Прејди на содржината

Фабио Сабатини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фабио Сабатини
Сабатини на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело имеФабио Сабатини
Роден18 февруари 1985(1985-02-18)(39 г.)
Пеша,  Италија
Висина1,87 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2006–2008
2009–2014
2015-
Тим Милрам
Ликвигас
Етикс-Квик Степ
Последна промена
26 јануари 2019

Фабио Сабатини (италијански: Fabio Sabatini; р. 18 февруари 1985 во Пеша) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
 Италија Хронометарски првак под 19 години (2003)
2005
16. Друмска трка на Средоземните игри
Копа Сита ди Асти под 23 години
2009
2. Етапа 2 Вуелта а Еспања
2010
3. Етапа 2 Џиро д’Италија
2011
последно место Тур де Франс
2013
4. Класик РајдЛондон-Сари
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де Сан Луис
8. Краен пласман Џиро ди Тоскана

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро СО СО 101 103 79 93 110 СО 129
Тур 46 146 166 117 118 150 154
Вуелта 131 102 115 152

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Torrego, José María (23 декември 2018). „El Deceuninck Quick Step busca no sucumbir del cetro mundial del ciclismo en 2019“ [The Deceuninck Quick Step seeks not to succumb from the cycling world title in 2019]. La Guía del Ciclismo (шпански). Digipress Ibérica SL. Архивирано од изворникот на 2019-04-12. Посетено на 2 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]