Лото-Судал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лото-Судал
Lotto–Soudal logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодLTS
ЛоциранБелгија
Основан1985 (1985)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиРидли
Клучни кадри
Извршен директорБил Оливје
Спортски директорМарк Сержан
Историја на тимското име
1985
1986
1987
1988
1988–1989

1990
1991
1992
1993–1994
1995
1996
1997
1998–1999
2000–2002
2003–2004
2005–2006
2007
2008–2009
2010–2011
2012–2014
2015–
Лото
Лото-Емерксил-Меркс
Лото-Меркс
Лото
Лото-Вландерен-Јонг-Мбк-Меркс
Лото-Суперклуб
Лото
Лото-Мавик-МБК
Лото
Лото-Исоглас
Лото
Лото-Мобистар-Исоглас
Лото-Мобистар
Лото-Адеко
Лото-Домо
Давитамон-Лото
Предиктор-Лото
Сајленс-Лото
Омега Парма-Лото
Лото-Белисол
Лото-Судал
Дрес на Лото-Судал

Дрес

Лото-Судал (кратенка на екипата според UCI: LTB) — белгиска професионална велосипедска друмска екипа, спонзорирана од белгиската лотарија и Судал, производител на лепила. Екипата настапува во рамките на Светската турнеја.

Истата организација е спонзор и на женската велосипедска екипа.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Сандер Арме (БЕЛ) (1985-12-10)10 декември 1985 (воз. 30)
 Ларс Бак (ДАН) (1980-01-16)16 јануари 1980 (воз. 35)
 Тиш Бенот (БЕЛ) (1994-03-11)11 март 1994 (воз. 21)
 Стиг Брукс (БЕЛ) (1990-05-10)10 мај 1990 (воз. 25)
 Крис Букманс (БЕЛ) (1987-02-13)13 февруари 1987 (воз. 28)
 Јеле Валајс (БЕЛ) (1989-05-11)11 мај 1989 (воз. 26)
 Рафаел Валс (ШПА) (1987-06-27)27 јуни 1987 (воз. 28)
 Тош ван дер Санде (БЕЛ) (1990-11-28)28 ноември 1990 (воз. 25)
 Јеле Ванендерт (БЕЛ) (1985-02-19)19 февруари 1985 (воз. 30)
 Тим Веленс (БЕЛ) (1991-05-10)10 мај 1991 (воз. 24)
 Луј Вервеке (БЕЛ) (1993-10-06)6 октомври 1993 (воз. 22)
 Тони Галопен (ФРА) (1988-04-19)19 април 1988 (воз. 27)
 Андре Грајпел (ГЕР) (1982-07-16)16 јули 1982 (воз. 33)
Велосипедист Датум на раѓање
 Шон де Би (БЕЛ) (1991-10-03)3 октомври 1991 (воз. 24)
 Јаспер де Бујст (БЕЛ) (1993-11-24)24 ноември 1993 (воз. 22)
 Томас де Гент (БЕЛ) (1986-11-06)6 ноември 1986 (воз. 29)
 Барт де Клерк (БЕЛ) (1986-08-26)26 август 1986 (воз. 29)
 Јенс Дебишер (БЕЛ) (1989-08-28)28 август 1989 (воз. 26)
 Герт Докс (БЕЛ) (1988-07-04)4 јули 1988 (воз. 27)
 Марсел Зиберг (ГЕР) (1982-04-30)30 април 1982 (воз. 33)
 Пим Лигтхарт (ХОЛ) (1988-06-16)16 јуни 1988 (воз. 27)
 Томаш Марчињски (ПОЛ) (1984-03-06)6 март 1984 (воз. 31)
 Максим Монфор (БЕЛ) (1983-01-14)14 јануари 1983 (воз. 32)
 Јирген Рулантс (БЕЛ) (1985-07-02)2 јули 1985 (воз. 30)
 Фредерик Фризон (БЕЛ) (1992-07-28)28 јули 1992 (воз. 23)
 Адам Хансен (АВС) (1981-05-11)11 мај 1981 (воз. 34)
 Грег Хендерсон (НЗЛ) (1976-09-10)10 септември 1976 (воз. 39)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
BEL Сандер АрмеWikidata-logo S.svg10 декември 1985Топспорт Вландерен-Балоас (2013)
DEN Ларс БакWikidata-logo S.svg16 јануари 1980HTC-Highroad (2011)
BEL Тиш БенотWikidata-logo S.svg11 март 1994Lotto Dstny Development Team (2014)
BEL Крис БукмансWikidata-logo S.svg13 февруари 1987Vacansoleil-DCM (2013)
BEL Шон де БиWikidata-logo S.svg3 октомври 1991Leopard Pro Cycling (2013)
