Тим ТоталЕнержи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Инфомации за тимот
UCI кодTEN
Основан2000 (2000)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиBH
Историја на тимското име
  • BJR (2000–2002)
  • BLB (2003–2004)
  • BTL (2005–2008)
  • BBO (2009)
  • BTL (2010)
  • EUC (2011–2015)
  • DEN (2016–2019)
  • TDE (2020)
  • TEN (2021–)
Бонжур
Бриош ла Буланжер
Бјуик Телеком
Ббокс Бјуик Телеком
Тим Јуропкар
Директ Енержи
Дрес на Тим ТоталЕнержи
Дрес на Тим ТоталЕнержи

Дрес

Тим ТоталЕнержи (француски: Team TotalEnergies), порано: Директ Енержи (француски: Direct Énergie; кратенка според UCI: TEN) — француска професионална велосипедска друмска екипа која настапува на континенталните трки и на трките од Светската турнеја, кога е поканета со специјална покана. Во претходните години, екипата била била позната како Бриош ла Буланжер, Бонжур, Бјуик Телеком, Ббокс Бјуик Телеком и Јуропкар. Сезоната 2015 била последна за спонзорството на Јуропкар, а во 2016 година екипата била спонзорирана од Директ Енержи.[1]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2023[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NOR Едвалд Боасон Хаген17 мај 1987
POL Маќеј Боднар7 март 1985Бора-Хансгрое (2021)
FRA Тома Боне13 септември 1998Vendée U (2022)
FRA Матје Биргодо17 ноември 1998Vendée U (2018)
FRA Жереми Кабо24 јули 1991SCO Dijon (2019)
BEL Стеф Крас13 февруари 1996Лото-Судал (2022)
ESP Виктор де ла Парте22 јуни 1986ССС Team (2020)
FRA Фабјен Дубе21 октомври 1993Интермарше-Сиркус-Ванти (2020)
FRA Санди Дижарден29 мај 1997Vendée U (2021)
FRA Валентен Ферон8 февруари 1998Vendée U (2020)
FRA Фабјен Греје31 октомври 1994Vendée U (2015)
FRA Емилјан Жанјер26 септември 1998Vendée U (2022)
FRA Алан Жусом3 август 1998Vendée U (2021)
FRA Пјер Латур12 октомври 1993АГ2Р Ситроен Тим (2020)
FRA Лоренцо Манзен26 јули 1994Витал Консепт-Б&Б Хотелс (2019)
ITA Даниел Ос13 јануари 1987Бора-Хансгрое (2021)
FRA Пол Урселен13 април 1994Vendée U (2016)
SVK Петер Саган26 јануари 1990Бора-Хансгрое (2021)
FRA Жилјен Симон4 октомври 1985Кофидис (2019)
FRA Жофре Суп22 март 1988Кофидис (2019)
FRA Жасон Тесон9 јануари 1998Saint Michel-Mavic-Auber 93 (2022)
FRA Антони Тиржис16 мај 1994Кофидис (2018)
BEL Дрис Ван Гестел30 септември 1994Спорт Вландерен-Балоас (2019)
FRA Матео Верше26 јануари 2001Vendée U (2022)
FRA Алекси Вијермоз1 јуни 1988АГ2Р Ситроен Тим (2020)
FRA Alessio Cialone (1 авг–31 дек, стажант)10 декември 2003
FRA Lucas Boniface (1 авг–31 дек, стажант)24 октомври 2000Vendée U (2023)
FRA Lucas Grolier (1 авг–31 дек, стажант)3 февруари 2000
Извор: UCI

Фуснота: Едвалд Боасон Хаген

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Тома Буда24 февруари 1994
FRA Лилијан Калмежан6 декември 1992Vendée U (2015)
FRA Ромен Кард12 август 1992Vendée U (2015)
FRA Силвен Шаванел30 јуни 1979ИАМ (2015)
FRA Жереми Корни7 август 1991Vendée U (2015)
FRA Жером Кузен5 јуни 1989Кофидис (2017)
FRA Дамјен Годен20 август 1986Armée de terre (2017)
FRA Јоан Жен25 јуни 1981Vendée U (2004)
FRA Фабјен Греје31 октомври 1994Vendée U (2015)
FRA Џонатан Ивер23 март 1985Аркеа-Самсик (2016)
FRA Аксел Журнио20 мај 1995Vendée U (2017)
FRA Бријан Ноло13 март 1988Vendée U (2013)
FRA Пол Урселен13 април 1994Vendée U (2016)
FRA Адријан Пети26 септември 1990Кофидис (2015)
FRA Александар Пишо6 јануари 1983Vendée U (2005)
FRA Периг Кеменер26 април 1984Vendée U (2007)
FRA Симон Селје4 јануари 1995Vendée U (2017)
FRA Ромен Сикар1 јануари 1988Euskaltel-Euskadi (2013)
EST Реин Тарамае24 април 1987Катјуша-Алпесин (2017)
FRA Анжело Тилик2 декември 1990Vendée U (2011)
Извор: UCI

