Гран при Монтреал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Монтреал
LogoGPC mtl.png
Лого на трката
За трката
Датумсептември
РегионМонтреал, Квебек, Канада
Месно имеGrand Prix Cycliste de Montréal (француски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторГруп Серди
Историја
Прво издание2010 (2010)
Изданија10 (до 2019)
Прв победник Роберт Гесинк (ХОЛ)
Најмногу победи Грег ван Авермет (БЕЛ)
2 победи
Неодамнешен победник Грег ван Авермет (БЕЛ)
Возачи на Гран при Монтреал 2010 поминуваат низ булеварот Едуард Монпети.

Гран при Монтреал (француски: Grand Prix Cycliste de Montréal) — професионална велосипедска еднодневна друмска трка, која се одржува во градот Монтреал, во покраината Квебек, Канада. Нејзино прво издание било на 12 септември 2010 година, како завршен настан во UCI ProTour 2010.

Со Гран при Квебек, која се одржува два дена порано, Гран при Монтреал е една од единствените две трки во Северна Америка на Светската турнеја UCI. Во 2014 година, Сајмон Геранс станал првиот кој постигнал двојна канадска победа, освојувајќи ги Гран при Квебек и Гран при Монтреал, во истата година. Во 2018 година, истиот подвиг го направил и Мајкл Метјус.

Тек[уреди | уреди извор]

Гран при Монтреал не е како многуте еднодневни трки од една точка до друга точка, туку кружна трка. Возачите возат 17 круга, од по 12,1 километар секој круг. Во текот на круговите, возачите треба да искачат три искачувања: Кот Камилјен-Уд (1,8 км долг и просечна нагорнина од 8%), Кот де ла Политехник (780 м долг и просечна нагорнина од 6%) и Авени ду Парк (560 м долг и просечна нагорнина од 4%). Крајот е на ридот Авени ду Парк.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
2010 Холандија Гесинк, РобертРоберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк
2011 Португалија Кошта, РујРуј Кошта (ПОР) Мовистар Тим
2012 Норвешка Нордхауг, Ларс ПетерЛарс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај
2013 Словачка Саган, ПетерПетер Саган (СВК) Канондејл
2014 Австралија Геранс, СајмонСајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ
2015 Белгија Веленс, ТимТим Веленс (БЕЛ) Лото-Судал
2016 Белгија ван Авермет, ГрегГрег ван Авермет (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим
2017 Италија Улиси, ДиегоДиего Улиси (ИТА) ОАЕ Тим Емирати
2018 Австралија Метјус, МајклМајкл Метјус (АВС) Тим Санвеб
2019 Белгија ван Авермет, ГрегГрег ван Авермет (БЕЛ) ССС Тим
2020 Немало трка поради пандемијата на коронавирус

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
2  Грег ван Авермет (БЕЛ) 2016, 2019
  • Возачите со закосени букви се активни

Победи по држава[уреди | уреди извор]

Победи Држава
3  Белгија
2 Австралија Австралија
1  Италија,  Холандија,  Норвешка,  Португалија,  Словачка

Надворешни врски[уреди | уреди извор]