BEL Јаспер де БејстWikidata-logo S.svg24 ноември 1993Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
BEL Барт де КлеркWikidata-logo S.svg26 август 1986Lotto Dstny Development Team (2010)
BEL Томас де ГентWikidata-logo S.svg6 ноември 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
BEL Јенс ДебишерWikidata-logo S.svg28 август 1989Ovyta-Eijssen-Acrog (2010)
BEL Фредерик ФрисонWikidata-logo S.svg28 јули 1992Lotto Dstny Development Team (2015)
FRA Тони ГалопенWikidata-logo S.svg24 мај 1988Трек-Сегафредо (2013)
GER Андре ГрајпелWikidata-logo S.svg16 јули 1982HTC-Highroad (2010)
AUS Адам ХансенWikidata-logo S.svg11 мај 1981HTC-Highroad (2010)
NED Морено ХофландWikidata-logo S.svg31 август 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
BEL Николас МесWikidata-logo S.svg9 април 1986Етикс-Квик Степ (2016)
POL Томаш МарчињскиWikidata-logo S.svg6 март 1984Torku Şekerspor (2015)
BEL Реми МерцWikidata-logo S.svg17 јули 1995Bingoal WB Development Team (2016)
BEL Максим МонфорWikidata-logo S.svg14 јануари 1983Трек-Сегафредо (2013)
BEL Јирген РулантсWikidata-logo S.svg2 јули 1985Ventilair-Steria (2007)
GBR Џејмс ШоWikidata-logo S.svg13 јуни 1996Lotto Dstny Development Team (2016)
GER Марсел ЗибергWikidata-logo S.svg30 април 1982HTC-Highroad (2010)
ESP Рафаел ВалсWikidata-logo S.svg25 јуни 1987Лампре-Мерида (2015)
BEL Тош ван дер СандеWikidata-logo S.svg28 ноември 1990Lotto Dstny Development Team (2011)
BEL Јеле ВанендертWikidata-logo S.svg19 февруари 1985Групама-ФДЖ (2008)
BEL Луј ВервекеWikidata-logo S.svg6 октомври 1993Lotto Dstny Development Team (2014)
BEL Јеле ВалајсWikidata-logo S.svg11 мај 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
BEL Тим ВеленсWikidata-logo S.svg10 мај 1991Lotto Dstny Development Team (2012)
BEL Енцо ВаутерсWikidata-logo S.svg21 март 1996Lotto Dstny Development Team (2016)
BEL Сене ЛејсенWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)18 март 1996Lotto Dstny Development Team (2017)
BEL Емил ПланкертWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)22 октомври 1996Lotto Dstny Development Team (2017)
BEL Матијас ван ГомпелWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)24 септември 1995Lotto Dstny Development Team (2017)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
BEL Сандер АрмеWikidata-logo S.svg10 декември 1985Топспорт Вландерен-Балоас (2013)
DEN Ларс БакWikidata-logo S.svg16 јануари 1980HTC-Highroad (2011)
BEL Тиш БенотWikidata-logo S.svg11 март 1994Lotto Dstny Development Team (2014)
BEL Виктор КампенертсWikidata-logo S.svg28 октомври 1991Лото НЛ-Џамбо (2017)
BEL Јаспер де БејстWikidata-logo S.svg24 ноември 1993Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
BEL Томас де ГентWikidata-logo S.svg6 ноември 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
BEL Јенс ДебишерWikidata-logo S.svg28 август 1989Ovyta-Eijssen-Acrog (2010)
BEL Фредерик ФрисонWikidata-logo S.svg28 јули 1992Lotto Dstny Development Team (2015)
GER Андре ГрајпелWikidata-logo S.svg16 јули 1982HTC-Highroad (2010)
AUS Адам ХансенWikidata-logo S.svg11 мај 1981HTC-Highroad (2010)
