Катјуша-Алпесин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катјуша-Алпесин
Team Katusha Alpecin Logo 2019.svg
Инфомации за тимот
UCI кодKAT
ЛоциранРусија (2009–2016)
Швајцарија (2017–2019)
Основан2009 (2009)
СтатусUCI World Tour екипа (2009–2012)
Професионална континентална екипа (јан-фев 2013)
UCI World Tour екипа (2013–2019)
ВелосипедиКањон
Клучни кадри
Извршен директорВјачеслав Екимов
Спортски директорХосе Азеведо
Историја на тимското име
2009–2016
2017–2019
Тим Катјуша
Катјуша-Алпесин
Дрес на Катјуша-Алпесин

Дрес

Катјуша-Алпесин (руски: Катюша, кратенка на екипата според UCI: KAT) — поранешна руска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува со велосипедите Кањон.[1] Тим Катјуша настапувала во склоп на Светската турнеја помеѓу 2009 и 2012 година. Во јануари 2013 година, екипата добила професионална континентална лиценца, меѓутоа во февруари 2013 година, Спортскиот арбитражен суд пресудил дека екипата треба повторно да добие лиценца за Светската турнеја. На 18 февруари 2013 година, UCI потврдил дека ќе има 19 екипи во рамки на Светската турнеја 2013.[2]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Максим Белков (РУС) (1985-01-09)9 јануари 1985 (воз. 30)
 Свен Ерик Бистром (НОР) (1992-01-21)21 јануари 1992 (воз. 23)
 Јурген ван ден Брук (БЕЛ) (1983-02-01)1 февруари 1983 (воз. 32)
 Анхел Висиосо (ШПА) (1977-04-13)13 април 1977 (воз. 38)
 Едуард Ворганов (РУС) (1982-12-01)1 декември 1982 (воз. 33)
 Антон Воробјев (РУС) (1990-10-12)12 октомври 1990 (воз. 25)
 Јакопо Гварниери (ИТА) (1987-08-14)14 август 1987 (воз. 28)
 Илнур Закарин (РУС) (1989-09-15)15 септември 1989 (воз. 26)
 Владимир Исајчев (РУС) (1986-04-26)26 април 1986 (воз. 29)
 Дмитри Козончук (РУС) (1984-04-05)5 април 1984 (воз. 31)
 Павел Кочетков (РУС) (1986-03-07)7 март 1986 (воз. 29)
 Александер Кристоф (НОР) (1987-07-05)5 јули 1987 (воз. 28)
 Вјачеслав Кузнецов (РУС) (1989-06-24)24 јуни 1989 (воз. 26)
 Сергеј Лагутин (РУС) (1981-01-14)14 јануари 1981 (воз. 34)
Велосипедист Датум на раѓање
 Алберто Лосада (ШПА) (1982-02-28)28 февруари 1982 (воз. 33)
 Матвеј Мамикин (РУС) (1994-10-31)31 октомври 1994 (воз. 21)
 Тијаго Машадо (ПОР) (1985-10-18)18 октомври 1985 (воз. 30)
 Михаел Меркев (ДАН) (1985-04-30)30 април 1985 (воз. 30)
 Нилс Полит (ГЕР) (1994-03-06)6 март 1994 (воз. 21)
 Александар Порсев (РУС) (1986-02-21)21 февруари 1986 (воз. 29)
 Јонатан Рестрепо (КОЛ) (1994-11-28)28 ноември 1994 (воз. 21)
 Хоаким Родригес (ШПА) (1979-05-12)12 мај 1979 (воз. 36)
 Егор Силин (РУС) (1988-06-25)25 јуни 1988 (воз. 27)
 Реин Тарамае (ЕСТ) (1987-04-24)24 април 1987 (воз. 28)
 Марко Халер (АВТ) (1991-04-01)1 април 1991 (воз. 24)
 Алексеј Цатевич (РУС) (1989-07-05)5 јули 1989 (воз. 26)
 Сергеј Чернецки (РУС) (1990-04-09)9 април 1990 (воз. 25)
 Симон Шпилак (СЛО) (1986-06-23)23 јуни 1986 (воз. 29)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
RUS Вјачеслав КузнецовWikidata-logo S.svg24 јуни 1989Itera-Katusha (2012)
RUS Максим БелковWikidata-logo S.svg9 јануари 1985Vacansoleil-DCM (2011)
BEL Јенте БирмансWikidata-logo S.svg30 октомври 1995SEG Racing Academy (2016)
