Прејди на содржината

Јеле Валајс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеле Валајс
Валајс на Гран при де Валони 2014
Лични податоци
Цело имеЈеле Валајс
Роден11 мај 1989(1989-05-11)(35 г.)
Руселаре,  Белгија
Висина1,85 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2008–2010
2010
Беверен 2000
Топспорт Вландерен-Меркатор (стажант)
Професионални клубови
2011–2015

2016–2020
2021-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Лото-Судал
Кофидис
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2018)

Еднодневни трки и класици

Париз-Тур (2014, 2019)
Дварс дор Вландерен (2015)
Последна промена
11 ноември 2022

Јеле Валајс (холандски: Jelle Wallays; р. 11 мај 1989) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Јеле Валајс е брат и внук на велосипедистите Јенс Валајс и Лук Валајс.[2] Бил трениран од неговиот вујко на почетокот од неговата кариера и настапил на неговата прва трка на 14 години. Почетокот на неговата прва година како професионалец во 2011 година била одбележана со повреда на коленото, меѓутоа неколку недели потоа се вратил на трките и го имал својот најдобар резултат, завршувајќи трет на националното друмско првенство, зад Филип Жилбер и Џани Мерсман.[3]

Како победник на Париз-Тур под 23 години во 2010 година, Валајс го освоил Париз-Тур 2014 откако заминал во бегство во воведните километри на трката долга 237,5 километри, со што бил единствен возач кој ги освоил двете изданија на трката.[4] Повторно ја освоил трката во 2019 година.

Во 2015 година победил на Дварс дор Вландерен откако нападнал во група од тројца возачи на еден километар од целта.[5]

Валајс се приклучил на Лото-Судал за сезоната 2016 со цел да биде дел од спринтерскиот воз на екипата.[3] Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[6]

Во октомври 2020 година, Валајс потпишал за екипата Кофидис за сезоната 2021.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
3. Краен пласман Крајц Брајц
5. Национално друмско првенство под 23 години
5. Париз-Рубе за млади
8. Краен пласман Ми-Аут Бретон
2010
1. Гран при Крикелион
1. Париз-Тур за млади
5. Омлоп Хет Ниусблад за млади
7. Сиркуит де Валони
8. Трка околу Фландрија за млади
2011
3. Национално друмско првенство
4. Катекурс
5. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
7. Краен пласман Трка околу Британија
10. ГП Стад Зотегем
2012
7. ГП Џеф Схеренс
9. Краен пласман Тур де Валони
2013
1. Етапа 1 Светски пристаништен класик
4. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
7. Краен пласман Дварс дор Вест-Вландерен
7. ГП ван де Стад Гел
7. ГП Џеф Схеренс
8. Краен пласман Трка околу Данска
2014
1. Париз-Тур
1. Омлоп ван хет Хутланд
3. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
7. Краен пласман Трка околу Данска
7. Ронде ван Дренте
9. Дрејвенкурс Оверејсе
10. Хроно де Насионс
2015
1. Дварс дор Вландерен
1. ГП Крикелион
1. Дуо Норман (со Виктор Кампенертс)
4. Краен пласман Трка околу Луксембург
7. Схал Селс
8. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2016
1. ГП Пино Черами
4. Дварс дор хет Хагеланд
9. Краен пласман Дварс дор Вест-Вландерен
2018
1. Етапа 18 Вуелта а Еспања
1. Етапа 6 Вуелта а Сан Хуан
4. Такс Про Класик
2019
1. Париз-Тур
9. Краен пласман ЗЛМ Тур
2020
8. Антверпен Порт Епик

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Џиро не настапил во текот на својата кариера
Тур 131
Вуелта 92 151 143 144

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cofidis“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. Tytgat, Martin (7 March 2013). „Wielermilieu rouwt na overlijden Luc Wallays“ [Cycling milieu mourns after death of Luc Wallays]. Het Nieuwsblad (холандски). Посетено на 30 April 2016.
  3. 3,0 3,1 „Presentation new rider: Jelle Wallays“. Лото-Судал. Архивирано од изворникот на 2016-06-01. Посетено на 30 April 2016.
  4. Wallays wins Paris-Tours classic
  5. „Wallays wins Dwars door Vlaanderen“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 March 2015. Посетено на 26 March 2015.
  6. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  7. „Jelle Wallays, l'expérience au service de Cofidis“ [The experienced Jelle Wallays, at the service of Cofidis]. Кофидис (француски). Groupe Cofidis Participations. 24 October 2020. Посетено на 25 October 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]