Гијом Мартен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гијом Мартен
Мартен на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеГијом Мартен
Роден9 јуни 1993 (1993-06-09) (30 г.)
Париз,  Франција
Висина1,73 м
Маса55 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВанти-Груп Гобер
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012–2013
2014–2015
Сожасен-АСНС
СС Етип
Професионални клубови
2013
2014
2016-
Сожасен (стажант)
FDJ.fr (стажант)
Ванти-Груп Гобер
Последна промена
5 мај 2019

Гијом Мартен (француски: Guillaume Martin; р. 9 јуни 1993 во Париз) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ванти-Груп Гобер.[1]

Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади возачи
4. Краен пласман Ронд де л’Изар
10. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 5
2016
2. Краен пласман Трка околу Австрија
4. Краен пласман Тур де л’Ен
8. Краен пласман Рон-Алп Изер Тур
2017
1. Jersey white.svg Краен пласман Џиро ди Тоскана
1. Етапа 2
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Тур ди Лимузен
3. Краен пласман Тур ди Јура
6. Полинорман
10. Тур ди Дуа
2018
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 3
3. Тур ди Финистер
3. Букл де л’Олн
4. Тур ди Дуа
5. Национално друмско првенство
5. Гран при де Валони
5. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
9. Краен пласман Трка околу Германија
2019
2. Краен пласман Џиро ди Сицилија
1. Етапа 4
2. Трофео Кампос, Поререс, Феланит, Сес Салинес
5. Тур ди Финистер
7. Трофео Андрат-Љосета
7. Трофео Сера де Трамунтана
8. Краен пласман Волта а Каталуња
8. Класик Сид-Ардеш
8. Класик Ла Дром

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алмеида, Џампаоло (6 јануари 2019). „Wanty-Groupe Gobert, il rinnovo di Backaert completa il roster 2019“ [Wanty-Groupe Gobert, the renewal of Backaert completes the 2019 roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 31 јануари 2019.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]