Вуелта а Еспања 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вуелта а Еспања 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 22 од 28
Vuelta2013.jpg
Рутата на Вуелта а Еспања 2013
Детали за трката
Датум(и) 24 август - 15 септември
Етапи 21
Растојание 3.358,9 км
Време 84ч 36' 04" (24.7 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Крис Хорнер (САД) (РадиоШек-Леопард)
Втор  Винченцо Нибали (ИТА) (Астана)
Трет  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)

Бодовен  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Планински  Никола Еде (ФРА) (Кофидис)
Комбиниран  Крис Хорнер (САД) (РадиоШек-Леопард)
Екипен Еускалтел-Еускади
2012
2014

Вуелта а Еспања 2013 било 68. издание на Вуелта а Еспања. Вуелта започнала во Галиција на 24 август 2013. Пет дена се возела низ Галиција, а потоа продолжила кон другите шпански области, како Кастиља и Леон, Екстремадура, Андалузија, Арагон, Каталонија, Ла Риоха, Кантабрија и Астурија, пред да се врати во Мадрид за последната етапа на 15 септември.[1][2] Вуелта поминала и низ две соседни земји, Андора и Франција. Системот за бонификација за генералниот пласман на Вуелта а Еспања 2013 бил следен: 10 секунди за етапните победници, 6 секунди за второпласираните, 4 за третопласираните.[3]

Крис Хорнер ја освоил Вуелта а Еспања 2013 на возраст од 41 година на 15 септември 2013, станувајќи најстариот победник на некој Гранд Тур.[4][5][6]

Екипи и возачи[уреди | уреди извор]

Деветнаесетте UCI World Tour екипи биле автоматски повикани на трката, додека три специјални покани биле испратени до професионалните континентални екипи.[7]

†: Поканети професионални континентални екипи

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа Датум Тек Растојание Вид[8] Победник
1 24 август Виланова де Ароуса – Санхенхо 27,4 км Екипен хронометар Екипен хронометар Астана
2 25 август Понтеведра – Монте да Гроба 177,7 км Mediummountainstage.svg Среднопланинска етапа  Николас Роуш (ИРС)
3 26 август Виго – Мирадор де Лобеира 184,8 км Plainstage.svg Рамна етапа  Крис Хорнер (САД)
4 27 август Лалин – Финистера 189 км Mediummountainstage.svg Среднопланинска етапа  Даниел Морено (ШПА)
5 28 август Собер – Лаго де Санабрија 174,3 км Mediummountainstage.svg Среднопланинска етапа  Мајкл Метјус (АВС)
6 29 август Гихуело – Касерес 175 км Plainstage.svg Рамна етапа  Михаел Меркев (ДАН)
7 30 август Алмендралехо – Маирена дел Алхарафе 205,9 км Plainstage.svg Рамна етапа  Здењек Штибар (ЧЕШ)
8 31 август Херез де ла Фронтера – Алто де Пењас Бланкас 166,6 км Mediummountainstage.svg Среднопланинска етапа  Леополд Кениг (ЧЕШ)
9 1 септември Антекера – Валдепењас де Хаен 163,7 км Mediummountainstage.svg Среднопланинска етапа  Даниел Морено (ШПА)
10 2 септември Тоределкампо – Алто де Хаза Лана 186,8 км Mountainstage.svg Планинска етапа  Крис Хорнер (САД)
3 септември Ден за одмор
11 4 септември Таразона 38,8 км Поединечен хронометар Поединечен хронометар  Фабијан Канчелара (ШВА)
12 5 септември Маеља – Тарагона 164,2 км Plainstage.svg Рамна етапа  Филип Жилбер (БЕЛ)
13 6 септември Валс – Кастелдефелс 169 км Mediummountainstage.svg Среднопланинска етапа  Варан Баргиј (ФРА)
14 7 септември Бага – Кол де ла Галина (Андора) 155,7 км Mountainstage.svg Планинска етапа  Даниеле Рато (ИТА)
15 8 септември Андора (Андора)  – Перагуд (Франција) 224,9 км Mountainstage.svg Планинска етапа  Александар Жење (ФРА)
16 9 септември Граус – Формигал 146,8 км Mountainstage.svg Планинска етапа  Варан Баргиј (ФРА)
10 септември Ден за одмор
17 11 септември Калахора – Бургос 189 км Plainstage.svg Рамна етапа  Бауке Молема (ХОЛ)
18 12 септември Бургос – Пења Кабарга 186,5 км Mountainstage.svg Планинска етапа  Васил Кириенка (БЛР)
19 13 септември Сан Висенте де ла Баркера – Алто дел Наранко 181 км Mediummountainstage.svg Среднопланинска етапа  Хоаким Родригес (ШПА)
20 14 септември Авилес – Алто де Л’Англиру 142,2 км Mountainstage.svg Планинска етапа  Кени Елисонд (ФРА)
21 15 септември Леганес – Мадрид 109,6 км Plainstage.svg Рамна етапа  Мајкл Метјус (АВС)

