Париз-Рубе 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Париз-Рубе 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Paris-Roubaix 2017 S7 26km.jpg
Детали за трката
Издание115. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум9 април 2017
Растојание257 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај102
Просечна брзина45,204 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCZE Здењек Штибар (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Себастијан Лангевелд (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Рубе 2017 — 115. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 9 април како петнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) во петочлен спринт — за негова прва победа на монумент — пред возачот на Квик-Степ Флорс, Здењек Штибар и Себастијан Лангевелд од Канондејл-Драпак.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Во февруари 2017 година, организаторите на трката повикале седум професионални континентални екипи, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Канондејл-Драпак
 7. RSA Дименжн Дата
 8. FRA ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Орика-Скот
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Кофидис
 2. FRA Делко-Марсеј Прованс-КТМ
 3. FRA Директ Енержи
 4. FRA Фортунео-Оскаро
 5. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 6. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 7. BEL Ванти-Груп Гобер

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим5ч 41' 07
2. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
3. NED Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
5. ITA Џани Москон Тим Скај+ 0
6. FRA Арно Демар ФДЖ+ 12
7. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 12
8. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 12
9. FRA Адријан Пети Директ Енержи+ 12
10. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 12
11. AUS Метју Хејман Орика-Скот+ 12
12. FRA Флоријан Сенешал Кофидис+ 12
13. BEL Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 12
14. FRA Јоан Офредо Ванти-Груп Гобер+ 12
15. BEL Лауренс де Вресе Астана+ 12
16. GER Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 12
17. BEL Пит Алегерт Спорт Вландерен-Балоас+ 12
18. BEL Николас Мес Лото-Судал+ 12
19. FRA Силвен Шаванел Директ Енержи+ 12
20. NED Дилан ван Барле ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „Van Avermaet wins Paris-Roubaix“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 април 2017. Посетено на 9 април 2017.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Paris-Roubaix announces 2017 teams“. VeloNews.com. 20 февруари 2017. Посетено на 20 февруари 2017.
 6. „Париз-Рубе 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]