Трка околу Полска 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Полска 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание73. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи7
Датуми12 – 18 јули
Растојание1.190 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеРаѓимин
ОдредиштеКраков
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај97
Просечна брзина50,021 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Фабио Фелине (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
БодовенITA Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Лото-Судал Wikidata-logo S.svg
NationalityPOL Павел Ќешлик (Верва АктивЏет) Wikidata-logo S.svg
◀20152017▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Полска 2016 — 73. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 12 и 18 јули како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg12 јулРаѓимин – Варшава
рамна етапа
135ITA Давиде Мартинели Wikidata-logo S.svgITA Давиде Мартинели Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg13 јулТарновске ГуриКатовице
рамна етапа
153COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgCOL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg14 јулЗавјерче – Нови Сонч
среднопланинска етапа
240ITA Николо Бонифацио Wikidata-logo S.svgCOL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg15 јулНови Сонч – Жешув
среднопланинска етапа
218COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgCOL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg16 јулВјеличкаЗакопане
планинска етапа
225BEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg17 јулТерма Буковина – Буковина Татшањска
планинска етапа
194откажување на етапата Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg18 јулКраковКраков
индивидуален хронометар
25GBR Алекс Даусет Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Покрај националната екипа на Полска, уште шест други професионални континентални екипи биле дополнително поканети и на трката настапиле вкупно 25 екипи. Бројот на возачи по екипа бил ограничен на осум и со тоа на почетокот настапиле 200 возачи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (6)Национална екипа
  • POL Полска

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Мартинели Етикс-Квик Степ3ч 01' 10
2. COL Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
4. CZE Здењек Штибар Етикс-Квик Степ+ 0
5. NED Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. BEL Филип Жилбер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7. FRA Кевин Реза ФДЖ+ 0
8. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
9. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
10. ITA Саша Модоло Лампре-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Мартинели жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманЕтикс-Квик Степ3ч 01' 00
2. COL Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ+ 4
3. AUS Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 6
4. CZE Здењек Штибар Етикс-Квик Степ+ 10
5. NED Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 10
6. BEL Филип Жилбер БМЦ Рејсинг Тим+ 10
7. FRA Кевин Реза ФДЖ+ 10
8. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 10
9. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 10
10. ITA Саша Модоло Лампре-Мерида+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ3ч 19' 30
2. ITA Елија Вивијани Тим Скај+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
4. ITA Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
5. NED Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. ITA Николо Бонифацио Трек-Сегафредо+ 0
7. AUS Хајнрих Хауслер ИАМ+ 0
8. GER Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
9. BEL Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 0
10. POL Камил Зјелињски Полска+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманЕтикс-Квик Степ6ч 20' 24
2. ITA Давиде Мартинели Етикс-Квик Степ+ 6
3. AUS Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 8
4. ITA Диего Улиси Лампре-Мерида+ 14
5. NED Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 16
6. GER Никијас Арнт Тим ДСМ+ 16
7. ITA Николо Бонифацио Трек-Сегафредо+ 16
8. FRA Лоренцо Манзен ФДЖ+ 16
9. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 16
10. BEL Филип Жилбер БМЦ Рејсинг Тим+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Николо Бонифацио Трек-Сегафредо5ч 46' 12
2. NED Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. SLO Лука Мезгец Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
4. AUS Хајнрих Хауслер ИАМ+ 0
5. RUS Roman Maikin Гаспром-РусВело+ 0
6. ITA Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
7. KAZ Руслан Тлеубаев Астана+ 0
8. BEL Лоик Влиген БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9. ITA Саша Модоло Лампре-Мерида+ 0
10. NED Кун де Корт Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЕтикс-Квик Степ12ч 06' 36
2. ITA Николо Бонифацио Трек-Сегафредо+ 6
3. AUS Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 8
