Прејди на содржината

Едвард Тенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едвард Тенс
Тенс на Шелдепрејс 2015
Лични податоци
Цело имеЕдвард Тенс
Роден30 април 1991(1991-04-30)(33 г.)
Гент,  Белгија
Висина1,83 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛидл-Трек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2010–2013 ВЛ Техникс-Абутрик
Професионални клубови
2014–2015
2016-2017
2018
2019-
Топспорт Вландерен-Балоас
Трек-Сегафредо
Тим Санвеб
Трек-Сегафредо
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Класик Примус (2019)
Последна промена
29 јуни 2019

Едвард Тенс (холандски: Edward Theuns; р. 30 април 1991 во Гент) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лидл-Трек.[1]

Возел за националната репрезентација на Светското друмско првенство 2014.

Тенс го имал своето деби за Топспорт Вландерен-Балоас во 2014 година. Ја имал својата прва победа во август 2014 година на ГП Стад Зотегем. Во 2015 година ја започнал својата сезона со четири завршници помеѓу првите десет на Етоал де Бесеже, завршувајќи петти и освојувајќи го бодовниот пласман. Својата втора победа во кариерата ја имала во март 2015 година со освојување на Ронде ван Дренте. Во август 2015 година било објавено дека Тенс ќе се приклучи на Трек Фактори Рејсинг за сезоната 2016.[2] Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2016[3] и за Вуелта а Еспања 2017.[4]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2010
8. Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Етапа 4
2012
8. Париз-Тур за млади
2013
1. Етапа 2а Триптих на планините и замоците
1. Планински пласман Џиро дела Реџоне Фриулу Венеција Џулија
2. Краен пласман Тур де ла Мирабел
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
6. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
7. ГП Брик Схоте
8. Париз-Тур за млади
10. Ла Кот Пикард
2014
1. ГП Стад Зотегем
3. Класик Хандзаме
4. Класик Шатору
7. Омлоп ван хет Васланд
2015
1. Ронде ван Дренте
1. Етапа 3 Тур де л’Еурометропол
2. Дварс дор Вландерен
2. Схелдепрејс
2. Трка околу Келн
3. Хале-Ингоигем
4. Дварс дор Дренте
4. Национале Слујтингспрејс
5. Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Бодовен пласман
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
5. Класика де Алмерија
5. Ронде ван Зеланд Сипортс
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Етапа 5
7. Краен пласман Светски пристаништен класик
7. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
8. Париз-Тур
8. Гран при де Фурмје
9. Шал Селс-Мерксем
2016
1. Етапа 1 Трка околу Белгија
3. Дварс дор Вландерен
3. Хале-Ингоигем
4. Схелдепрејс
8. Омлоп хет Ниусблад
8. Курне-Брисел-Курне
2017
Трка околу Турција
1. Бодовен пласман
1. Етапа 6
1. Етапа 4 БинкБенк Тур
2. Хале-Ингоигем
5. Пиплс Чојс Класик
6. Европско друмско првенство
7. Краен пласман Три дена Де Пане
8. Париз-Рубе
2018
6. Омлоп Хет Ниусблад
2019
1. Класик Примус
6. Омлоп ван хет Хутланд
9. Фландриско првенство
2020
5. Национално друмско првенство
2021
1. Етапа 5 Трка околу Унгарија
2. Национално друмско првенство
8. Краен пласман Етоал де Бесеж
8. Класика де Алмерија
Награда за борбеност на етапата 2 на Тур де Франс
2022
2. Париз-Тур
3. Гран при д’Исберг
5. Схелдепрејс
6. Ешборн-Франкфурт
7. Париз-Бурж

Распоред на резултатите на големите трки

[уреди | уреди извор]
Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Џиро 131
Тур СО 88 119 104
Вуелта 91 133

СО = се откажал; — = не учествува

  1. „Trek - Segafredo“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 January 2021. Посетено на 2 January 2021.
  2. Кларк, Стјуарт (19 август 2015). „Трек Фактори Рејсинг потпиша со младите таленти Тенс и Бонифацио за 2016“. Cycling Weekly. Посетено на 19 август 2015.
  3. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.
  4. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]