Тирено-Адријатико 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирено-Адријатико 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 3 од 28
Детали за трката
Датум(и) 6–12 март
Етапи 7[1]
Растојание 1.060,1 км
Време 28ч 08' 17" (23.407 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Винченцо Нибали (Италија) (Астана)
Втор  Крис Фрум (Велика Британија) (Тим Скај)
Трет  Алберто Контадор (Шпанија) (Тим Саксо-Тинкоф)

Бодовен  Алберто Контадор (Шпанија) (Тим Саксо-Тинкоф)
Планински  Дамијано Кунего (Италија) (Лампре-Мерида)
Младински  Михал Квјатковски (Полска) (Омега Парма-Квик Степ)
Екипен Мовистар Тим
2012
2014

Тирено-Адријатико 2013 било 48. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, често нарекувана како Трка на две мориња. Започнала на 6 март во Сан Винченцо и завршила на 12 март во Сан Бенедето дел Тронто и се состоела од седум етапи, вклучувајќи екипен хронометар на почетокот на трката и поединечен хронометар на крајот.[2] Била трета трка во сезоната на Светската турнеја.

На трката втора година по ред победил Италијанецот Винченцо Нибали од екипата Астана – станувајќи прв возач кој успеал во тоа после Тони Ромингер во 1989 и 1990[3] – кој го презел водството на трката на претпоследната етапа и го одржал водството до крајот на етапата, следниот ден во Сан Бенедето дел Тронто.[4] Нибали го освоил генералниот пласман за 23 секунди пред второпласираниот Крис Фрум (Тим Скај),[5] кој ја освоил кралската етапа на трката, четвртата етапа која завршувала на Прати ди Тиво. Возачот на Тим Саксо-Тинкоф Алберто Контадор го заокружил подиумот, 29 секунди зад Фрум и 52 секунди зад Нибали.[6] Контадот исто така бил победник на бодовниот пласман,[7] освојувајќи ја црвената маичка поради најголемиот број на бодови освоени на средните спринтови и на завршниците на етапите.

Во другите пласмани на трката, возачот на Омега Парма-Квик Степ Михал Квјатковски бил победник на белата маичка во пласманот за млад возач, бидејќи бил највисоко пласиран возач роден во 1988 или подоцна, кој завршил како четврти во генералниот пласман,[8] а претходно на една етапа бил и водач во генералниот пласман. Возачот на Лампре-Мерида Дамијано Кунего ја освоил зелената маичка како победник на планинскиот пласман,[9] додека Мовистар Тим биле победници во екипниот пласман.[10]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светска турнеја на UCI, сите UCI World Tour екипи се повикани автоматски се обврзани да испратат екипа. Првично, осумнаесет ProTeam биле поканети на трката, како и четири други со специјални покани,[11] и тоа била создадена групата од 22 екипи. Првично поканета на трката со специјална покана, Катјуша подоцна го повратила нејзиниот статус на World Tour по жалбата во Арбитражниот суд за спорт.[12][13]

22 екипи кои настапиле на трката се:

Преглед на трката[уреди | уреди извор]

[14]

Етапа Датум Тек Должина Вид Победник
1 6 март Сан Винченцо до Доноратико 16,9 км екипен хронометар Омега Парма-Квик Степ
2 7 март Сан Винченцо до Индикаторе 232 км рамна етапа  Метју Гос (АВС)
3 8 март Индикаторе до Нарни Скало 190 км рамна етапа  Петер Саган (СВК)
4 9 март Нарни до Прати ди Тиво 173 км планинска етапа  Крис Фрум (ВБР)
5 10 март Ортона до Кјети 230 км планинска етапа  Хоаким Родригес (ШПА)
6 11 март Порто Сант’Елпидио до Порто Сант’Елпидио 209 км умерено-планинска етапа  Петер Саган (СВК)
7 12 март Сан Бенедето дел Тронто 9,2 км поединечен хронометар  Тони Мартин (ГЕР)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

6 март 2013 — Сан Винченцо до Доноратико, 16,9 км екипен хронометар (ТТТ)[15]
Резултат од етапа 1
Екипа Време
1 Омега Парма-Квик Степ 19' 24"
2 Мовистар Тим + 11"
3 Аксент Џобс-Ванти + 16"
4 Канондејл + 19"
5 Астана + 20"
6 Орика-ГринЕЏ + 24"
7 Тим Скај + 25"
8 Тим Саксо-Тинкоф + 29"
9 Лампре-Мерида + 35"
10 РадиоШек-Леопард + 36"
Генерален пласман по етапата 1
Возач Екипа Време
1  Марк Кевендиш (ВБР) Сина маичка Омега Парма-Квик Степ 19' 24"
2  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 0"
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 0"
4  Здењек Штибар (ЧЕШ) Омега Парма-Квик Степ + 0"
5  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 0"
6  Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим + 11"
7  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 11"
8  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 11"
9  Џонатан Кастровјехо (ШПА) Мовистар Тим + 11"
10  Ерос Капеки (ИТА) Мовистар Тим + 11"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