Преглед на трката[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey red.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey blue dotted.png
Комбиниран пласман
Jersey white.svg
Екипен пласман Награда за борбеност
1 Астана Јанез Брајкович недоделена недоделена недоделена Астана Јанез Брајкович
2 Николас Роуш Винченцо Нибали Николас Роуш Николас Роуш Николас Роуш РадиоШек-Леопард Алекс Расмусен
3 Крис Хорнер Крис Хорнер Пабло Уртасун
4 Даниел Морено Винченцо Нибали Даниел Морено Никола Еде
5 Мајкл Метјус Антонио Пједра
6 Михаел Меркев Мајкл Метјус Тони Мартини
7 Здењек Штибар Хавиер Арамендија
8 Леополд Кениг Николас Роуш Даниел Морено Тим Саксо-Тинкоф Антонио Пједра
9 Даниел Морено Даниел Морено Даниел Морено Мовистар Тим Хавиер Арамендија
10 Крис Хорнер Крис Хорнер Крис Хорнер Крис Хорнер Тим Саксо-Тинкоф Хуан Антонио Флеча
11 Фабијан Канчелара Винченцо Нибали Николас Роуш Астана Фабијан Канчелара
12 Филип Жилбер Фабрисио Ферари
13 Варан Баргиј Микеле Скарпони
14 Даниеле Рато Алехандро Валверде Даниеле Рато Крис Хорнер Даниеле Рато
15 Александар Жење Никола Еде Александар Жење
16 Варан Баргиј Еускалтел-Еускади Хуан Антонио Флеча
17 Бауке Молема Хавиер Арамендија
18 Васил Кириенка Егои Мартинес
19 Хоаким Родригес Крис Хорнер Едвалд Боасон Хаген
20 Кени Елисонд Давид Аројо
21 Мајкл Метјус недоделена
На крај Крис Хорнер Алехандро Валверде Никола Еде Крис Хорнер Еускалтел-Еускади Хавиер Арамендија

Поредок[уреди | уреди извор]

Легенда
  Jersey red.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey blue dotted.png   Го означува предводникот во планинскиот пласман
  Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во комбинираниот пласман

Екипен пласман[уреди | уреди извор]

Место Екипа Време
1 Еускалтел-Еускади 253ч 29' 35"
2 Мовистар Тим + 1' 02"
3 Астана + 1' 30"
4 Тим Саксо-Тинкоф + 9' 56"
5 Каха Рурал-Сегурос РГА + 33' 48"
6 Катјуша + 45' 21"
7 РадиоШек-Леопард + 46' 54"
8 Тим НетАп-Ендура + 52' 29"
9 FDJ.fr + 1ч 01' 21"
10 БМЦ Рејсинг Тим + 1ч 56' 46"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Spanish rumor mill hints at a 2013 Vuelta a España that's even hillier than '12 edition“. VeloNews.com. Архивирано од изворникот на 2012-11-21. Посетено на 18 ноември 2012.
  2. „Hints on Vuelta route: More mountainous than 2012 edition“. VeloNews.com. Архивирано од изворникот на 2014-02-04. Посетено на 2 јануари 2013.
  3. Daniel Moreno fait coup double
  4. „Вуелта а Еспања: Крис Хорнер, 41, е најстариот победник на Гранд Тур“. BBC Sport. 15 септември 2013. Посетено на 15 септември 2013.
  5. „Крис Хорнер стана најстариот освојувач на Гранд Тур“. Guardian UK. 15 септември 2013. Посетено на 17 септември 2013.
  6. „Крис Хорнер победи на Вуелта“. ESPN. 15 септември 2013. Посетено на 17 септември 2013.
  7. „Каха Рурал, Кофидис и НетАп-Ендура добија покани за Вуелта а Еспања“. velonation.com. VeloNation. 3 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-05-24. Посетено на 1 јуни 2013.
  8. „La Vuelta '13: Road Book“ (PDF). Velorooms (шпански). Вуелта а Еспања, Unipublic. Посетено на 27 август 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]