Кени Елисонд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кени Елисонд
Елисонд на Џиро дела Вале д’Аоста 2011
Лични податоци
Цело имеКени Елисонд
Роден22 јули 1991 (1991-07-22) (31 г.)
Лонжимо,  Франција
Висина1,69 м
Маса52 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2010–2011
2011
КК Етуп
ФДЖ (стажант)
Професионални клубови
2012–2016
2017-
ФДЖ-БигМет
Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2013)
Последна промена
29 јуни 2019

Кени Елисонд (француски: Kenny Elissonde; р. 22 јули 1991) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Елисонд е специјалист за искачување, освојувајќи ја престижната етапа на Вуелта а Еспања 2013.[2]

Во септември 2016 година било објавено дека Елисонд ќе се приклучи на Тим Скај, од ФДЖ, за сезоната 2017 на двегодишен договор.[3] Тој е првиот француски возач во Скај, откако спортскиот директор Никола Портал бил дел од воведниот состав на екипата во 2010 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. MaillotFra.PNG Национален јуниорски друмски првак
2009
1. Краен пласман Тур ди Валроми
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2010
7. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2011
1. Краен пласман Ронде де л’Изар
1. Етапа 2
7. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2012
4. Краен пласман Рут ду Суд
Париз-Корез
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
2013
1. Етапа 20 Вуелта а Еспања
7. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
7. Букл де л’Олн
8. Краен пласман Трка околу Оман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2014
7. Краен пласман Рут ди Суд
2015
7. Тре Вали Варезине
2017
3. Краен пласман Хералд Сан Тур
3. Краен пласман Рут ди Суд
2018
3. Краен пласман Рут д’Окситан
10. Краен пласман Вуелта а Бургос
2019
7. Краен пласман Хералд Сан Тур

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро  —  — 46  — СО 51
Jersey yellow.svg Тур  —  —  —  —
Jersey red.svg Вуелта 33 СО 16 20

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sky“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 5 јануари 2019. Посетено на 5 јануари 2019.
  2. Фотерингем, Аласдер (14 септември 2013). „Elissonde scores win of a lifetime with Vuelta stage at age 22“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 6 ноември 2016.
  3. Винел, Пол (27 октомври 2016). „Team Sky sign Diego Rosa and Kenny Elissonde for 2017“. Sky Sports. Sky UK. Посетено на 6 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]