NOR Свен Ерик БистремWikidata-logo S.svg21 јануари 1992Team Coop (2014)
POR Жозе Гонсалвеш Wikidata-logo S.svg13 февруари 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUT Марко Халер Wikidata-logo S.svg1 април 1991Adria Mobil (2011)
SUI Рето ХоленштајнWikidata-logo S.svg22 август 1985ИАМ (2016)
CRO Роберт КишерловскиWikidata-logo S.svg9 август 1986Тинкоф (2016)
RUS Павел КочетковWikidata-logo S.svg7 март 1986Гаспром-РусВело (2013)
NOR Александер КристофWikidata-logo S.svg5 јули 1987БМЦ Рејсинг Тим (2011)
NED Мауриц ЛамертинкWikidata-logo S.svg31 август 1990Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
ESP Алберто ЛосадаWikidata-logo S.svg28 февруари 1982Мовистар (2010)
POR Тијаго МашадоWikidata-logo S.svg18 октомври 1985Тим НетАп-Ендура (2014)
RUS Матвеј МамикинWikidata-logo S.svg31 октомври 1994Itera-Katusha (2015)
GER Тони Мартин Wikidata-logo S.svg23 април 1985Етикс-Квик Степ (2016)
GER Марко МатисWikidata-logo S.svg7 април 1994Rad-Net Oßwald (2016)
DEN Михаел МеркевWikidata-logo S.svg30 април 1985Тинкоф-Саксо (2015)
BEL Баптист ПланкертWikidata-logo S.svg28 септември 1988Бингоал Повелс Сосес ВБ (2016)
GER Нилс ПолитWikidata-logo S.svg6 март 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
COL Џонатан РестрепоWikidata-logo S.svg28 ноември 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
DEN Мадс Вирц ШмитWikidata-logo S.svg31 март 1994Waoo (2016)
SLO Симон ШпилакWikidata-logo S.svg23 јуни 1986Лампре-ИСД (2011)
EST Реин ТарамаеWikidata-logo S.svg24 април 1987Астана (2015)
ESP Анхел ВисиосоWikidata-logo S.svg13 април 1977Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2011)
GER Рик ЦабелWikidata-logo S.svg7 декември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2016)
RUS Илнур ЗакаринWikidata-logo S.svg15 септември 1989Гаспром-РусВело (2014)
NED Пјотр ХавикWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)7 јули 19943M (2016)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
RUS Вјачеслав КузнецовWikidata-logo S.svg24 јуни 1989Itera-Katusha (2012)
RUS Максим БелковWikidata-logo S.svg9 јануари 1985Vacansoleil-DCM (2011)
BEL Јенте БирмансWikidata-logo S.svg30 октомври 1995SEG Racing Academy (2016)
USA Ијан БосвелWikidata-logo S.svg7 февруари 1991Тим Скај (2017)
BEL Стеф КрасWikidata-logo S.svg13 февруари 1996BMC Development (2017)
GBR Алекс ДаусетWikidata-logo S.svg3 октомври 1988Мовистар (2017)
ITA Матео ФаброWikidata-logo S.svg10 април 1995Cycling Team Friuli ASD (2017)
POR Жозе Гонсалвеш Wikidata-logo S.svg13 февруари 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Нејтан ХасWikidata-logo S.svg12 март 1989Дименжн Дата (2017)
AUT Марко Халер Wikidata-logo S.svg1 април 1991Adria Mobil (2011)
SUI Рето ХоленштајнWikidata-logo S.svg22 август 1985ИАМ (2016)
GER Марсел КителWikidata-logo S.svg11 мај 1988Квик-Степ Флорс (2017)
CRO Роберт КишерловскиWikidata-logo S.svg9 август 1986Тинкоф (2016)
RUS Павел КочетковWikidata-logo S.svg7 март 1986Гаспром-РусВело (2013)
NED Мауриц ЛамертинкWikidata-logo S.svg31 август 1990Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
POR Тијаго МашадоWikidata-logo S.svg18 октомври 1985Тим НетАп-Ендура (2014)
