Аква Блу Спорт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aqua Blue Sport loho.png
Лого на екипата
Инфомации за тимот
UCI кодABS
Основан2017
СтатусПрофесионална континентална екипа
Клучни кадри
Спортски директорСтивен Барет
Историја на тимското име
2017– Аква Блу Спорт

Аква Блу Спорт (англиски: Aqua Blue Sport; кратенка според UCI: ABS) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Ирска во 2017 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1][2][3]

Екипата била основана од стопанственикот Рик Делани, кој обезбедил финансирање за најмалку четири сезони со двегодишни договори за возачите.[3]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GBR Адам БлајтWikidata-logo S.svg1 октомври 1989Тинкоф (2016)
IRL Метју БрамајерWikidata-logo S.svg7 јуни 1985Дименжн Дата (2016)
GBR Марк КристијанWikidata-logo S.svg20 ноември 1990Wiggins (2016)
AUT Штефан ДенифлWikidata-logo S.svg22 септември 1987ИАМ (2016)
IRL Конор ДанWikidata-logo S.svg22 јануари 1992JLT Condor (2016)
GBR Ендру ФенWikidata-logo S.svg1 јули 1990Тим Скај (2016)
NZL Арон ГејтWikidata-logo S.svg26 ноември 1990An Post-ChainReaction (2016)
DEN Ласе Норман ХансенWikidata-logo S.svg11 февруари 1992Штелтинг Сервис Груп (2016)
AUS Ли ХауардWikidata-logo S.svg18 октомври 1989ИАМ (2016)
IRL Мартин ИрвајнWikidata-logo S.svg6 јуни 1985Madison Genesis (2015)
NED Петер КонингWikidata-logo S.svg3 декември 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
NED Михел КредерWikidata-logo S.svg15 август 1987Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
NOR Ларс Петер НордхаугWikidata-logo S.svg14 мај 1984Тим Скај (2016)
GBR Даниел ПирсонWikidata-logo S.svg26 февруари 1994Wiggins (2016)
USA Лоренс ВорбасWikidata-logo S.svg28 јуни 1990ИАМ (2016)
AUS Келвин ВотсонWikidata-logo S.svg6 јануари 1993An Post-ChainReaction (2016)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NZL Шејн АрчболдWikidata-logo S.svg2 февруари 1989Бора-Хансгрое (2017)
GBR Адам БлајтWikidata-logo S.svg1 октомври 1989Тинкоф (2016)
IRL Метју БрамајерWikidata-logo S.svg (1 јан–26 јун)7 јуни 1985Дименжн Дата (2016)
GBR Марк КристијанWikidata-logo S.svg20 ноември 1990Wiggins (2016)
AUT Штефан ДенифлWikidata-logo S.svg22 септември 1987ИАМ (2016)
IRL Едвард ДанбарWikidata-logo S.svg (1 јан–12 сеп, Фуснота)1 септември 1996Хагенс Берман-Аксеон (2017)
IRL Конор ДанWikidata-logo S.svg22 јануари 1992JLT Condor (2016)
GBR Ендру ФенWikidata-logo S.svg1 јули 1990Тим Скај (2016)
NZL Арон ГејтWikidata-logo S.svg26 ноември 1990An Post-ChainReaction (2016)
DEN Ласе Норман ХансенWikidata-logo S.svg11 февруари 1992Штелтинг Сервис Груп (2016)
NED Петер КонингWikidata-logo S.svg3 декември 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
NED Михел КредерWikidata-logo S.svg15 август 1987Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
GBR Даниел ПирсонWikidata-logo S.svg26 февруари 1994Wiggins (2016)
DEN Каспер ПедерсенWikidata-logo S.svg15 март 1996Giant-Castelli (2017)
USA Лоренс ВорбасWikidata-logo S.svg28 јуни 1990ИАМ (2016)
AUS Келвин ВотсонWikidata-logo S.svg6 јануари 1993An Post-ChainReaction (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Едвард ДанбарWikidata-logo S.svg, промена на екипа

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Aqua Blue Sport 2017 season“. ProCyclingStats. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. 'Amazon for bikes' site to help new Aqua Blue squad become self-sustained in three years“. cyclingweekly.co.uk. 10 октомври 2016. Посетено на 25 октомври 2016.
  3. 3,0 3,1 „Nordhaug, Brammeier, Irvine, Dunne first riders named for Aqua Blue Sport“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]