Трек-Сегафредо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трек-Сегафредо
Trek Factory Racing logo.svg
Инфомации за тимот
UCI кодTFS
ЛоциранЛуксембург (2011–2013)
САД (од 2014)
Основан2011 (2011)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиТрек
Клучни кадри
Извршен директорЛука Гверчилена
Спортски директорКим Андерсен
Историја на тимското име
2011
2012
2013

2014–2015

2016-
Леопард Трек (LEO)
РадиоШек-Нисан (RNT)
РадиоШек-Леопард (RLT)
Трек Фактори Рејсинг (TFR)
Трек-Сегафредо (TFS)
Дрес на Трек-Сегафредо

Дрес

Трек-Сегафредо (кратенка спорред UCI: TFS) — професионална друмска велосипедска екипа со лиценца во САД. Порано се нарекувала РадиоШек-Нисан, во 2014 година, Трек ја презел сопственоста на екипата и неговата лиценца за настап во Светската турнеја.[1]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Еуџенио Алафачи (ИТА) (1990-08-09)9 август 1990 (воз. 25)
 Хулијан Аредондо (КОЛ) (1988-07-30)30 јули 1988 (воз. 27)
 Фумијуки Бепу (ЈАП) (1983-04-10)10 април 1983 (воз. 32)
 Жилиен Бернар (ФРА) (1992-03-17)17 март 1992 (воз. 23)
 Џек Бобриџ (АВС) (1989-07-13)13 јули 1989 (воз. 26)
 Николо Бонифацио (ИТА) (1993-10-29)29 октомври 1993 (воз. 22)
 Бој ван Попел (ХОЛ) (1988-01-18)18 јануари 1988 (воз. 27)
 Стајн Дефолдер (БЕЛ) (1979-08-29)29 август 1979 (воз. 36)
 Лорен Дидје (ЛУК) (1984-07-19)19 јули 1984 (воз. 31)
 Ајмар Зубелдија (ШПА) (1977-04-01)1 април 1977 (воз. 38)
 Маркел Иризар (ШПА) (1980-02-05)5 февруари 1980 (воз. 35)
 Фабијан Канчелара (ШВА) (1981-03-18)18 март 1981 (воз. 34)
 Марко Коледан (ИТА) (1988-08-22)22 август 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
 Бауке Молема (ХОЛ) (1986-11-26)26 ноември 1986 (воз. 29)
 Џакомо Ницоло (ИТА) (1989-01-30)30 јануари 1989 (воз. 26)
 Јарослав Попович (УКР) (1980-01-04)4 јануари 1980 (воз. 35)
 Кил Рајнен (САД) (1986-06-01)1 јуни 1986 (воз. 29)
 Грегори Раст (ШВА) (1980-01-17)17 јануари 1980 (воз. 35)
 Питер Стетина (САД) (1987-08-08)8 август 1987 (воз. 28)
 Јаспер Стејвен (БЕЛ) (1992-04-17)17 април 1992 (воз. 23)
 Едвард Тенс (БЕЛ) (1991-04-30)30 април 1991 (воз. 24)
 Фабио Фелине (ИТА) (1990-03-29)29 март 1990 (воз. 25)
 Рајдер Хесједал (КАН) (1980-12-09)9 декември 1980 (воз. 35)
 Рикардо Цојдл (АВТ) (1988-04-08)8 април 1988 (воз. 27)
 Френк Шлек (ЛУК) (1980-04-15)15 април 1980 (воз. 35)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Еуџенио АлафачиWikidata-logo S.svg9 август 1990Leopard Pro Cycling (2013)
JPN Фумијуки БепуWikidata-logo S.svg10 април 1983Орика-ГринЕЏ (2013)
FRA Жилиен БернарWikidata-logo S.svg17 март 1992SCO Dijon (2015)
AUT Матијас БрендлеWikidata-logo S.svg7 декември 1989ИАМ (2016)
POR Андре КардозоWikidata-logo S.svg3 септември 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
ITA Марко КоледанWikidata-logo S.svg22 август 1988Бардијани ЦСФ (2014)
ESP Алберто КонтадорWikidata-logo S.svg (1 јан–10 сеп, Фуснота)6 декември 1982Тинкоф (2016)
USA Грегори ДениелWikidata-logo S.svg8 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
NED Кун де КортWikidata-logo S.svg8 септември 1982Тим ДСМ (2016)
GER Џон ДегенколбWikidata-logo S.svg7 јануари 1989Тим ДСМ (2016)
LUX Лорен ДидјеWikidata-logo S.svg19 јули 1984Тинкоф-Саксо (2011)
ITA Фабио ФелинеWikidata-logo S.svg29 март 1990Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2013)
AUT Михаел ГоглWikidata-logo S.svg4 ноември 1993Тинкоф (2016)
POR Рубен ГереироWikidata-logo S.svg6 јули 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ESP Хесус ЕрнандезWikidata-logo S.svg28 септември 1981Тинкоф (2016)
ESP Маркел ИрисарWikidata-logo S.svg5 февруари 1980RadioShack (2011)
NED Бауке МолемаWikidata-logo S.svg26 ноември 1986Белкин (2014)
ITA Џакомо НицолоWikidata-logo S.svg30 јануари 1989U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2010)
COL Харлинсон ПантаноWikidata-logo S.svg19 ноември 1988ИАМ (2016)
DEN Мадс Педерсен Wikidata-logo S.svg18 декември 1995Штелтинг Сервис Груп (2016)
SUI Грегори РастWikidata-logo S.svg17 јануари 1980RadioShack (2011)
USA Кил РајненWikidata-logo S.svg1 јуни 1986ЈунајтедХелткеар (2015)
USA Питер СтетинаWikidata-logo S.svg8 август 1987БМЦ Рејсинг Тим (2015)
BEL Јаспер СтејвенWikidata-logo S.svg17 април 1992Хагенс Берман-Аксеон (2013)
BEL Едвард ТенсWikidata-logo S.svg30 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
NED Бој ван ПопелWikidata-logo S.svg18 јануари 1988Vacansoleil-DCM (2013)
ESP Ајмар ЗубелдијаWikidata-logo S.svg (1 јан–29 јул, Фуснота)1 април 1977RadioShack (2011)
ITA Матео МоскетиWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)14 август 1996Viris Maserati-Sisal Matchpoint (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Алберто КонтадорWikidata-logo S.svg, крај на кариера
Фуснота: Матео МоскетиWikidata-logo S.svg, крај на кариера

