Волта а Каталуња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волта а Каталуња
Volta a Catalunya logo.png
За трката
Датуммарт
РегионКаталонија, Шпанија
Месно имеVolta a Catalunya (каталонски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторVoltа Ciclista a Catalunya Associació Esportiva
Директор на тркатаРубен Перис
Историја
Прво издание1911 (1911)
Изданија99 (до 2019)
Прв победник Себастија Масдеу (ШПА)
Најмногу победи Маријано Кањардо (ШПА) (7 победи)
Неодамнешен победник Мигел Анхел Лопес (ШПА)

Волта а Каталуња или Трка околу Каталонија — популарна друмска велосипедска трка, која се одржува секоја година во Каталонија, Шпанија. Дел е од програмата на Светската турнеја, рангирана како втора по популарноста зад Вуелта а Еспања во Шпанија. Поради нејзиното место во календарот (по Џиро д’Италија), долго била гледана како важна трка за подготовки за велосипедистите пред Тур де Франс. По воведувањето на ProTour, трката била преместена во мај, правејќи ја алтернатива за Џиро. Ова не се покажало како успешна примена и во сезоната 2010, организаторите на трката ја префрлиле на крајот на март,[1] датум, кога порано го држела друга каталонска етапна трка, Сетмана Каталана. Првото издание било одржано во јануари и траело три дена.[2]

Вкупниот победник ја добива белата маичка со зелени риги. Таа е една од 28. трки, кои го сочинуваат календарот на Светската турнеја. Исто така постојат и три други пласман. Победникот на бодовниот пласман (спринт) ја носи белата маичка, црвената е за победникот на планинскиот пласман и маичката на националниот велосипедски тим на Каталонија е за најдобро пласираниот Каталонец. Исто така, постои и екипен пласман.

Волта а Каталуња е третата најстара велосипедска етапна трка во светот (првпат се возела во 1911), веднаш зад Тур де Франс (1903) и Џиро д’Италија (1909). Само аматерската и трката за возачи под 23 години Волта а Тарагона (1908) е постара отколку Волта а Каталуња во Каталонија и на Пиринејскиот Полуостров.

