Пит Алегерт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пит Алегерт
Алегерт на Гран при де Крикелион 2014
Лични податоци
Цело имеПит Алегерт
Роден20 јануари 1995 (1995-01-20) (27 г.)
Морследе,  Белгија
Висина1,81 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСпорт Вландерен-Балоас
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014–2016 ЕФЦ-Омега Фарма-Квик Степ
Професионални клубови
2016
2017–
Трек-Сегафредо (стажант)
Спорт Вландерен-Балоас
Последна промена
3 септември 2018

Пит Алегерт (холандски: Piet Allegaert; р. 20 јануари 1995) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Спорт Вландерен-Балоас.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, Алегерт потпишал со професионалната континентална екипа Спорт Вландерен-Балоас, откако возел за UCI WorldTeam екипата Трек-Сегафредо како стажант претходната сезона.

Завршил на 17. место на Париз-Рубе 2017, негов прв класик. Таа година го освоил и борбениот пласман на БинкБенк Тур.

Во 2018 година, Алегерт возел на три класици, Дварс дор Вландерен, Трка околу Фландрија и Е3 Харелбеке, при што ги завршил сите.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
7. Париз-Рубе за младинци
2017
1. Jersey black.svg Борбен пласман БинкБенк Тур
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Три дена Де Пане

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Piet Allegaert“. ProCyclingStats. Посетено на 29 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]