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Еуџенио АлафачиWikidata-logo S.svg9 август 1990Leopard Pro Cycling (2013)
JPN Фумијуки БепуWikidata-logo S.svg10 април 1983Орика-ГринЕЏ (2013)
FRA Жилиен БернарWikidata-logo S.svg17 март 1992SCO Dijon (2015)
ITA Џанлука БрамбилаWikidata-logo S.svg22 август 1987Квик-Степ Флорс (2017)
AUT Матијас БрендлеWikidata-logo S.svg7 декември 1989ИАМ (2016)
ITA Никола КончиWikidata-logo S.svg5 јануари 1997Zalf Euromobil Fior (2017)
USA Грегори ДениелWikidata-logo S.svg8 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
NED Кун де КортWikidata-logo S.svg8 септември 1982Тим ДСМ (2016)
GER Џон ДегенколбWikidata-logo S.svg7 јануари 1989Тим ДСМ (2016)
LUX Лорен ДидјеWikidata-logo S.svg19 јули 1984Тинкоф-Саксо (2011)
DEN Никлас ЕгWikidata-logo S.svg6 јануари 1995Waoo (2017)
ITA Фабио ФелинеWikidata-logo S.svg29 март 1990Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2013)
NZL Алекс ФрејмWikidata-logo S.svg18 јуни 1993JLT Condor (2017)
AUT Михаел ГоглWikidata-logo S.svg4 ноември 1993Тинкоф (2016)
ETH Цгабу ГрмајWikidata-logo S.svg25 август 1991Бахреин-Мерида (2017)
POR Рубен ГереироWikidata-logo S.svg6 јули 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ESP Маркел ИрисарWikidata-logo S.svg5 февруари 1980RadioShack (2011)
NED Бауке МолемаWikidata-logo S.svg26 ноември 1986Белкин (2014)
IRL Рајан МуленWikidata-logo S.svg7 август 1994ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
ITA Џакомо НицолоWikidata-logo S.svg30 јануари 1989U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2010)
DEN Мадс Педерсен Wikidata-logo S.svg18 декември 1995Штелтинг Сервис Груп (2016)
COL Харлинсон ПантаноWikidata-logo S.svg19 ноември 1988ИАМ (2016)
SUI Грегори РастWikidata-logo S.svg17 јануари 1980RadioShack (2011)
LAT Томс СкујињшWikidata-logo S.svg15 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
USA Кил РајненWikidata-logo S.svg1 јуни 1986ЈунајтедХелткеар (2015)
USA Питер СтетинаWikidata-logo S.svg8 август 1987БМЦ Рејсинг Тим (2015)
BEL Јаспер СтејвенWikidata-logo S.svg17 април 1992Хагенс Берман-Аксеон (2013)
NED Бој ван ПопелWikidata-logo S.svg18 јануари 1988Vacansoleil-DCM (2013)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
JPN Фумијуки БепуWikidata-logo S.svg10 април 1983Орика-ГринЕЏ (2013)
FRA Жилиен БернарWikidata-logo S.svg17 март 1992SCO Dijon (2015)
ITA Џанлука БрамбилаWikidata-logo S.svg22 август 1987Квик-Степ Флорс (2017)
ITA Џулио ЧиконеWikidata-logo S.svg20 декември 1994Бардијани ЦСФ (2018)
AUS Вил Кларк Wikidata-logo S.svg11 април 1985ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
ITA Никола КончиWikidata-logo S.svg5 јануари 1997Zalf Euromobil Fior (2017)
NED Кун де КортWikidata-logo S.svg8 септември 1982Тим ДСМ (2016)
GER Џон ДегенколбWikidata-logo S.svg7 јануари 1989Тим ДСМ (2016)
DEN Никлас ЕгWikidata-logo S.svg6 јануари 1995Waoo (2017)
ITA Фабио ФелинеWikidata-logo S.svg29 март 1990Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2013)
NZL Алекс ФрејмWikidata-logo S.svg18 јуни 1993JLT Condor (2017)
AUT Михаел ГоглWikidata-logo S.svg4 ноември 1993Тинкоф (2016)
ESP Маркел ИрисарWikidata-logo S.svg5 февруари 1980RadioShack (2011)
LUX Алекс КиршWikidata-logo S.svg12 јуни 1992ВБ-Аква Протект-Веранкласик (2018)
