Ватенфал Класик 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватенфал Класик 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 23 од 28
Детали за трката
Date 25 август 2013
Растојание 246 км
Време 5ч 45' 16" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Џон Дегенколб (Германија) (Аргос-Шимано)
Втор  Андре Грајпел (Германија) (Лото-Белисол)
Трет  Александер Кристоф (Норвешка) (Катјуша)
2012
2014

Ватенфал Класик 2013 било 18. издание на еднодневната велосипедска трка Ватенфал Класик. Била одржана во и околу Хамбург, Германија, на 25 август на растојание од 246 километри и била дваесет и трета трка во сезоната на Светската турнеја.

Во масовна спринтерска завршница, трката била освоена од возачот на Аргос-Шимано Џон Дегенколб, Дегенколб завршил пред возачот на Лото-Белисол Андре Грајпел и возачот на Катјуша Александер Кристоф, кој го заокружил подиумот.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Ватенфал Класик бил настан од Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. Две други екипи, Тим НетАп-Ендура и МТН Кубека, биле поканети со специјални покани на трката и со тоа била создадена групата од 21 екипа.

Екипите кои настапиле на трката биле:

† = Поканети професионални континентални екипи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Џон Дегенколб (ГЕР) Аргос-Шимано 5ч 45' 16" 80
2  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в. 60
3  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 1" 50
4  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 1" 40
5  Елија Вивијани (ИТА) Канондејл + 1" 30
6  Бој ван Попел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 1" 22
7  Николас Мес (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1" 14
8  Тор Хушовд (НОР) Аксент Џобс-Ванти + 1" 10
9  Мати Брешел (ДАН) Тим Саксо-Тинкоф + 1" 6
10  Арно Демар (ФРА) FDJ.fr + 1" 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]