Тим Манзана Постобон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инфомации за тимот
UCI кодMZN
Основан2006 (2006)
СтатусНационална (2006)
Континентална (2007–2014)
Национална (2015)
Континентална (2016)
Професионална континентална (2017– )
ВелосипедиЏос
Клучни кадри
Спортски директорЛуис Фернандо Салдаријага
Историја на тимското име
2006
2007
2008–2009

2010

2011–2012

2012–2014
2015–
Колумбија ес Пасион
Колумбија ес Пасион Тим
Колумбија ес Пасион Колдепортес
Кафе де Колумбија-Колумбија ес Пасион
Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија
4-72 Колумбија
Тим Манзана Постобон

Тим Манзана Постобон (шпански: Team Manzana Postobón; кратенка според UCI: MZN) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Колумбија во 2006 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.

TdB 2013 - Équipe 472-Colombia (2).jpg

Екипата била основана во 2006 година, станувајќи континентална во 2007 година. Станала професионална континентална екипа во 2011 година како Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија, меѓутоа со основањето на европската екипа Колумбија-Колдепортес, екипата се вратила на континентално ниво.

Во 2016 година, екипата конечно станала професионална континентална екипа за сезоната 2017, прва колумбиска екипа на тоа ниво од Тим Колумбија во 2015 година.[1]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Ернан АгиреWikidata-logo S.svg13 декември 1995
COL Хуан Хосе АмадорWikidata-logo S.svg20 април 1998
NED Јетсе БолWikidata-logo S.svg (1 јан–31 јул)8 септември 1989Delta Cycling Rotterdam (2016)
COL Ернандо БохоркезWikidata-logo S.svg22 јуни 1992Boyacá Raza de Campeones (2015)
POR Рикардо ВилелаWikidata-logo S.svg18 декември 1987Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
COL Хуан Пабло ВилјегасWikidata-logo S.svg15 октомври 1987SmartStop (2015)
COL Хохан ГарсијаWikidata-logo S.svg10 јануари 1998
COL Фабио ДуартеWikidata-logo S.svg11 јуни 1986EPM (2017)
COL Серхио ИгитаWikidata-logo S.svg1 август 1997
COL Хуан Себастијан МоланоWikidata-logo S.svg4 ноември 1994Колумбија (2015)
COL Хуан Фелипе ОзориоWikidata-logo S.svg30 јануари 1995
COL Фернандо ОрхуелаWikidata-logo S.svg4 ноември 1991
COL Хордан ПараWikidata-logo S.svg19 април 1994EPM (2017)
COL Вилмар ПаредесWikidata-logo S.svg27 април 1996
COL Алдемар РејесWikidata-logo S.svg22 април 1995GW-Shimano (2014)
COL Јесид СиераWikidata-logo S.svg16 август 1994
COL Бернардо СуазаWikidata-logo S.svg28 ноември 1992
Извор: UCI

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Ернан АгиреWikidata-logo S.svg13 декември 1995
COL Хуан Хосе АмадорWikidata-logo S.svg20 април 1998
NED Јетсе БолWikidata-logo S.svg8 септември 1989Delta Cycling Rotterdam (2016)
COL Ернандо БохоркезWikidata-logo S.svg22 јуни 1992Boyacá Raza de Campeones (2015)
POR Рикардо ВилелаWikidata-logo S.svg18 декември 1987Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
COL Хуан Пабло ВилјегасWikidata-logo S.svg15 октомври 1987SmartStop (2015)
COL Хохан ГарсијаWikidata-logo S.svg10 јануари 1998
COL Серхио ИгитаWikidata-logo S.svg1 август 1997
COL Луис Карлос КјаWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)18 февруари 1997
COL Хуан Себастијан МоланоWikidata-logo S.svg4 ноември 1994Колумбија (2015)
COL Хуан Фелипе ОзориоWikidata-logo S.svg30 јануари 1995
COL Фернандо ОрхуелаWikidata-logo S.svg4 ноември 1991
COL Вилмар ПаредесWikidata-logo S.svg27 април 1996
ESP Антонио ПједраWikidata-logo S.svg10 октомври 1985Сул Бразил (2016)
COL Алдемар РејесWikidata-logo S.svg22 април 1995GW-Shimano (2014)
COL Евер РивераWikidata-logo S.svg (1 авг–-, стажант)27 декември 1991
COL Кристијан РуизWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)17 мај 1997
COL Јесид СиераWikidata-logo S.svg16 август 1994
COL Бернардо СуазаWikidata-logo S.svg28 ноември 1992
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]