7 март 2013 — Сан Винченцо до Индикаторе, 232 км[16]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Метју Гос (АВС) Орика-ГринЕЏ 5ч 48' 41"
2  Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
3  Гералд Чолек (ГЕР) МТН Кубека и.в.
4  Роберто Ферари (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
5  Марк Кевендиш (ВБР) Сина маичка Омега Парма-Квик Степ и.в.
6  Арно Демар (ФРА) ФДЖ и.в.
7  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в.
8  Кристијан Збараљи (ИТА) МТН Кубека и.в.
9  Петер Саган (СВК) Канондејл и.в.
10  Давиде Аполонио (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
Генерален пласман по етапата 2
Возач Екипа Време
1  Марк Кевендиш (ВБР) Сина маичка Омега Парма-Квик Степ 6ч 08' 02"
2  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 2"
3  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 3"
4  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 3"
5  Здењек Штибар (ЧЕШ) Омега Парма-Квик Степ + 3"
6  Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим + 14"
7  Алекс Даусет (ВБР) Мовистар Тим + 14"
8  Хуан Хосе Кобо (ШПА) Мовистар Тим + 14"
9  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 14"
10  Ерос Капеки (ИТА) Мовистар Тим + 14"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

8 март 2013 — Индикаторе до Нарни Скало, 190 км[17]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Петер Саган (СВК) Канондејл 5ч 15' 12"
2  Марк Кевендиш (ВБР) Сина маичка Омега Парма-Квик Степ и.в.
3  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в.
4  Гералд Чолек (ГЕР) МТН Кубека и.в.
5  Метју Гос (АВС) Црвена маичка Орика-ГринЕЏ и.в.
6  Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
7  Тајлер Фарар (САД) Гармин-Шарп и.в.
8  Тор Хушовд (НОР) Аксент Џобс-Ванти и.в.
9  Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
10  Зимон Гешке (ГЕР) Аргос-Шимано и.в.
Генерален пласман по етапата 3
Возач Екипа Време
1  Марк Кевендиш (ВБР) Сина маичка Црвена маичка Омега Парма-Квик Степ 11ч 23' 08"
2  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 7"
3  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 9"
4  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 9"
5  Здењек Штибар (ЧЕШ) Омега Парма-Квик Степ + 9"
6  Петер Саган (СВК) Канондејл + 18"
7  Алекс Даусет (ВБР) Мовистар Тим + 20"
8  Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим + 20"
9  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 20"
10  Хуан Хосе Кобо (ШПА) Мовистар Тим + 20"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

9 март 2013 — Нарни до Прати ди Тиво, 173 км[18]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 4ч 41' 31"
2  Мауро Сантамброџо (ИТА) Вини Фантини-Селе Италија + 6"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 11"
4  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 13"
5  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Леопард + 15"
6  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 15"
7  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 20"
8  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 43"
9  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 43"
10  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф + 58"
Генерален пласман по етапата 4
Возач Екипа Време
1  Михал Квјатковски (ПОЛ) Сина маичка Бела маичка Омега Парма-Квик Степ 16ч 04' 59"
2  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 4"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 16"
4  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 30"
5  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 33"
6  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Леопард + 40"
7  Мауро Сантамброџо (ИТА) Вини Фантини-Селе Италија + 55"
8  Џонатан Кастровјехо (ШПА) Мовистар Тим + 1' 04"
9  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф + 1' 16"
10  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 1' 16"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

10 март 2013 — Ортона до Кјети, 230 км[19]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 6ч 06' 43"
2  Бауке Молема (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 8"
3  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 8"
4  Мауро Сантамброџо (ИТА) Вини Фантини-Селе Италија + 8"
5  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Леопард + 8"
6  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 8"
7  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 17"
8  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 22"
9  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф + 22"
10  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 28"
Генерален пласман по етапата 5
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Сина маичка Тим Скај 22ч 11' 53"
2  Алберто Контадор (ШПА) Црвена маичка Тим Саксо-Тинкоф + 20"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 20"
4  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 24"
5  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Леопард + 37"
6  Мауро Сантамброџо (ИТА) Вини Фантини-Селе Италија + 52"
7  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 55"
8  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 57"
9  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф + 1' 27"
10  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 1' 51"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

11 март 2013 — Порто Сант’Елпидио до Порто Сант’Елпидио, 209 км[20]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Петер Саган (СВК) Канондејл 5ч 45' 17"
2  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 2"
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 2"
4  Мауро Сантамброџо (ИТА) Вини Фантини-Селе Италија + 44"
5  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 44"
6  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Леопард + 44"
7  Алберто Контадор (ШПА) Црвена маичка Тим Саксо-Тинкоф + 44"
8  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол + 50"
9  Тор Хушовд (НОР) Аксент Џобс-Ванти + 50"
10  Зимон Гешке (ГЕР) Аргос-Шимано + 50"
Генерален пласман по етапата 6
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Сина маичка Астана 27ч 57' 26"
2  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 34"
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 37"
4  Алберто Контадор (ШПА) Црвена маичка Тим Саксо-Тинкоф + 48"
5  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 58"
6  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Леопард + 1' 05"
7  Мауро Сантамброџо (ИТА) Вини Фантини-Селе Италија + 1' 20"
8  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 2' 54"
9  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 2' 58"
10  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 3' 08"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