NED Морено ХофландWikidata-logo S.svg31 август 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
BEL Јенс КекелејреWikidata-logo S.svg23 ноември 1988Орика-Скот (2017)
BEL Бјорг ЛамбрехтWikidata-logo S.svg2 април 1997Lotto Dstny Development Team (2017)
BEL Николас МесWikidata-logo S.svg9 април 1986Етикс-Квик Степ (2016)
POL Томаш МарчињскиWikidata-logo S.svg6 март 1984Torku Şekerspor (2015)
BEL Реми МерцWikidata-logo S.svg17 јули 1995Bingoal WB Development Team (2016)
BEL Максим МонфорWikidata-logo S.svg14 јануари 1983Трек-Сегафредо (2013)
BEL Лауренс НасенWikidata-logo S.svg28 август 1992ВБ-Веранкласик-Аква Протект (2017)
GBR Џејмс ШоWikidata-logo S.svg13 јуни 1996Lotto Dstny Development Team (2016)
GER Марсел ЗибергWikidata-logo S.svg30 април 1982HTC-Highroad (2010)
BEL Тош ван дер СандеWikidata-logo S.svg28 ноември 1990Lotto Dstny Development Team (2011)
BEL Јеле ВанендертWikidata-logo S.svg19 февруари 1985Групама-ФДЖ (2008)
BEL Јеле ВалајсWikidata-logo S.svg11 мај 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
BEL Тим ВеленсWikidata-logo S.svg10 мај 1991Lotto Dstny Development Team (2012)
BEL Енцо ВаутерсWikidata-logo S.svg21 март 1996Lotto Dstny Development Team (2016)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
BEL Сандер АрмеWikidata-logo S.svg10 декември 1985Топспорт Вландерен-Балоас (2013)
BEL Тиш БенотWikidata-logo S.svg11 март 1994Lotto Dstny Development Team (2014)
GBR Адам БлајтWikidata-logo S.svg1 октомври 1989Аква Блу Спорт (2018)
BEL Виктор КампенертсWikidata-logo S.svg28 октомври 1991Лото НЛ-Џамбо (2017)
BEL Јаспер де БејстWikidata-logo S.svg24 ноември 1993Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
BEL Томас де ГентWikidata-logo S.svg6 ноември 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
BEL Стан ДевулфWikidata-logo S.svg20 декември 1997Lotto Dstny Development Team (2018)
AUS Кејлеб ЈуанWikidata-logo S.svg11 јули 1994Мичелтон-Скот (2018)
BEL Фредерик ФрисонWikidata-logo S.svg28 јули 1992Lotto Dstny Development Team (2015)
NOR Карл Фредрик ХагенWikidata-logo S.svg26 септември 1991Joker Fuel of Norway (2018)
AUS Адам ХансенWikidata-logo S.svg11 мај 1981HTC-Highroad (2010)
DEN Расмус Бириел ИверсенWikidata-logo S.svg16 септември 1997General Store Bottoli Zardini (2018)
BEL Јенс КекелејреWikidata-logo S.svg23 ноември 1988Орика-Скот (2017)
GER Роџер КлугеWikidata-logo S.svg5 февруари 1986Мичелтон-Скот (2018)
BEL Бјорг ЛамбрехтWikidata-logo S.svg (1 јан–5 авг, Фуснота)2 април 1997Lotto Dstny Development Team (2017)
BEL Николас МесWikidata-logo S.svg9 април 1986Етикс-Квик Степ (2016)
POL Томаш МарчињскиWikidata-logo S.svg6 март 1984Torku Şekerspor (2015)
BEL Реми МерцWikidata-logo S.svg17 јули 1995Bingoal WB Development Team (2016)
BEL Максим МонфорWikidata-logo S.svg14 јануари 1983Трек-Сегафредо (2013)
BEL Лауренс НасенWikidata-logo S.svg28 август 1992ВБ-Веранкласик-Аква Протект (2017)
BEL Гербен ТејсенWikidata-logo S.svg (1 јул–31 дек)21 јуни 1998Lotto Dstny Development Team (2018)
BEL Тош ван дер СандеWikidata-logo S.svg28 ноември 1990Lotto Dstny Development Team (2011)
