Стивен Мур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стивен Мур

Стивен Мур (англиски: Stephen Moore; р. 20 јануари 1983) — австралиски рагби-фудбалер, кој играл на Супер рагби за Брумбис и Квинсленд Црвените и освоил 129 бода за Австралија на меѓународно ниво, вклучувајќи и како капитен.

Мур е 14. најпрецизен играч на сите времиња, го има вториот најстар Тест за Австралија зад Џорџ Греган и е единствениот австралијски играч која одиграл 100 Тестови. Тој е исто така најпрефинетиот австралиски супер-рагби-играч на сите времиња, и е еден од двајцата играчи во историјата на австралиската рагби, заедно со Натан Шарп кои имаат постигнато 100 Тестови и 150 супер-рагби настапи.[1]

Раните години[уреди | уреди извор]

Роден во Саудиска Арабија од ирски родители, неговиот татко Томи доаѓа од Туам, Каунти Голвеј и неговата мајка Морин дошле од Килашер во близина на Свинфорд, Каунти Мајо. Тој и неговото семејство се преселиле во Туам, во средината на осумдесеттите години пред да се емигрираат во планината Морган, Квинсленд, Австралија во 1988 година, кога имал пет години. Неговото семејство подоцна се преселило во Рокхамптон, пред да се насели во Бризбејн .[се бара извор] [ бара извор ]

Кариера[уреди | уреди извор]

Мур излезе низ помлади редови во Квинсленд, играјќи рагби во неговото училиште со Rockhampton Pioneers и Brisbane Grammar училиштето во Бризбејн пред да се приклучи на рагби клубот на Универзитетот во Квинсленд, каде што го претставувал австралискиот тим на играчи под 19 години. Тој го направи своето деби на Супер 12 во 2003 година за Квинсленд Црвените против Булс . Потоа продолжил да игра за австралискиот тим под 21 година на Светското првенство под 21 година, како и со Австралија А во 2003 и 2004 година.[се бара извор] [ бара извор ] Тој бил вклучен во тимот на „Волабис“ за 2005 година за Тестовите во средината на годината. Тој дебитираше со Роки Елсом против Самоа. Излезе од клупата во натпреварите против Самоа, Италија и Франција. Тој тогаш бил трипати ограничен против Јужна Африка. Во ноември се приклучи на Wallabies во Франција, кога неговиот соиграч Адам Фрајер претрпе повреда. Тој играл во загубата против Франција на 5 ноември. По виорот од 2005 година, каде што Мур го имаше своето деби за Wallabies и беше прикажан во секоја игра во Квинсленд Редс Супер 12, 2006 беше голема мешаница за него, која тој го виде крајот на сезоната на резервната клупа. Сепак, неговите вештини и сила како тркач со топка донесе дополнителна димензија на Reds forwards и го заработи изборот на крајот на годината во Валабис турнеја во Европа.[се бара извор] Во ноември 2006 година Мур патувал во Европа за серијата Есенски Интернационали. Тој беше искористен како замена во играта на Австралија против Италија (25-18) во Стадио Фламинио, Рим. Тој потоа играше за тимот на Австралија А кој ја порази Ирска А во средината на неделата во Томонд Парк, Лимерик. Потоа дојде како замена во 54. минута од натпреварот Ирска против Австралија, во кој Ирска истрча лесни победници на 21-6, во изненадувачки услови на стадионот Лансдун Роуд, Даблин. Тој го направи својот прв целосен меѓународен настап за Австралија следниот викенд против Шкотска на стадионот "Мјурејфилд" во Единбург, допирајќи го потегот од Мет Гејто за да го постигне својот прв меѓународен обид. Австралија беа лесни победници со резултат од Австралија 44 - Шкотска 15.[се бара извор] [ бара извор ] На 8 септември 2007 година, Мур го направи своето деби на Светското првенство во рагби против Јапонија, каде што Валабис комплетно ја освои 91-3. Потоа се квалификуваа за четвртфиналето со врвот на базенот Б со уште три победи над Велс, Фиџи и Канада. На 6 октомври, Англија ја победи Австралија 12-10 во првиот четврт-финален меч на Светското првенство во рагби на Стад Велодром, Марсеј со што стави крај на соништата на Светскиот куп Валабис.[се бара извор] [ бара извор ] Во 2008 година, Мур постојано настапувал во првиот ред на Австралија, приклучувајќи се на летот половина Мет Гитео како единствен играч кој се појави во сите 14 Тестови што ги одиграа Валабис за време на рекордна сезона. Мур имал одлична пролетна турнеја во Европа, почнувајќи од секоја игра, цврсто се залагал за прв избор Валабис Хукер . Победата над Франција го виде крстот на Мур за неговиот втор обид во зелената и златната Wallabies. Тој, исто така, го освои посакуваниот Man of the Match за време на поразот на Австралија Кук Купот на Англија во Твикенхем на 15 ноември.[се бара извор] [ бара извор ] На почетокот на 2009 година, Мур ги префрли тимовите од Бризбејн во Канбера, надминувајќи ги 50-те награди за Супер Рагби за време на неговата девица сезона со Брумбиес, за кого играл во 12 од 13 натпревари. Мур повторно потпишал за австралиската рагби-унија до после Светското првенство во рагби 2011 година. Тој постигна обид против варварите во без-кап мечот, кој ја започна домашната Тест сезона и продолжи да игра во осум од деветте Тестови што Австралија ги одигра.[се бара извор] [ бара извор ] Во 2010, Мур се појави во сите 13 натпревари за Брумбиес додека не ја скрши вилицата во финалето од регуларната сезона.[2]

