Кофидис (велосипедска екипа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кофидис Солусионс Кредитс
Cofidis (cycling team) logo.jpg
Инфомации за тимот
UCI кодCOF
ЛоциранФранција
Основан1997 (1997)
СтатусПрофесионална континентална
ВелосипедиОрбеа
Клучни кадри
Извршен директорИвон Санкер
Историја на тимското име
1997–денес Кофидис
Дрес на Кофидис (велосипедска екипа)

Дрес

Кофидис Солусионс Кредитс (француски: Cofidis Solutions Crédits; кратенка: COF) — француска професионална друмска велосипедска екипа, спонзорирана од компанија за позајмување пари, Кофидис. Започнала во 1996 година од Сирил Гимар, поранешниот менаџер на Бернар Ино, Грег Лемонд и Лорен Фињон на екипата Рено-Елф-Житан во 1980-тите години. Спонзорот на екипата била поддржана и покрај постојаните проблеми како и допинг-скандалите. Откако била дел од UCI ProTour во првите пет сезони на ProTour, додека од 2010 година настапува како професионална континентална екипа.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
BEL Пит Алегерт Wikidata-logo S.svg20 јануари 1995Спорт Вландерен-Балоас (2019)
ESP Фернандо Барсело Wikidata-logo S.svg6 јануари 1996Euskadi Basque Country-Murias (2019)
ERI Натнаел Беране Wikidata-logo S.svg5 јануари 1991Дименжн Дата (2018)
BEL Кенет Ванбилсен Wikidata-logo S.svg1 јуни 1990Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
BEL Жилиен Вермот Wikidata-logo S.svg26 јули 1989Дименжн Дата (2019)
ITA Атилио Вивијани Wikidata-logo S.svg18 октомври 1996Sangemini-Trevigiani-MG.K Vis (2019)
ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg7 февруари 1989Декојнинк-Квик Степ (2019)
FRA Никола Еде Wikidata-logo S.svg2 декември 1987Véranda Rideau Sarthe 72 (2010)
ESP Хесус Ерада Wikidata-logo S.svg26 јули 1990Мовистар (2017)
ESP Хосе Ерада Wikidata-logo S.svg1 октомври 1985Мовистар (2017)
BEL Димитри Клајс Wikidata-logo S.svg18 јуни 1987Ванти-Груп Гобер (2016)
ITA Симоне Консони Wikidata-logo S.svg12 септември 1994ОАЕ Емирати (2019)
FRA Кристоф Лапорт Wikidata-logo S.svg11 декември 1992AVC Aix-en-Provence (2013)
FRA Виктор Лафе Wikidata-logo S.svg17 јануари 1996
FRA Сирил Лемоан Wikidata-logo S.svg3 март 1983Sojasun (2013)
FRA Гијом Мартен Wikidata-logo S.svg9 јуни 1993Ванти-Гобер (2019)
ESP Луис Анхел Мате Wikidata-logo S.svg23 март 1984Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni (2010)
GER Марко Матис Wikidata-logo S.svg7 април 1994Катјуша-Алпесин (2018)
FRA Емануел Морин Wikidata-logo S.svg13 март 1995
FRA Антони Перез Wikidata-logo S.svg22 април 1991AVC Aix-en-Provence (2015)
FRA Пјер Лик Перишон Wikidata-logo S.svg4 јануари 1987Фортунео-Самсик (2018)
FRA Стефан Росето Wikidata-logo S.svg6 април 1987BigMat-Auber 93 (2014)
ITA Фабио Сабатини Wikidata-logo S.svg18 февруари 1985Декојнинк-Квик Степ (2019)
FRA Матијас ле Тирнје Wikidata-logo S.svg14 март 1995Océane Top 16 (2016)