Минати победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1911 Шпанија Масдеу, СебастијаСебастија Масдеу (ШПА)
1912 Шпанија Магдалена, ЈосепЈосеп Магдалена (ШПА)
1913 Шпанија Марти, ЖоанЖоан Марти (ШПА)
1914–
1919
Немало трка
1920 Франција Пелетие, ЖосеЖосе Пелетие (ФРА)
1921 Немало трка
1922 Немало трка
1923 Франција Вил, МорисМорис Вил (ФРА)
1924 Шпанија Мукио, МикелМикел Мукио (ШПА)
1925 Шпанија Мукио, МикелМикел Мукио (ШПА)
1926 Франција Фонтан, ВикторВиктор Фонтан (ФРА)
1927 Франција Фонтан, ВикторВиктор Фонтан (ФРА)
1928 Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1929 Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1930 Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1931 Шпанија Кардона, СалвадорСалвадор Кардона (ШПА)
1932 Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1933 Италија Бове, АлфредоАлфредо Бове (ИТА)
1934 Италија Рогора, БернардоБернардо Рогора (ИТА)
1935 Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1936 Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1937 Немало трка
1938 Немало трка
1939 Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1940 Луксембург Дидие, КристофКристоф Дидие (ЛУК)
1941 Шпанија Санчо, Антони АндреуАнтони Андреу Санчо (ШПА)
1942 Шпанија Езкера, ФедерикоФедерико Езкера (ESP)
1943 Шпанија Берендеро, ХулијанХулијан Берендеро (ШПА)
1944 Шпанија Касас, МигелМигел Касас (ШПА)
1945 Шпанија Руиз, БернардоБернардо Руиз (ШПА)
1946 Шпанија Берендеро, ХулијанХулијан Берендеро (ШПА)
1947 Шпанија Родригес, ЕмилиоЕмилио Родригес (ШПА)
1948 Шпанија Родригес, ЕмилиоЕмилио Родригес (ШПА)
1949 Франција Рол, ЕмилЕмил Рол (ФРА)
1950 Шпанија Гелаберт, АнтониАнтони Гелаберт (ШПА)
1951 Италија Волпи, ПримоПримо Волпи (ИТА)
1952 Шпанија Побле, МигелМигел Побле (ШПА)
1953 Шпанија Ботела, СалвадорСалвадор Ботела (ШПА)
1954 Италија Серена, ВалтерВалтер Серена (ИТА)
1955 Шпанија Гомез Мора, ХосеХосе Гомез-Морал (ШПА)
1956 Шпанија Утсет, АнсиетАнсиет Утсет (ШПА)
1957 Шпанија Лороњо, ХесусХесус Лороњо (ШПА)
1958 Белгија ван Генехтен, РишарРишар ван Генехтен (БЕЛ)
1959 Шпанија Ботела, СалвадорСалвадор Ботела (ШПА)
1960 Шпанија Побле, МигелМигел Побле (ШПА)
1961 Франција Диез, АнриАнри Диез (ФРА)
1962 Шпанија Кармани, АнтониоАнтонио Кармани (ШПА)
1963 Франција Новалес, ЖозефЖозеф Новалес (ФРА)
1964 Франција Карара, ЖозефЖозеф Карара (ФРА)
1965 Шпанија Гомез Мора, АнтониоАнтонио Гомез-Морал (ШПА)
1966 Холандија ден Хартог, АриАри ден Хартог (ХОЛ)
1967 Франција Анкетил, ЖалЖал Анкетил (ФРА)
1968 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ)
1969 Шпанија Дијаз, МаријаноМаријано Дијаз (ШПА)
1970 Италија Битоси, ФранкоФранко Битоси (ИТА)
1971 Шпанија Окања, ЛуисЛуис Окања (ШПА)
1972 Италија Гимонди, ФелисФелис Гимонди (ИТА)
1973 Шпанија Перурена, ДомингоДоминго Перурена (ШПА)
1974 Франција Тевен, БернарБернар Тевен (ФРА)
1975 Италија Бертолио, ФаустоФаусто Бертолио (ИТА)
1976 Шпанија Мартинез, ЕнрикеЕнрике Мартинез (ШПА)
1977 Белгија Мертенс, ФредиФреди Мертенс (БЕЛ)
1978 Италија Мозер, ФранческоФранческо Мозер (ИТА)
1979 Шпанија Белда, ВисентеВисенте Белда (ШПА)
1980 Шпанија Лехарета, МариноМарино Лехарета (ШПА) Тека
1981 Шпанија Руперез, ФаустиноФаустино Руперез (ШПА) Зор
1982 Шпанија Фернандез, АлбертоАлберто Фернандез (ШПА) Тека
1983 Шпанија Ресио, ЈосепЈосеп Ресио (ШПА) Келме
1984 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) Скил-Сем
1985 Обединето Кралство Милер, РобертРоберт Милер (ВБР) Пеж
1986 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) КАС
1987 Шпанија Пино, АлвароАлваро Пино (ШПА) БХ
1988 Шпанија Индуран, МигелМигел Индуран (ШПА) Рејнолдс
1989 Шпанија Лехарета, МариноМарино Лехарета (ШПА) Каха Рурал
1990 Шпанија Кубино, ЛауделиноЛауделино Кубино (ШПА) БХ
1991 Шпанија Индуран, МигелМигел Индуран (ШПА) Банесто
1992 Шпанија Индуран, МигелМигел Индуран (ШПА) Банесто
1993 Колумбија Мехија, АлвароАлваро Мехија (КОЛ) Моротола
1994 Италија Чијапучи, КлаудиоКлаудио Чијапучи (ИТА) Карера Џинс-Тасони
1995 Франција Јалабер, ЛоренЛорен Јалабер (ФРА) ONCE
1996 Швајцарија Циле, АлексАлекс Циле (ШВА) ONCE
1997 Шпанија Ескартин, ФернандоФернандо Ескартин (ШПА) Келме-Коста Бланка
1998 Колумбија Буенахора, ХернанХернан Буенахора (КОЛ) Виталисио Сегурос
1999 Шпанија Белтран, МануелМануел Белтран (ШПА) Банесто
2000 Шпанија Хименез, Хосе МаријаХосе Марија Хименез (ШПА) Банесто
2001 Шпанија Белоки, ЈосебаЈосеба Белоки (ШПА) ONCE
2002 Шпанија Херас, РобертоРоберто Херас (ШПА) Дискавери Канал
2003 Шпанија Пекароман, Хосе АнтониоХосе Антонио Пекароман (ШПА) Коста де Алмерија-Патернина
2004 Шпанија Мартин Пердигеро, Мигел АнхелМигел Анхел Мартин Пердигеро (ШПА) Фонак
2005 Украина Попович, ЈарославЈарослав Попович (УКР) Дискавери Канал
2006 Шпанија Кањада, ДавидДавид Кањада (ШПА) Соние Дувал-Продир
2007 Русија Карпетс, ВладимирВладимир Карпетс (РУС) Кес д’Епарњ
2008 Шпанија Сезар, ГуставоГуставо Сезар (ШПА) Карпин-Галиција
2009 Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Кес д’Епарњ
2010 Шпанија Родригес, ХоакимХоаким Родригес (ШПА) Катјуша
2011 Италија Скарпони, МикелеМикеле Скарпони[Note 1] (ИТА) Лампре-ИСД
2012 Швајцарија Албасини, МихаелМихаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ
2013 Ирска Мартин, ДаниелДаниел Мартин (IRL) Гармин-Шарп
2014 Шпанија Родригес, ХоакимХоаким Родригес (ШПА) Катјуша
2015 Австралија Порт, РичиРичи Порт (АВС) Тим Скај
2016 Колумбија Кинтана, НаироНаиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим
2017 Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим
2018 Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим
2019 Колумбија Лопес, Мигел АнхелМигел Анхел Лопес (КОЛ) Астана

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
7  Маријано Кањардо (ШПА) 1928, 1929, 1930, 1932, 1935, 1936, 1939
3  Мигел Индураин (ШПА) 1988, 1991, 1992
 Алехандро Валверде (ШПА) 2009, 2017, 2018
2  Мигел Мусио (ШПА) 1924, 1925
 Виктор Фонтан (ФРА) 1926, 1927
 Емилио Родригес (ШПА) 1947, 1948
 Мигел Побле (ШПА) 1952, 1960
 Салвадор Ботела (ШПА) 1953, 1959
 Марино Лехарета (ШПА) 1980, 1989
 Шон Кели (ИРС) 1984, 1986
 Хоаким Родригес (ШПА) 2010, 2014
  • Возачите со закосени букви се сè уште активни.

Победи по земја[уреди | уреди извор]

Победи Земја
60  Шпанија
11  Франција
10  Италија
4  Колумбија
3  Белгија,  Ирска
2  Швајцарија
1 Австралија Австралија,  Обединето Кралство,  Луксембург,  Русија,  Украина,  Холандија

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. Алберто Контадор (Саксо Банк-Сангард) победил на трката во 2011, но подоцна бил дисквалификуван.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°22′31″N 2°08′18″E / 41.37528° N; 2.13833° E / 41.37528; 2.13833