NED Бријан ван ГутхемWikidata-logo S.svg16 април 1991Ромпот-Недерландсе Лотереј (2018)
BEL Брент ван МурWikidata-logo S.svg (4 јун–31 дек)12 јануари 1998Lotto Dstny Development Team (2018)
BEL Јеле ВанендертWikidata-logo S.svg19 февруари 1985Групама-ФДЖ (2008)
BEL Харм ВанхаукеWikidata-logo S.svg17 јуни 1997Lotto Dstny Development Team (2018)
BEL Јеле ВалајсWikidata-logo S.svg11 мај 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
BEL Тим ВеленсWikidata-logo S.svg10 мај 1991Lotto Dstny Development Team (2012)
BEL Енцо ВаутерсWikidata-logo S.svg21 март 1996Lotto Dstny Development Team (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Бјорг ЛамбрехтWikidata-logo S.svg, починал како последица на пад на трка

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
BEL Сандер АрмеWikidata-logo S.svg10 декември 1985Топспорт Вландерен-Балоас (2013)
BEL Стеф КрасWikidata-logo S.svg13 февруари 1996Катјуша-Алпесин (2019)
BEL Јаспер де БејстWikidata-logo S.svg24 ноември 1993Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
BEL Томас де ГентWikidata-logo S.svg6 ноември 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
GER Џон ДегенколбWikidata-logo S.svg7 јануари 1989Трек-Сегафредо (2019)
BEL Стан ДевулфWikidata-logo S.svg20 декември 1997Lotto Dstny Development Team (2018)
GBR Џонатан ДибенWikidata-logo S.svg12 февруари 1994Madison Genesis (2019)
AUS Кејлеб ЈуанWikidata-logo S.svg11 јули 1994Мичелтон-Скот (2018)
BEL Фредерик ФрисонWikidata-logo S.svg28 јули 1992Lotto Dstny Development Team (2015)
BEL Филип ЖилберWikidata-logo S.svg5 јули 1982Декојнинк-Квик Степ (2019)
BEL Кобе ГосенсWikidata-logo S.svg29 април 1996Lotto Dstny Development Team (2019)
NOR Карл Фредрик ХагенWikidata-logo S.svg26 септември 1991Joker Fuel of Norway (2018)
AUS Адам ХансенWikidata-logo S.svg11 мај 1981HTC-Highroad (2010)
GBR Метју ХолмсWikidata-logo S.svg8 декември 1993Madison Genesis (2019)
DEN Расмус Бириел ИверсенWikidata-logo S.svg16 септември 1997General Store Bottoli Zardini (2018)
GER Роџер КлугеWikidata-logo S.svg5 февруари 1986Мичелтон-Скот (2018)
BEL Николас МесWikidata-logo S.svg9 април 1986Етикс-Квик Степ (2016)
POL Томаш МарчињскиWikidata-logo S.svg6 март 1984Torku Şekerspor (2015)
BEL Реми МерцWikidata-logo S.svg17 јули 1995Bingoal WB Development Team (2016)
ITA Стефано ОлданиWikidata-logo S.svg10 јануари 1998Еоло-Комета (2019)
BEL Гербен ТејсенWikidata-logo S.svg21 јуни 1998Lotto Dstny Development Team (2018)
BEL Тош ван дер СандеWikidata-logo S.svg28 ноември 1990Lotto Dstny Development Team (2011)
NED Бријан ван ГутхемWikidata-logo S.svg16 април 1991Ромпот-Недерландсе Лотереј (2018)
BEL Брент ван МурWikidata-logo S.svg12 јануари 1998Lotto Dstny Development Team (2019)
BEL Харм ВанхаукеWikidata-logo S.svg17 јуни 1997Lotto Dstny Development Team (2018)
BEL Флоријан ВермершWikidata-logo S.svg (1 јун–31 дек)12 март 1999Lotto Dstny Development Team (2020)
BEL Јеле ВалајсWikidata-logo S.svg11 мај 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
BEL Тим ВеленсWikidata-logo S.svg10 мај 1991Lotto Dstny Development Team (2012)
Извор: UCI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]