12 март 2013 — Сан Бенедето дел Тронто, 9,2 км поединечен хронометар (ITT)[21]
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ 10' 25"
2  Адријано Малори (ИТА) Лампре-Мерида + 6"
3  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 10"
4  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Леопард + 12"
5  Џонатан Кастровјехо (ШПА) Мовистар Тим + 14"
6  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 15"
7  Хејден Рулстон (НЗЛ) РадиоШек-Леопард + 20"
8  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 21"
9  Дарио Каталдо (ИТА) Тим Скај + 23"
10  Алекс Даусет (ВБР) Мовистар Тим + 23"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Сина маичка Астана 28ч 08' 17"
2  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 23"
3  Алберто Контадор (ШПА) Црвена маичка Тим Саксо-Тинкоф + 52"
4  Михал Квјатковски (ПОЛ) Бела маичка Омега Парма-Квик Степ + 53"
5  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 54"
6  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Леопард + 1' 21"
7  Мауро Сантамброџо (ИТА) Вини Фантини-Селе Италија + 2' 03"
8  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 2' 42"
9  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 3' 19"
10  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 3' 35"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1 Омега Парма-Квик Степ Марк Кевендиш недоделена недоделена Михал Квјатковски Омега Парма-Квик Степ
2 Метју Гос Метју Гос Гарикоиц Браво
3 Петер Саган Марк Кевендиш Чезаре Бенедети
4 Крис Фрум Михал Квјатковски Франческо Фаили Тим Скај
5 Хоаким Родригес Крис Фрум Алберто Контадор Чезаре Бенедети
6 Петер Саган Винченцо Нибали Дамијано Кунего Мовистар Тим
7 Тони Мартин
На крај Винченцо Нибали Алберто Контадор Дамијано Кунего Михал Квјатковски Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Сан Бенедето дел Тронто: 9,2 км“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Digital. 12 март 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-03-19. Посетено на 12 март 2013.
 2. Џаланела, Лука (28 јануари 2013). „Nibali and Contador to challenge Evans“. La Gazzetta dello Sport (италијански). RCS MediaGroup. Посетено на 8 февруари 2013.
 3. „Нибали ја одбранил титулата на Тирено“. Sport24. Media24 Limited. 12 март 2013. Посетено на 12 март 2013.
 4. „Винченцо Нибали се одржа пред Крис Фрум и победи на Тирено-Адријатико“. The Guardian. Guardian Media Group. Press Association. 12 март 2013. Посетено на 12 март 2013.
 5. „Froome clinches second at Tirreno“. Тим Скај. BSkyB. 12 март 2013. Посетено на 12 март 2013.[мртва врска]
 6. „Винченцо Нибали го победи Британецот Крис Фрум и ја освои титулата во Италија“. BBC Sport. BBC. 12 март 2013. Посетено на 12 март 2013.
 7. „Алберто Контадор завршил трет на Тирено-Адријатико“. Тим Саксо-Тинкоф. Riis Cycling. 12 март 2013. Посетено на 12 март 2013.
 8. „Тони Мартин победи на хронометарот на Тирено, Квјатковски ја освои белата маичка“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 12 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-03-19. Посетено на 12 март 2013.
 9. „Одличен хронометар за Малори, Њемјец 9. во поредокот“. Лампре-Мерида. New Master SRL. 12 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-05-09. Посетено на 12 март 2013.
 10. „Италијанската забава заврши со стил“. Мовистар Тим. Movistar. 12 март 2013. Посетено на 12 март 2013.
 11. Фаранд, Стивен (8 јануари 2013). „Бардијани, Коломбија и Фантини Вини обезбедија покани за Џиро д'Италија“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 9 февруари 2013. RCS Sport очигледно ја сметала Катјуша како професионална континентална екипа и руската екипа била поканета на Тирено-Адријатико со МТН-Кубека, НетАп-Ендура и Вини Фантини.
 12. „CAS нареди доделување на лиценца за Светската турнеја за Катјуша“. Cycling News. Future Publishing Limited. 15 февруари 2013. Посетено на 18 февруари 2013.
 13. „UCI потврди 19 World Tour екипи за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 февруари 2013. Посетено на 18 февруари 2013.
 14. Фаранд, Стивен (28 јануари 2013). „Откриена рутата на Тирено-Адријатико“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 9 февруари 2013.
 15. „Етапа 1: Сан Винченцо до Доноратико — Екипен хронометар“. Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 3 март 2013.
 16. „Етапа 1: Сан Винченцо до Индикаторе“. Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 3 март 2013.
 17. „Етапа 3: Индикаторе до Нарни Скало“. Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 3 март 2013.
 18. „Етапа 4: Нарни до Прати ди Тиво“. Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 3 март 2013.
 19. „Етапа 5: Ортона до Кјети“. Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 3 март 2013.
 20. „Етапа 6: Порто Сант'Елпидио до Порто Сант'Елпидио“. Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 3 март 2013.
 21. „Етапа 7: Сан Бенедето дел трнтон - Поединечен хронометар“. Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 3 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]