Анхел Висиосо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анхел Висиосо
Лични податоци
Цело име Анхел Висиосо Аркос
Роден 13 април 1977 (1977-04-13) (воз. 40 г.)
Алама де Арагон, Калатајуд, Шпанија
Висина 1,69 м
Маса 56 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Катјуша-Алпесин
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за класици
Професионални клубови
1999–2002
2003
2004–2006
2007
2008
2009–2010
2011
2012–
Келме-Коста Бланка
ONCE
ONCE
Релакс-Гам
Униао Сиклиста да Маја
Андалусија-Кахасур
Андрони Џокатоли
Катјуша
Значајни победи
Трка околу Баскија, 2 етапи
Тур де Свис, 1 етапа
Волта а Каталуња, 1 етапа
Џиро д’Италија, 1 етапа
Последна промена
9 јануари 2017

Анхел Висиосо Аркос (шпански: Ángel Vicioso Arcos; р. 13 април 1977) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2000
1. Етапа Вуелта а Ла Риоха
2001
1. Етапа 4 Волта ао Алентежо
1. ГП Мигел Индураин
1. Класика де Сабињаниго
2002
1. ГП Мигел Индураин
1. Класика Примавера
2003
1. Етапа 7 Волта а Каталуња
2. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 2
2. ГП Мигел Индураин
2004
Еускал Бициклета
1. Етапа 3
1. Етапа 4b
2005
Еускал Бициклета
1. Етапа 1
1. Етапа 4a
3. ГП Мигел Индураин
2006
4. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 4
2007
1. Етапа 1 Вуелта а Астурија
2. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 3
2. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2008
1. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 1
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2009
1. Етапа 6 Вуелта а Астурија
2. Вуелта а Ла Риоха
2010
1. Вуелта а Ла Риоха
1. Гран Премио де Љодио
9. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 2
1. Бодовен пласман
2011
3. Трофео Лаигвелја
9. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1b (ТТТ)
1. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
1. Етапа 3 Џиро д’Италија
2013
10. ГП Мигел Индураин
2015
1. ГП Мигел Индураин

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 72 50 71 69 СО СО
Jersey yellow.svg Тур СО СО 64 129
Jersey red.svg Вуелта СО 67 47 95 80 103

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]