Том Боли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Том Боли
Боли на Трката околу Фландрија за млади 2015
Лични податоци
Цело имеТом Боли
Роден17 јануари 1994 (1994-01-17) (28 г.)
Уцнах,  Швајцарија
Висина1,83 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
ДисциплинаВелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013–2015 Развојна екипа БМЦ
Професионални клубови
2015
2016–2018
2019-
БМЦ Рејсинг Тим (стажант)
БМЦ Рејсинг Тим
ОАЕ Тим Емирати
Последна промена
14 мај 2019

Том Боли (германски: Tom Bohli; р. 17 јануари 1994) — швајцарски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Возел на Светското велодромско првенство 2015.[2] Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
5. Национално хронометарско првенство под 23 години
8. Светско јуниорско друмско првенство
2014
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Тур де Норманди
Европско друмско првенство под 23 години
8. Хронометар
9. Друмска трка
10. Хроно Шампеноа
2015
1. Тур де Берн
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
6. Краен пласман Тур де Норманди
1. Пролог
9. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
10. Краен пласман ЗЛМ Тур
2016
1. Пролог Три дена Западна Фландрија
1. Етапа 5 (ТТТ) Енеко Тур
2017
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Тур ди О Вар
4. Национално хронометарско првенство
2018
3. Национално хронометарско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UAE Team Emirates“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 6 јануари 2019. Посетено на 6 јануари 2019.
  2. „Entry List: Men“ (PDF). UCI. Посетено на 23 февруари 2015.
  3. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]