Фуснота: Тома Буда

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CAN Рајан Андерсон22 јули 1987
FRA Тома Буда24 февруари 1994Vendée U (2014)
FRA Лилијан Калмежан6 декември 1992Vendée U (2015)
FRA Ромен Кард12 август 1992Vendée U (2015)
FRA Силвен Шаванел30 јуни 1979ИАМ (2015)
FRA Бријан Кокар25 април 1992Vendée U (2012)
FRA Жереми Корни7 август 1991Vendée U (2015)
CAN Антоан Дишен12 септември 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
FRA Јоан Жен25 јуни 1981Vendée U (2004)
FRA Фабјен Греје31 октомври 1994Vendée U (2015)
FRA Ромен Гијмоа28 март 1991Vendée U (2013)
FRA Џонатан Ивер23 март 1985Аркеа-Самсик (2016)
FRA Тони Ирел1 ноември 1987Vendée U (2010)
FRA Фабрис Жандебоз4 декември 1984Sojasun (2013)
FRA Жилјен Морис20 јули 1991Vendée U (2014)
FRA Бријан Ноло13 март 1988Vendée U (2013)
FRA Пол Урселен13 април 1994Vendée U (2016)
FRA Адријан Пети26 септември 1990Кофидис (2015)
FRA Александар Пишо6 јануари 1983Vendée U (2005)
FRA Периг Кеменер26 април 1984Vendée U (2007)
FRA Ромен Сикар1 јануари 1988Euskaltel-Euskadi (2013)
FRA Анжело Тилик2 декември 1990Vendée U (2011)
FRA Тома Веклер (1 јан–23 јул, Фуснота)22 јуни 1979Vendée U (2000)
FRA Матје Биргодо (1 авг–31 дек, стажант)17 ноември 1998
FRA Флоријан Метр (1 авг–31 дек, стажант)3 септември 1996Директ Енержи (2017)
FRA Clément Orceau (28 јул–, стажант)1 јули 1995CIC U Nantes Atlantique (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Рајан Андерсон
Фуснота: Clément Orceau, крај на кариера

2016[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CAN Рајан Андерсон22 јули 1987
FRA Тома Буда24 февруари 1994Vendée U (2014)
FRA Лилијан Калмежан6 декември 1992Vendée U (2015)
FRA Ромен Кард12 август 1992Vendée U (2015)
FRA Силвен Шаванел30 јуни 1979ИАМ (2015)
FRA Бријан Кокар25 април 1992Vendée U (2012)
FRA Жереми Корни7 август 1991Vendée U (2015)
CAN Антоан Дишен12 септември 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
FRA Јоан Жен25 јуни 1981Vendée U (2004)
FRA Фабјен Греје31 октомври 1994Vendée U (2015)
FRA Ромен Гијмоа28 март 1991Vendée U (2013)
FRA Тони Ирел1 ноември 1987Vendée U (2010)
FRA Фабрис Жандебоз4 декември 1984Sojasun (2013)
FRA Жилјен Морис20 јули 1991Vendée U (2014)
FRA Бријан Ноло13 март 1988Vendée U (2013)
FRA Адријан Пети26 септември 1990Кофидис (2015)
FRA Александар Пишо6 јануари 1983Vendée U (2005)
FRA Периг Кеменер26 април 1984Vendée U (2007)
FRA Ромен Сикар1 јануари 1988Euskaltel-Euskadi (2013)
FRA Гијом Тевно13 септември 1993Vendée U (2014)
FRA Анжело Тилик2 декември 1990Vendée U (2011)
FRA Тома Веклер22 јуни 1979Vendée U (2000)
FRA Марлон Гајар (1 авг–31 дек, стажант)9 мај 1996Vendée U (2016)
FRA Пол Урселен (1 авг–31 дек, стажант)13 април 1994Vendée U (2016)
FRA Симон Селје (1 авг–31 дек, стажант)4 јануари 1995Vendée U (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Рајан Андерсон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Europcar devient Direct Energie“ (француски). Посетено на 15 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 
   Ризницата има содржини поврзани со: