Тим ДСМ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тим Џајант-Алпецин
Team Giant-Alpecin logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодSUN
ЛоциранХоландија (2005–2014)
Германија (2015–)
Основан2005 (2005)
СтатусПрофесионална континентална екипа (2005–2012)
UCI World Tour екипа (2013–)
ВелосипедиКолнаго (2005)
Кога (2006–2011)
Фелт (2012)
Џајант (2013– )
Клучни кадри
Извршен директорИван Шпекенбринк
Историја на тимското име
2005
2006–2011
2012
2012–2014
2014
2015–2016
2017–
Шимано-Мемори Корп
Скил Шимано
Проџект 1т4и
Аргос-Шимано
Џајант-Шимано
Тим Џајант-Алпецин
Тим Санвеб
Дрес на Тим ДСМ

Дрес

Тим Санвеб (кратенка според UCI: SUN) — германска професионална друмска велосипедска екипа, која учествува во Светската турнеја и на некои континентални трки. Екипата е предводена од Иван Шпекенбринк и ги користи велосипедите Џајант.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Никијас Арнт (ГЕР) (1991-11-18)18 ноември 1991 (воз. 24)
 Варан Баргиј (ФРА) (1991-10-28)28 октомври 1991 (воз. 24)
 Макс Валшајд (ГЕР) (1993-06-13)13 јуни 1993 (воз. 22)
 Ларс ван дер Хар (ХОЛ) (1991-07-23)23 јули 1991 (воз. 24)
 Зико Вејтенс (БЕЛ) (1991-09-29)29 септември 1991 (воз. 24)
 Том Велерс (ХОЛ) (1984-09-14)14 септември 1984 (воз. 31)
 Зимон Гешке (ГЕР) (1986-03-13)13 март 1986 (воз. 29)
 Џон Дегенколб (ГЕР) (1989-01-07)7 јануари 1989 (воз. 26)
 Берт де Бакер (БЕЛ) (1984-04-02)2 април 1984 (воз. 31)
 Кун де Корт (ХОЛ) (1982-09-08)8 септември 1982 (воз. 33)
 Том Димулен (ХОЛ) (1990-11-11)11 ноември 1990 (воз. 25)
 Серен Краг Андерсен (ДАН) (1994-08-10)10 август 1994 (воз. 21)
 Рој Курверс (ХОЛ) (1979-12-27)27 декември 1979 (воз. 36)
 Тобијас Лудвигсон (ШВЕ) (1991-02-22)22 февруари 1991 (воз. 24)
Велосипедист Датум на раѓање
 Фредрик Лудвигсон (ШВЕ) (1994-04-28)28 април 1994 (воз. 21)
 Синдре Лунке (НОР) (1993-04-17)17 април 1993 (воз. 22)
 Сам Омен (ХОЛ) (1995-08-15)15 август 1995 (воз. 20)
 Георг Прајдлер (АВТ) (1990-06-17)17 јуни 1990 (воз. 25)
 Рамон Синкелдам (ХОЛ) (1989-02-09)9 февруари 1989 (воз. 26)
 Том Стамснејдер (ХОЛ) (1985-05-15)15 мај 1985 (воз. 30)
 Алберт Тимер (ХОЛ) (1985-06-13)13 јуни 1985 (воз. 30)
 Лауренс тен Дам (ХОЛ) (1980-11-13)13 ноември 1980 (воз. 35)
 Кејлеб Ферли (САД) (1987-02-19)19 февруари 1987 (воз. 28)
 Јоханес Фрелингер (ГЕР) (1985-06-09)9 јуни 1985 (воз. 30)
 Чад Хејга (САД) (1988-08-26)26 август 1988 (воз. 27)
 Ѓи Ченг (КИН) (1987-07-15)15 јули 1987 (воз. 28)
 Картер Џонс (САД) (1989-02-27)27 февруари 1989 (воз. 26)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GER Никијас АрнтWikidata-logo S.svg18 ноември 1991LKT Team Brandenburg (2012)
FRA Варан БаргијWikidata-logo S.svg28 октомври 1991CC Étupes (2012)
GER Фил БаухаусWikidata-logo S.svg8 јули 1994Бора-Аргон 18 (2016)
NED Рој КурверсWikidata-logo S.svg27 декември 1979Van Hemert Groep-DJR (2007)
BEL Берт де БакерWikidata-logo S.svg2 април 1984Тим ДСМ (2008)
NED Том ДимуленWikidata-logo S.svg11 ноември 1990Rabobank Development (2011)
GER Јоханес ФрелингерWikidata-logo S.svg9 јуни 1985Milram (2010)
GER Зимон ГешкеWikidata-logo S.svg13 март 1986KED-Stevens Radteam Berlin (2008)
USA Чад ХејгаWikidata-logo S.svg26 август 1988Рели Сајклинг (2013)
AUS Крис Хамилтон Wikidata-logo S.svg18 мај 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
NED Ленард ХофстедеWikidata-logo S.svg29 декември 1994Rabobank Development (2016)
GER Ленард КемнаWikidata-logo S.svg9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
NED Вилко КелдерманWikidata-logo S.svg25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
DEN Серен Краг АндерсенWikidata-logo S.svg10 август 1994Waoo (2015)
NOR Синдре ЛункеWikidata-logo S.svg17 април 1993Joker Fuel of Norway (2015)
AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg26 септември 1990Орика-БајкЕксчејнџ (2016)
NED Сам ОменWikidata-logo S.svg15 август 1995Rabobank Development (2015)
AUT Георг ПрајдлерWikidata-logo S.svg17 јуни 1990Ново Нордиск (2012)
NED Рамон СинкелдамWikidata-logo S.svg9 февруари 1989Rabobank Development (2011)
NED Том СтамснејдерWikidata-logo S.svg15 мај 1985Трек-Сегафредо (2011)
NED Лауренс тен ДамWikidata-logo S.svg13 ноември 1980Лото НЛ-Џамбо (2015)
NED Мике ТенисенWikidata-logo S.svg25 август 1992Лото НЛ-Џамбо (2016)
NED Алберт ТимерWikidata-logo S.svg13 јуни 1985Löwik Meubelen (2006)
BEL Зико ВејтенсWikidata-logo S.svg29 септември 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
GER Макс ВалшајдWikidata-logo S.svg13 јуни 1993Lotto-Kern Haus (2015)
GER Макс КантерWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)22 октомври 1997LKT Team Brandenburg (2016)
GER Leon RohdeWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)10 мај 1995LKT Team Brandenburg (2016)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
DEN Серен Краг АндерсенWikidata-logo S.svg10 август 1994Waoo (2015)
GER Никијас АрнтWikidata-logo S.svg18 ноември 1991LKT Team Brandenburg (2012)
GER Фил БаухаусWikidata-logo S.svg8 јули 1994Бора-Аргон 18 (2016)
NED Рој КурверсWikidata-logo S.svg27 декември 1979Van Hemert Groep-DJR (2007)
NED Том ДимуленWikidata-logo S.svg11 ноември 1990Rabobank Development (2011)
GER Јоханес ФрелингерWikidata-logo S.svg9 јуни 1985Milram (2010)
GER Зимон ГешкеWikidata-logo S.svg13 март 1986KED-Stevens Radteam Berlin (2008)
USA Чад ХејгаWikidata-logo S.svg26 август 1988Рели Сајклинг (2013)
AUS Крис Хамилтон Wikidata-logo S.svg18 мај 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
AUS Џеј ХиндлиWikidata-logo S.svg5 мај 1996Mitchelton–BikeExchange (2017)
NED Ленард ХофстедеWikidata-logo S.svg29 декември 1994Rabobank Development (2016)
GER Ленард КемнаWikidata-logo S.svg9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
NED Вилко КелдерманWikidata-logo S.svg25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg26 септември 1990Орика-БајкЕксчејнџ (2016)
NED Сам ОменWikidata-logo S.svg15 август 1995Rabobank Development (2015)
NED Том СтамснејдерWikidata-logo S.svg15 мај 1985Трек-Сегафредо (2011)
AUS Мајкл СторерWikidata-logo S.svg28 февруари 1997Mitchelton–BikeExchange (2017)
NED Лауренс тен ДамWikidata-logo S.svg13 ноември 1980Лото НЛ-Џамбо (2015)
NED Мике ТенисенWikidata-logo S.svg25 август 1992Лото НЛ-Џамбо (2016)
BEL Едвард ТенсWikidata-logo S.svg30 април 1991Трек-Сегафредо (2017)
NED Мартејн ТусвелдWikidata-logo S.svg9 септември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2017)
BEL Луј ВервекеWikidata-logo S.svg6 октомври 1993Лото-Судал (2017)
GER Макс ВалшајдWikidata-logo S.svg13 јуни 1993Lotto-Kern Haus (2015)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NED Том ДимуленWikidata-logo S.svg11 ноември 1990Rabobank Development (2011)
IRL Николас РоушWikidata-logo S.svg3 јули 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
USA Чад ХејгаWikidata-logo S.svg26 август 1988Рели Сајклинг (2013)
NED Вилко КелдерманWikidata-logo S.svg25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
DEN Асбјерн Краг АндерсенWikidata-logo S.svg9 април 1992Waoo (2018)
DEN Серен Краг АндерсенWikidata-logo S.svg10 август 1994Waoo (2015)
GER Никијас АрнтWikidata-logo S.svg18 ноември 1991LKT Team Brandenburg (2012)
BEL Јан БакелантсWikidata-logo S.svg14 февруари 1986АГ2Р Ла Мондијал (2018)
NED Кес БолWikidata-logo S.svg27 јули 1995SEG Racing Academy (2018)
NED Рој КурверсWikidata-logo S.svg27 декември 1979Van Hemert Groep-DJR (2007)
GER Јоханес ФрелингерWikidata-logo S.svg9 јуни 1985Milram (2010)
AUS Крис Хамилтон Wikidata-logo S.svg18 мај 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
AUS Џеј ХиндлиWikidata-logo S.svg5 мај 1996Mitchelton–BikeExchange (2017)
SUI Марк ХиршиWikidata-logo S.svg24 август 1998Development Team DSM (2018)
GER Ленард КемнаWikidata-logo S.svg9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
GER Макс КантерWikidata-logo S.svg22 октомври 1997Development Team DSM (2018)
AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg26 септември 1990Орика-БајкЕксчејнџ (2016)
NED Јорис НиувенејсWikidata-logo S.svg11 февруари 1996Development Team DSM (2018)
NED Сам ОменWikidata-logo S.svg15 август 1995Rabobank Development (2015)
DEN Каспер ПедерсенWikidata-logo S.svg15 март 1996Аква Блу Спорт (2018)
AUS Роберт ПауерWikidata-logo S.svg11 мај 1995Мичелтон-Скот (2018)
AUS Мајкл СторерWikidata-logo S.svg28 февруари 1997Mitchelton–BikeExchange (2017)
NED Мартејн ТусвелдWikidata-logo S.svg9 септември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2017)
BEL Луј ВервекеWikidata-logo S.svg6 октомври 1993Лото-Судал (2017)
GER Макс ВалшајдWikidata-logo S.svg13 јуни 1993Lotto-Kern Haus (2015)
GER Флоријан ШторкWikidata-logo S.svg (27 мар–31 дек)27 април 1997Development Team DSM (2019)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NED Тимен АренсманWikidata-logo S.svg (1 јул–31 дек)4 декември 1999SEG Racing Academy (2020)
GER Никијас АрнтWikidata-logo S.svg18 ноември 1991LKT Team Brandenburg (2012)
BEL Тиш БенотWikidata-logo S.svg11 март 1994Лото-Судал (2019)
NED Кес БолWikidata-logo S.svg27 јули 1995SEG Racing Academy (2018)
ITA Алберто ДаинесеWikidata-logo S.svg25 март 1998SEG Racing Academy (2019)
GER Нико ДенцWikidata-logo S.svg15 февруари 1994АГ2Р Ла Мондијал (2019)
GBR Марк ДонованWikidata-logo S.svg3 април 1999Wiggins (2019)
NED Нилс ЕкхофWikidata-logo S.svg23 јануари 1998Development Team DSM (2019)
AUT Феликс ГалWikidata-logo S.svg27 февруари 1998Development Team DSM (2019)
USA Чад ХејгаWikidata-logo S.svg26 август 1988Рели Сајклинг (2013)
AUS Крис Хамилтон Wikidata-logo S.svg18 мај 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
AUS Џеј ХиндлиWikidata-logo S.svg5 мај 1996Mitchelton–BikeExchange (2017)
GER Макс КантерWikidata-logo S.svg22 октомври 1997Development Team DSM (2018)
SUI Марк ХиршиWikidata-logo S.svg24 август 1998Development Team DSM (2018)
NED Вилко КелдерманWikidata-logo S.svg25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
DEN Асбјерн Краг АндерсенWikidata-logo S.svg9 април 1992Waoo (2018)
DEN Серен Краг АндерсенWikidata-logo S.svg10 август 1994Waoo (2015)
AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg26 септември 1990Орика-БајкЕксчејнџ (2016)
NED Јорис НиувенејсWikidata-logo S.svg11 февруари 1996Development Team DSM (2018)
NED Сам ОменWikidata-logo S.svg15 август 1995Rabobank Development (2015)
DEN Каспер ПедерсенWikidata-logo S.svg15 март 1996Аква Блу Спорт (2018)
AUS Роберт ПауерWikidata-logo S.svg11 мај 1995Мичелтон-Скот (2018)
IRL Николас РоушWikidata-logo S.svg3 јули 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
GER Мартин СалмонWikidata-logo S.svg29 октомври 1997Development Team DSM (2019)
AUS Мајкл СторерWikidata-logo S.svg28 февруари 1997Mitchelton–BikeExchange (2017)
GER Флоријан ШторкWikidata-logo S.svg27 април 1997Development Team DSM (2019)
GER Јаша ЗитерлинWikidata-logo S.svg4 ноември 1992Мовистар (2019)
NED Мартејн ТусвелдWikidata-logo S.svg9 септември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2017)
BEL Илан ван ВилдерWikidata-logo S.svg14 мај 2000Lotto Dstny Development Team (2019)
Извор: UCI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]