FRA Дамјен Тузе Wikidata-logo S.svg7 јули 1996Saint Michel-Auber 93 (2018)
FRA Еди Фине Wikidata-logo S.svg20 ноември 1997VC Villefranche Beaujolais (2019)
DEN Јеспер Хансен Wikidata-logo S.svg23 октомври 1990Астана (2018)
AUS Нејтан Хас Wikidata-logo S.svg12 март 1989Катјуша-Алпесин (2019)

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Дарвин Атапума Wikidata-logo S.svg15 јануари 1988ОАЕ Емирати (2018)
ERI Натнаел Беране Wikidata-logo S.svg5 јануари 1991Дименжн Дата (2018)
FRA Насер Бухани Wikidata-logo S.svg25 јули 1990FDJ.fr (2014)
FRA Рајане Бухани Wikidata-logo S.svg24 февруари 1996AWT-Greenway (2015)
BEL Кенет Ванбилсен Wikidata-logo S.svg1 јуни 1990Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
BEL Зико Вејтенс Wikidata-logo S.svg29 септември 1991Верандас Вилемс-Крелан (2018)
FRA Никола Еде Wikidata-logo S.svg2 декември 1987Véranda Rideau Sarthe 72 (2010)
ESP Хесус Ерада Wikidata-logo S.svg26 јули 1990Мовистар (2017)
ESP Хосе Ерада Wikidata-logo S.svg1 октомври 1985Мовистар (2017)
BEL Димитри Клајс Wikidata-logo S.svg18 јуни 1987Ванти-Груп Гобер (2016)
FRA Кристоф Лапорт Wikidata-logo S.svg11 декември 1992AVC Aix-en-Provence (2013)
FRA Виктор Лафе Wikidata-logo S.svg17 јануари 1996
FRA Сирил Лемоан Wikidata-logo S.svg3 март 1983Sojasun (2013)
ESP Луис Анхел Мате Wikidata-logo S.svg23 март 1984Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni (2010)
GER Марко Матис Wikidata-logo S.svg7 април 1994Катјуша-Алпесин (2018)
FRA Емануел Морин Wikidata-logo S.svg13 март 1995
FRA Антони Перез Wikidata-logo S.svg22 април 1991AVC Aix-en-Provence (2015)
FRA Пјер Лик Перишон Wikidata-logo S.svg4 јануари 1987Фортунео-Самсик (2018)
FRA Стефан Росето Wikidata-logo S.svg6 април 1987BigMat-Auber 93 (2014)
FRA Жилјен Симон Wikidata-logo S.svg4 октомври 1985Sojasun (2013)
FRA Жофре Суп Wikidata-logo S.svg22 март 1988FDJ.fr (2014)
FRA Матијас ле Тирнје Wikidata-logo S.svg14 март 1995Océane Top 16 (2016)
FRA Дамјен Тузе Wikidata-logo S.svg7 јули 1996Saint Michel-Auber 93 (2018)
ITA Филипо Фортин Wikidata-logo S.svg1 февруари 1989Felbermayr Simplon Wels (2018)
DEN Јеспер Хансен Wikidata-logo S.svg23 октомври 1990Астана (2018)
FRA Иго Хофстетер Wikidata-logo S.svg13 февруари 1994CC Étupes (2015)
FRA Лоик Шету Wikidata-logo S.svg23 септември 1992GSC Blagnac Vélo Sport 31 (2014)
BEL Берт ван Лерберге Wikidata-logo S.svg29 септември 1992Спорт Вландерен-Балоас (2017)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Гијом Бонафон Wikidata-logo S.svg23 јуни 1987АГ2Р Ла Мондијал (2016)
FRA Насер Бухани Wikidata-logo S.svg25 јули 1990FDJ.fr (2014)
FRA Рајане Бухани Wikidata-logo S.svg24 февруари 1996AWT-Greenway (2015)
BEL Кенет Ванбилсен Wikidata-logo S.svg1 јуни 1990Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
FRA Доријан Годон Wikidata-logo S.svg25 мај 1996Vulco-VC Vaulx-en-Velin (2016)
FRA Никола Еде Wikidata-logo S.svg2 декември 1987Véranda Rideau Sarthe 72 (2010)
ESP Хесус Ерада Wikidata-logo S.svg26 јули 1990Мовистар (2017)
ESP Хосе Ерада Wikidata-logo S.svg1 октомври 1985Мовистар (2017)
BEL Димитри Клајс Wikidata-logo S.svg18 јуни 1987Ванти-Груп Гобер (2016)
FRA Кристоф Лапорт Wikidata-logo S.svg11 декември 1992AVC Aix-en-Provence (2013)
FRA Виктор Лафе Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек)17 јануари 1996
FRA Сирил Лемоан Wikidata-logo S.svg3 март 1983Sojasun (2013)
ESP Луис Анхел Мате Wikidata-logo S.svg23 март 1984Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni (2010)
ESP Даниел Наваро Wikidata-logo S.svg18 јули 1983Тинкоф-Саксо (2012)
FRA Антони Перез Wikidata-logo S.svg22 април 1991AVC Aix-en-Provence (2015)
FRA Стефан Росето Wikidata-logo S.svg6 април 1987BigMat-Auber 93 (2014)
FRA Жилјен Симон Wikidata-logo S.svg4 октомври 1985Sojasun (2013)
FRA Жофре Суп Wikidata-logo S.svg22 март 1988FDJ.fr (2014)
ERI Даниел Теклехајманот Wikidata-logo S.svg10 ноември 1988Дименжн Дата (2017)
FRA Антони Тиржис Wikidata-logo S.svg16 мај 1994CC Nogent-sur-Oise (2014)
FRA Жими Тиржис Wikidata-logo S.svg10 август 1991Roubaix Métropole européenne de Lille (2016)
FRA Матијас ле Тирнје Wikidata-logo S.svg14 март 1995Océane Top 16 (2016)
FRA Иго Хофстетер Wikidata-logo S.svg13 февруари 1994CC Étupes (2015)
FRA Лоик Шету Wikidata-logo S.svg23 септември 1992GSC Blagnac Vélo Sport 31 (2014)
BEL Берт ван Лерберге Wikidata-logo S.svg29 септември 1992Спорт Вландерен-Балоас (2017)
BEL Михаел ван Стејен Wikidata-logo S.svg13 август 1988Топспорт Вландерен-Балоас (2014)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Јоан Баго Wikidata-logo S.svg6 септември 1987Vélo-Club La Pomme Marseille (2010)
ESP Фернандо Барсело Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)6 јануари 1996
FRA Гијом Бонафон Wikidata-logo S.svg23 јуни 1987АГ2Р Ла Мондијал (2016)
FRA Насер Бухани Wikidata-logo S.svg25 јули 1990FDJ.fr (2014)
FRA Рајане Бухани Wikidata-logo S.svg24 февруари 1996AWT-Greenway (2015)
BEL Кенет Ванбилсен Wikidata-logo S.svg1 јуни 1990Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
BEL Јонас Вангенехтен Wikidata-logo S.svg16 септември 1986ИАМ (2016)
FRA Клеман Вентурини Wikidata-logo S.svg (1 јан–1 јан)16 октомври 1993Vulco-VC Vaulx-en-Velin (2013)
FRA Доријан Годон Wikidata-logo S.svg25 мај 1996Vulco-VC Vaulx-en-Velin (2016)
FRA Никола Еде Wikidata-logo S.svg2 декември 1987Véranda Rideau Sarthe 72 (2010)
BEL Димитри Клајс Wikidata-logo S.svg18 јуни 1987Ванти-Груп Гобер (2016)
FRA Жером Кузен Wikidata-logo S.svg5 јуни 1989Europcar (2015)
FRA Кристоф Лапорт Wikidata-logo S.svg11 декември 1992AVC Aix-en-Provence (2013)
