Гран при Монтреал 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гран при Монтреал 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 26 од 28
Детали за трката
Date 15 септември 2013
Растојание 205,7 км
Време 5ч 20' 07" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Петер Саган (Словачка) (Канондејл)
Втор  Симоне Понци (Италија) (Астана)
Трет  Рајдер Хесједал (Канада) (Гармин-Шарп)
2012
2014

Гран при Монтреал 2013 е четврто издание на еднодневната велосипедска трка Гран при Монтреал. Била одржана на 15 септември 2013 на растојание од 205,7 километри, започнувајќи и завршувајќи во Монтреал, Квебек, Канада. Била 26. трка во сезоната на Светската турнеја. Трката е една од само двата настана кои се дел од Светската турнеја во Северна Америка, другата трка е Гран при Квебек 2013, која се одржала два дена претходно.

Екипи[уреди | уреди извор]

Трката била дел од Светската турнеја и поради тоа сите 19 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. Се доделила една специјална покана на француската екипа Тим Јуропкар. Националната екипа на Канада исто така се натпреварувала на трката и со тоа била создадена групата од 21 екипа.

Екипи кои настапиле на трката биле:

† Поканети континентални професионални екипи

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светска турнеја
1  Петер Саган (СВК) Канондејл 5ч 20' 07" 80
2  Симоне Понци (ИТА) Астана + 4" 60
3  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Шарп + 4" 50
4  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 7" 40
5  Филипо Поцато (ИТА) Лампре-Мерида + 7" 30
6  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 7" 22
7  Енрико Гаспарото (ИТА) Астана + 7" 14
8  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Белкин Про Сајклинг + 9" 10
9  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 9" 6
10  Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард + 9" 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]