GER Тони Мартин Wikidata-logo S.svg23 април 1985Етикс-Квик Степ (2016)
GER Марко МатисWikidata-logo S.svg7 април 1994Rad-Net Oßwald (2016)
BEL Баптист ПланкертWikidata-logo S.svg28 септември 1988Бингоал Повелс Сосес ВБ (2016)
GER Нилс ПолитWikidata-logo S.svg6 март 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
COL Џонатан РестрепоWikidata-logo S.svg28 ноември 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
RSA Вили СмитWikidata-logo S.svg29 декември 1992
SLO Симон ШпилакWikidata-logo S.svg23 јуни 1986Лампре-ИСД (2011)
DEN Мадс Вирц ШмитWikidata-logo S.svg31 март 1994Waoo (2016)
GER Рик ЦабелWikidata-logo S.svg7 декември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2016)
RUS Илнур ЗакаринWikidata-logo S.svg15 септември 1989Гаспром-РусВело (2014)
RUS Дмитриј СтраховWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)17 мај 1995Lokosphinx (2018)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
RUS Вјачеслав КузнецовWikidata-logo S.svg24 јуни 1989Itera-Katusha (2012)
ITA Енрико БатаљинWikidata-logo S.svg17 ноември 1989Лото НЛ-Џамбо (2018)
BEL Јенте БирмансWikidata-logo S.svg30 октомври 1995SEG Racing Academy (2016)
USA Ијан БосвелWikidata-logo S.svg7 февруари 1991Тим Скај (2017)
BEL Стеф КрасWikidata-logo S.svg13 февруари 1996BMC Development (2017)
BEL Јенс ДебишерWikidata-logo S.svg28 август 1989Лото-Судал (2018)
GBR Алекс ДаусетWikidata-logo S.svg3 октомври 1988Мовистар (2017)
ITA Матео ФаброWikidata-logo S.svg10 април 1995Cycling Team Friuli ASD (2017)
POR Жозе Гонсалвеш Wikidata-logo S.svg13 февруари 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
POR Рубен ГереироWikidata-logo S.svg6 јули 1994Трек-Сегафредо (2018)
AUS Нејтан ХасWikidata-logo S.svg12 март 1989Дименжн Дата (2017)
AUT Марко Халер Wikidata-logo S.svg1 април 1991Adria Mobil (2011)
SUI Рето ХоленштајнWikidata-logo S.svg22 август 1985ИАМ (2016)
GER Марсел КителWikidata-logo S.svg11 мај 1988Квик-Степ Флорс (2017)
RUS Павел КочетковWikidata-logo S.svg7 март 1986Гаспром-РусВело (2013)
ESP Даниел НавароWikidata-logo S.svg18 јули 1983Кофидис (2018)
GER Нилс ПолитWikidata-logo S.svg6 март 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
RSA Вили СмитWikidata-logo S.svg29 декември 1992
SLO Симон ШпилакWikidata-logo S.svg23 јуни 1986Лампре-ИСД (2011)
RUS Дмитриј СтраховWikidata-logo S.svg17 мај 1995Lokosphinx (2018)
GBR Хари ТанфилдWikidata-logo S.svg17 ноември 1994AT85 Pro Cycling (2018)
DEN Мадс Вирц ШмитWikidata-logo S.svg31 март 1994Waoo (2016)
GER Рик ЦабелWikidata-logo S.svg7 декември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2016)
RUS Илнур ЗакаринWikidata-logo S.svg15 септември 1989Гаспром-РусВело (2014)
GER Јури ХолманWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)30 август 1999Rad-Net Oßwald (2019)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Катјуша Тим + Кањон: пат до врвот“. Тим Катјуша. Katusha Management S.A. 1 јануари 2012. Архивирано од изворникот на 2012-01-10. Посетено на 3 јануари 2012.
  2. http://www.cyclingnews.com/news/uci-confirms-19-worldtour-teams-for-2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]