Од Три нациски серии од 2011 година, Мур е именуван во секој состав, обично како играч кој прв бил одбран. Тој бил клучен играч во Австралијската победничка титула во Три нации во 2011 година и во кампањата за Светското првенство во рагби во 2011 година, во која Австралија завршила на третото место. Откако првиот австралиски прв натпревар против Франција во Тестовите за рагби во 2012 година, Мур го одигра секој натпревар за Валабис, вклучувајќи го и започнувањето на секој Тест во 2013 година на Британската и Ирска Лајонс во Австралија . Кога Роби Декан поднесе оставка по серијата Лавови и кога Евен Мекензи ја презеде контролата, Мур започна во Хукер за „Волабис“, додека остатокот од Тестовите за 2013 година беа одиграни многу добро.

Во второто место на Мекензи, Мекензи го именуваше Стефан Мур како капетан за серијата 3 јуни во Франција против Франција, со Мајкл Хупер и Адам Ешли-Купер како потпретседатели.[3] Сепак, во својот прв Тест како Капетан од Валабис, Мур ја поправи повредата на коленото за време на ACL, кога се појавил непријатно кога се борел во втората минута и го напуштил теренот во 5-тата минута од натпреварот во " 50-23 победи над Франција на стадионот Санкорп во Бризбејн .[4]

На 6 јули 2015 година, Мур бил назначен за капетан на Валабис за претстојното Светско првенство под новиот тренер Мајкл Чеика .[5] Мур потоа ги предводел Валабис до финалето против Нов Зеланд, со конечниот резултат 34-17 на Нов Зеланд, највисок резултат во финалето на Светското првенство во рагби.

Мур го сруши рекордот за повеќето Супер-рагби играчи во една сезона постигнал од страна на кука во 2016 година, премин на линија седум пати за Брумбијс таа сезона, вклучувајќи и двојно во победата од 43-24 против неговиот поранешен тим на Црвените. Мур исто така најавил на крајот од 2015 година дека ќе се врати во Црвените по сезоната 2016.

Во 2017 година Мур објавил дека ќе се пензионира од меѓународниот рагби на крајот од годината и ќе се пензионира од Супер рагби на крајот од 2018 година. Капетанот на Мур веднаш му бил даден на Мајкл Хупер . Тој последен пат играл за Австралија на 25 ноември 2017 година, во рекорден пораз 53-24 во Шкотска.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Мур е оженет со Кортни и има две деца, Теодор и Дарси.[6]

Супер рагби статистика[уреди | уреди извор]

Од 22 јули 2016 година [7]
Сезона Тим Игри Поретоци Под Минути Обиди Cons Pens Drops Points Yel Red
2003 Редс 1 0 1 5 0 0 0 0 0 0 0
2004 Редс 1 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0
2005 Редс 10 7 3 520 0 0 0 0 0 0 0
2006 Редс 11 5 6 481 2 0 0 0 10 0 0
2007 Редс 10 6 4 595 0 0 0 0 0 0 0
2008 Редс 13 10 3 700 0 0 0 0 0 0 0
2009 Брумбис 12 12 0 793 0 0 0 0 0 0 0
2010 Брумбис 13 13 0 739 2 0 0 0 10 0 0
2011 Брумбис 12 12 0 846 4 0 0 0 20 0 0
2012 Брумбис 16 16 0 1205 0 0 0 0 0 0 0
2013 Брумбис 18 17 1 1311 0 0 0 0 0 1 0
2014 Брумбис 13 13 0 951 2 0 0 0 10 0 0
2015 Брумбис 18 16 2 1072 1 0 0 0 5 0 0
2016 Брумбис 15 15 0 863 7 0 0 0 35 0 0
2017 Редс 13 12 1 798 5 0 0 0 25 0 0
Вкупно 176 154 22 10880 23 0 0 0 115 1 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Stephen Moore“. rugby.com.au. Australian Rugby Union.
  2. Player profile [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}. Wallabies
  3. MOORE TO CAPTAIN QANTAS WALLABIES, HOOPER AND ASHLEY-COOPER NAMED AS VICE-CAPTAINS
  4. Wallabies lose new skipper Stephen Moore for remainder of season, Sam Carter out too
  5. „Rugby World Cup under new coach Michael Cheika: Stephen Moore named Wallabies captain“. Australian Broadcasting Corporation 6 July 2015. Посетено на 6 July 2014.
  6. Purdon, Fiona. „How Wallabies captain Stephen Moore met the love of his life, Courtney“. The Courier Mail. News Corporation. Посетено на 28 November 2017.
  7. „Player Statistics“. its rugby. Посетено на 26 July 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]