4. NED Морено Хофланд бела маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото НЛ-Џамбо+ 10
5. ITA Диего Улиси Лампре-Мерида+ 14
6. RUS Roman Maikin Гаспром-РусВело+ 16
7. FRA Лоренцо Манзен ФДЖ+ 16
8. ITA Саша Модоло Лампре-Мерида+ 16
9. AUS Хајнрих Хауслер ИАМ+ 16
10. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ5ч 12' 56
2. SLO Лука Мезгец Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
4. AUS Хајнрих Хауслер ИАМ+ 0
5. NED Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
6. BEL Зико Вејтенс Тим ДСМ+ 0
7. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
8. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
9. ITA Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
10. FRA Кевин Реза ФДЖ+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманЕтикс-Квик Степ17ч 19' 22
2. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 19
3. ITA Диего Улиси Лампре-Мерида+ 22
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 25
5. AUS Хајнрих Хауслер ИАМ+ 26
6. RUS Roman Maikin Гаспром-РусВело+ 26
7. ITA Саша Модоло Лампре-Мерида+ 26
8. NED Флорис Гертс БМЦ Рејсинг Тим+ 26
9. BEL Филип Жилбер БМЦ Рејсинг Тим+ 26
10. POL Камил Зјелињски Полска+ 26


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс Лото-Судал5ч 57' 22
2. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 48
3. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 4' 37
4. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 4' 38
5. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 49
6. USA Лоренс Ворбас ИАМ+ 5' 12
7. KAZ Андреј Зејц Астана+ 5' 12
8. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 5' 27
9. RUS Матвеј Мамикин Катјуша+ 5' 32
10. ITA Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5' 59
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманфуксија маичка за предводникот во планинскиот пласмансина маичка за предводникот во спринтерскиот пласманЛото-Судал23ч 16' 53
2. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 05
3. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 4' 50
4. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 5' 04
5. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5' 12
6. KAZ Андреј Зејц Астана+ 5' 29
7. USA Лоренс Ворбас ИАМ+ 5' 38
8. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 5' 44
9. ITA Дарио Каталдо Астана+ 6' 16
10. ITA Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 6' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Алекс Даусет Мовистар28' 59
2. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 22
3. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 39
4. BEL Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 41
5. BEL Виктор Кампенертс Лото НЛ-Џамбо+ 48
6. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 49
7. CAN Свен Тафт Орика-БајкЕксчејнџ+ 1' 11
8. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 13
9. ITA Даниеле Бенати Тинкоф+ 1' 19
10. ESP Виктор де ла Парте ЦЦЦ Спранди Полковице+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманфуксија маичка за предводникот во планинскиот пласмансина маичка за предводникот во спринтерскиот пласманЛото-Судал23ч 47' 23
2. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 4' 22
3. ITA Алберто Бетиол бела маичка за предводникот во бодовниот пласманЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 54
4. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5' 06
5. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 5' 22
6. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 5' 45
7. USA Лоренс Ворбас ИАМ+ 5' 47
8. KAZ Андреј Зејц Астана+ 6' 08
9. ITA Дарио Каталдо Астана+ 6' 20
10. ITA Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8' 01
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Żółta koszulka
Спринтерски пласман
Jersey white.svg
Klasyfikacja sprinterska
Планински пласман
Jersey violet.svg
Klasyfikacja górska
Пласман на средни спринтови
Jersey blue.svg
Klasyfikacja najaktywniejszych
Најдобар полски возач
Najlepszy Polak
Екипен пласман
Klasyfikacja drużynowa
1 Давиде Мартинели Давиде Мартинели Давиде Мартинели Јарослав Марич Марк Фурнје Михал Квјатковски Етикс-Квик Степ
2 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Јонас Кох Тим Скај
2 Николо Бонифацио Морено Хофланд Камил Градек
4 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Алесандро Тонели
5 Тим Веленс Тим Веленс Морено Хофланд Тим Веленс Тим Веленс Павел Чеслик Лото-Судал
6 откажана етапа
7 Алекс Даусет Алберто Бетиол
На крај Тим Веленс Алберто Бетиол Тим Веленс Тим Веленс Павел Чеслик Лото-Судал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „In 2016 the Tour de Pologne changes dates and duplicates...“. tourdepologne.pl. Lang Team. 2015-12-17. Посетено на 2015-12-17.[мртва врска]
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Nowy Sącz creating cycling history“. tourdepologne.pl (полски). tourdepologne.pl. 2016-03-11. Архивирано од изворникот на 2016-03-12. Посетено на 2016-03-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]