Јакопо Моска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јакопо Моска
Моска на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеЈакопо Моска
Роден29 август 1993 (1993-08-29) (27 г.)
 Италија
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013
2014–2016

2016
ГС.Поденцано
Вирис Масерати-Сисал Мечпоинт
Трек-Сегафредо (стажант)
Професионални клубови
2017– Вилиер Триестина-Селе Италија
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Хајнан (2017)
Последна промена
21 март 2018

Јакопо Моска (италијански: Jacopo Mosca; р. 29 август 1993) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу-КТМ.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Трофео Комуне ди Вертова
2015
6. Меморијал Винченцо Мантовани
2016
10. Краен пласман Трка околу Британија
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 7
1. Планински пласман Трка околу Кореја
2018
1. Jersey orange.svg Бодовен пласман Тирено-Адријатико

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jacopo Mosca“. ProCyclingStats. Посетено на 6 јануари 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]