FRA Виктор Лафе Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)17 јануари 1996
FRA Сирил Лемоан Wikidata-logo S.svg3 март 1983Sojasun (2013)
ESP Луис Анхел Мате Wikidata-logo S.svg23 март 1984Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni (2010)
ESP Даниел Наваро Wikidata-logo S.svg18 јули 1983Тинкоф-Саксо (2012)
FRA Антони Перез Wikidata-logo S.svg22 април 1991AVC Aix-en-Provence (2015)
FRA Стефан Росето Wikidata-logo S.svg6 април 1987BigMat-Auber 93 (2014)
FRA Флоријан Сенешал Wikidata-logo S.svg10 јули 1993Etixx-iHNed (2013)
FRA Жилјен Симон Wikidata-logo S.svg4 октомври 1985Sojasun (2013)
FRA Жофре Суп Wikidata-logo S.svg22 март 1988FDJ.fr (2014)
FRA Антони Тиржис Wikidata-logo S.svg16 мај 1994CC Nogent-sur-Oise (2014)
FRA Жими Тиржис Wikidata-logo S.svg10 август 1991Roubaix Métropole européenne de Lille (2016)
FRA Танги Тиржис Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)16 мај 1998BMC Development (2017)
FRA Матијас ле Тирнје Wikidata-logo S.svg14 март 1995Océane Top 16 (2016)
FRA Иго Хофстетер Wikidata-logo S.svg13 февруари 1994CC Étupes (2015)
FRA Лоик Шету Wikidata-logo S.svg23 септември 1992GSC Blagnac Vélo Sport 31 (2014)
BEL Михаел ван Стејен Wikidata-logo S.svg13 август 1988Топспорт Вландерен-Балоас (2014)

2015[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Јонас Алстранд (ШВЕ) 16 февруари 1990 (1990-02-16) (29 г.)
 Ромен Арди (ФРА) 24 август 1988 (1988-08-24) (31 г.)
 Јоан Бажо (ФРА) 6 септември 1987 (1987-09-06) (32 г.)
 Насер Буани (ФРА) 25 јули 1990 (1990-07-25) (29 г.)
 Кенет Ванбилсен (БЕЛ) 1 јуни 1990 (1990-06-01) (29 г.)
 Михаел ван Стејен (БЕЛ) 13 август 1988 (1988-08-13) (31 г.)
 Клемен Вентурини (ФРА) 16 октомври 1993 (1993-10-16) (26 г.)
 Луј Верхелст (БЕЛ) 28 август 1990 (1990-08-28) (29 г.)
 Никола Еде (ФРА) 2 декември 1987 (1987-12-02) (32 г.)
 Ромен Зингл (БЕЛ) 29 јануари 1987 (1987-01-29) (32 г.)
 Герт Јегјар (ЕСТ) 9 јули 1987 (1987-07-09) (32 г.)
 Кристоф Лапорт (ФРА) 11 декември 1992 (1992-12-11) (27 г.)
 Сирил Лемоан (ФРА) 3 март 1983 (1983-03-03) (36 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
 Луис Анхел Мате (ШПА) 23 март 1984 (1984-03-23) (35 г.)
 Руди Молар (ФРА) 17 септември 1989 (1989-09-17) (30 г.)
 Даниел Наваро (ШПА) 8 јули 1983 (1983-07-08) (36 г.)
 Адријан Пети (ФРА) 26 септември 1990 (1990-09-26) (29 г.)
 Доминик Ролен (КАН) 29 октомври 1982 (1982-10-29) (37 г.)
 Стефан Росето (ФРА) 6 април 1987 (1987-04-06) (32 г.)
 Флоријан Сенешал (ФРА) 10 јули 1993 (1993-07-10) (26 г.)
 Жилјен Симон (ФРА) 4 октомври 1985 (1985-10-04) (34 г.)
 Жофре Суп (ФРА) 22 март 1988 (1988-03-22) (31 г.)
 Антони Тиржис (ФРА) 16 мај 1994 (1994-05-16) (25 г.)
 Стив Шенел (ФРА) 6 септември 1983 (1983-09-06) (36 г.)
 Лоак Шету (ФРА) 23 септември 1992 (1992-09-23) (27 г.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]