NED Бауке МолемаWikidata-logo S.svg26 ноември 1986Белкин (2014)
ITA Матео МоскетиWikidata-logo S.svg14 август 1996Еоло-Комета (2018)
IRL Рајан МуленWikidata-logo S.svg7 август 1994ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
COL Харлинсон ПантаноWikidata-logo S.svg (1 јан–1 мај)19 ноември 1988ИАМ (2016)
DEN Мадс Педерсен Wikidata-logo S.svg18 декември 1995Штелтинг Сервис Груп (2016)
AUS Ричи ПортWikidata-logo S.svg30 јануари 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
USA Кил РајненWikidata-logo S.svg1 јуни 1986ЈунајтедХелткеар (2015)
LAT Томс СкујињшWikidata-logo S.svg15 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
USA Питер СтетинаWikidata-logo S.svg8 август 1987БМЦ Рејсинг Тим (2015)
BEL Јаспер СтејвенWikidata-logo S.svg17 април 1992Хагенс Берман-Аксеон (2013)
BEL Едвард ТенсWikidata-logo S.svg30 април 1991Санвеб (2018)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Жилиен БернарWikidata-logo S.svg17 март 1992SCO Dijon (2015)
ITA Џанлука БрамбилаWikidata-logo S.svg22 август 1987Квик-Степ Флорс (2017)
ITA Џулио ЧиконеWikidata-logo S.svg20 декември 1994Бардијани ЦСФ (2018)
AUS Вил Кларк Wikidata-logo S.svg11 април 1985ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
ITA Никола КончиWikidata-logo S.svg5 јануари 1997Zalf Euromobil Fior (2017)
NED Кун де КортWikidata-logo S.svg8 септември 1982Тим ДСМ (2016)
DEN Никлас ЕгWikidata-logo S.svg6 јануари 1995Waoo (2017)
FRA Кени ЕлисондWikidata-logo S.svg22 јули 1991Инеос (2019)
DEN Александер КампWikidata-logo S.svg14 декември 1993Ривал Сајклинг Тим (2019)
LUX Алекс КиршWikidata-logo S.svg12 јуни 1992ВБ-Аква Протект-Веранкласик (2018)
LAT Емилс ЛиепињшWikidata-logo S.svg29 октомври 1992Валони Брисел (2019)
ESP Хуан Педро ЛопесWikidata-logo S.svg31 јули 1997Еоло-Комета (2019)
NED Бауке МолемаWikidata-logo S.svg26 ноември 1986Белкин (2014)
ITA Јакопо МоскаWikidata-logo S.svg29 август 1993D'Amico-Utensilnord (2019)
ITA Матео МоскетиWikidata-logo S.svg14 август 1996Еоло-Комета (2018)
IRL Рајан МуленWikidata-logo S.svg7 август 1994ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
ITA Антонио НибалиWikidata-logo S.svg23 септември 1992Бахреин-Мерида (2019)
ITA Винченцо НибалиWikidata-logo S.svg14 ноември 1984Бахреин-Мерида (2019)
DEN Мадс Педерсен Wikidata-logo S.svg18 декември 1995Штелтинг Сервис Груп (2016)
AUS Ричи ПортWikidata-logo S.svg30 јануари 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
GBR Чарли КвотерманWikidata-logo S.svg6 септември 1998Holdsworth Zappi Team (2019)
USA Кил РајненWikidata-logo S.svg1 јуни 1986ЈунајтедХелткеар (2015)
LUX Мишел РисWikidata-logo S.svg11 март 1998Еоло-Комета (2019)
USA Квин СимонсWikidata-logo S.svg8 мај 2001
LAT Томс СкујињшWikidata-logo S.svg15 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
BEL Јаспер СтејвенWikidata-logo S.svg17 април 1992Хагенс Берман-Аксеон (2013)
BEL Едвард ТенсWikidata-logo S.svg30 април 1991Санвеб (2018)
NED Питер ВенингWikidata-logo S.svg (5 јун–31 дек)5 април 1981Ромпот-Шарл (2019)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трек ќе ја преземе лиценцата за Светската турнеја од Бека во 2014 година“. Cycling News. Future Publishing Limited. 26 јуни 2013. Посетено на 28 септември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]