Џанлука Брамбила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џанлука Брамбила
Брамбила на Џиро д’Италија 2014
Лични податоци
Цело имеЏанлука Брамбила
ПрекарБрамби
Роден22 август 1987 (1987-08-22) (32 г.)
Белано,  Италија
Висина1,70 м
Маса57 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТрек-Сегафредо
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за искачување
Аматерски клубови
2006
2007–2009
Ормесани Пани
Залф Дезире Фиор
Професионални клубови
2010–2012
2013–2017
2018-
Колнаго-ЦСФ Инокс
Омега Парма-Квик Степ
Трек-Сегафредо
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2016)
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2016)
Последна промена
21 јануари 2018

Џанлука Брамбила (италијански: Gianluca Brambilla; р. 22 август 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Трек-Сегафредо.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ја започнал професионалната кариера во 2010 со Колнаго-ЦСФ Инокс.[2]

На Џиро д’Италија 2011, Брамбила завршил четврти во планинскиот пласман и завршил на четвртото место на етапата 18.[3] Брамбила имал уште два пласмани во првите десет на Џиро д’Италија 2012, завршувајќи десетти на седмата етапа,[4] и седми на осмата етапа.[5]

Во септември 2014 година, Брамбила бил исфрлен од Вуелта а Естапа, затоа што разменил неколку удари со рускиот велосипедист Иван Ровни во текот на шеснаесеттата етапа.[6]

Во 2016 година ја освоил осмата етапа на Џиро д’Италија, која му ја донела и розевата маичка. Ја освоил етапата преку рано бегство.[7] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[8]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
3. Краен пласман Џиро дел Венето
3. Сталавена
2007
Џиро дел Венето
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 4
1. Меморијал Гери Газпарото
2. Копа Фиера Меркатале
2. Гран Премио деи Коли Изолани
2. Гран Премио Ецио дел Росо
3. Меморијал Витиме дел Вајонт 9 октомври 1963
2008
1. ГП Палио дел Речото
1. Меморијал Витиме дел Вајонт 9 октомври 1963
2. Пикола Сан Ремо
2. Џиро дела Провинција ди Падова
2. Копа Чита ди Сан Даниеле
3. Трофео Зсшди
3. ГП Бјанко ди Кустоца
3. Копа Лесинија
3. Тренто-Монте Бондоне
2009
1. Краен пласман Џиро дел Фриули
1. Медалја д’Оро Фраре де Нарди
1. Копа Чита ди Сан Даниеле
2. Трофео Џанфранко Бјанкин
2. Копа Фиера ди Меркатале
3. Национално друмско првенство под 23 години
3. Трофео Зсшди
3. Џиро дела Вали Аретине
3. Руота д’Оро
3. Трофео Спортиви ди Бриџа
2010
1. Гран Премио Нобили Рубинетери
6. Гран Премио ди Лугано
2011
4. Гран Премио Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
4. Џиро дела Ромања
6. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
2012
1. Етапа 1b (ТТТ) Џиро ди Паданија
2. Џиро дел’Апенино
4. Трофео Лаигвелја
4. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
7. Гран Премио ди Лугано
2014
3. ГП Брик Шоте
4. Трофео Сера де Трамунтана
2015
6. Краен пласман Трка Абу Даби
8. Национално друмско првенство
10. Џиро ди Ломбардија
10. Класик Ла Дром
2016
1. Етапа 8 Џиро д’Италија
1. Етапа 15 Вуелта а Еспања
1. Трофео Поленка-Порт де Андрат
2. Национално друмско првенство
3. Страде Бјанке
4. Трофео Сера де Трамунтана
6. Класика де Сан Себастијан
7. Краен пласман Вуелта а Бургос
8. Тре Вали Варезине
10. Краен пласман Трка околу Оман
2017
8. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 95 13 105 29 22
Jersey yellow.svg Тур 53
Jersey red.svg Вуелта ДСК 13 23

СО = се откажал; ДСК = дисквалификуван; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brambilla signs for Trek-Segafredo“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 13 септември 2017 (посет. 3 јануари 2018 г).
  2. „Колнаго-ЦСФ Инокс (COG) – IRL“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. конс. 14 мај 2012. 
  3. Рајан, Бери. „Капеки доби една етапа за Ликвигас“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 26 мај 2011 (посет. 14 мај 2012 г).
  4. Вин, Најџел. „Хесједал премина во водство на Џиро по планинската завршница“, „Cycling Weekly“, IPC Media Limited, 12 мај 2012 (посет. 14 мај 2012 г).
  5. Аткинс, Бен. „Domenico Pozzovivo attacks to win at Lago Laceno“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 13 мај 2012 (посет. 14 мај 2012 г).
  6. „Вуелта а Еспања: Брамбила и Ровни дисквалификувани додека Контадор победи“. BBC Sport. конс. 9 септември 2014. 
  7. Reactions from stage 8 of the Giro d’Italia“, „Cycling Quotes“, CyclingQuotes.com 2013, 14 мај 2016 (посет. 14 мај 2016 г). (на (англиски))
  8. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 28 јуни 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]