Драпак Профешанл Сајклинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драпак Профешанл Сајклинг
Logo Drapac.png
Инфомации за тимот
UCI кодDPC
ЛоциранАвстралија
Основан2004 (2004)
СтатусПрофесионална континентална екипа
Клучни кадри
Спортски директорАгостино Џирамондо
Хенк Фогелс
Историја на тимското име
2005
2006
2007–2008

2009–2010
2011–
МГ Икспауер-БигПонд
Драпак-Порше
Драпак-Порше Дивилопмент Програм
Драпак-Порше Сајклинг
Драпак Профешанл Сајклинг
Дрес на Драпак Профешанл Сајклинг

Дрес

Драпак Профешанл Сајклинг (англиски: Drapac Professional Cycling; кратенка според UCI: DPC) — австралиска професионална континентална велосипедска екипа, која е насочена во друмскиот велосипедизам. Била создадена во 2004 година од Мајкл Драпак за промовирање на велосипедизмот во Австралија и станале екипа на UCI во 2006 година.[1] Во ноември 2013 година, екипата го добила статусот на професионална континентална екипа.[2]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 1 јануари 2016.
Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
AUS Греам БраунWikidata-logo S.svg9 април 1979
AUS Брендан КантиWikidata-logo S.svg17 јануари 1992
AUS Вил Кларк Wikidata-logo S.svg11 април 1985Тим ДСМ (2013)
AUS Нејтан ИрлWikidata-logo S.svg4 јуни 1988Тим Скај (2015)
NZL Brad EvansWikidata-logo S.svg (8 апр–31 дек)8 мај 1992
AUS Брентон ЏонсWikidata-logo S.svg12 декември 1991
AUS Џордан КербиWikidata-logo S.svg15 август 1992
NED Петер КонингWikidata-logo S.svg3 декември 1990Metec–Solarwatt p/b Mantel (2014)
AUS Џејсон ЛаундсWikidata-logo S.svg14 декември 1994Garneau-Québecor (2015)
USA Гавин МанионWikidata-logo S.svg24 август 1991Џели Бели-Максис (2015)
AUS Травис Мајер Wikidata-logo S.svg8 јуни 1989Орика-ГринЕЏ (2013)
NED Јенс МурисWikidata-logo S.svg12 март 1980Орика-ГринЕЏ (2015)
AUS Лаклан НорисWikidata-logo S.svg21 јануари 1987Raleigh GAC (2013)
AUS Адам ФеланWikidata-logo S.svg23 август 1991
AUS Тимоти РуWikidata-logo S.svg28 октомври 1989BMC Development (2013)
NZL Томас СкалиWikidata-logo S.svg14 јануари 1990Madison Genesis (2015)
AUS Семјуел СпоуксWikidata-logo S.svg16 април 1992
AUS Бернард СулцбергерWikidata-logo S.svg5 декември 1983
Извор: UCI

Фуснота: Греам БраунWikidata-logo S.svg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Започна Драпак-Порше Дивилопмент Програм, Cyclingnews.com, 20 октомври 2005.
  2. Аткинс, Бен (6 ноември 2013). „Драпак Про Сајклинг обезбеди специјална покана за Тур Даун Андер“. Velonation. Посетено на 9 ноември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Возачи во Драпак