Гран при Монтреал 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Монтреал 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание7. Гран-при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум11 септември 2016
Растојание205,7 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи21
Возачи на почеток167
Возачи на крај108
Просечна брзина37,74 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Диего Улиси (Лампре-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиCAN Бенџамин Пери (Канада) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Монтреал 2016 (наречена и: ГП Монтреал 2016) — 7. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Монтреал, која се одржала на 11 септември.[1]

Трката била освоена од Грег ван Авермат.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Монтреал е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. USA БМЦ Рејсинг
 4. BEL Етикс-Квик Степ
 5. FRA ФДЖ
 6. SUI ИАМ
 7. ITA Лампре-Мерида
 8. BEL Лото-Судал
 9. ESP Мовистар
 10. AUS Орика-ГринЕЏ
 11. USA Канондејл
 12. GER Џајант-Алпесин
 13. RUS Катјуша
 14. NED Лото НЛ-Џамбо
 15. GBR Скај
 16. RUS Тинкоф
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. RSA Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (2)
 1. FRA Директ Енержи
 2. GER Бора-Аргон 18
Национална екипа
 1. CAN Канада

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим5ч 27' 04
2. SVK Петер Саган Тинкоф+ 0
3. ITA Диего Улиси Лампре-Мерида+ 0
4. AUS Мајкл Метјус Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
5. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
6. ITA Џани Москон Тим Скај+ 0
7. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8. ESP Јон Исагире Мовистар+ 0
9. FRA Антони Ру ФДЖ+ 0
10. FRA Жилијан Алафилип Етикс-Квик Степ+ 0
11. GER Зимон Гешке Тим ДСМ+ 0
12. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
13. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
14. SUI Мартин Елмигер ИАМ+ 0
15. BEL Оливер Насен ИАМ+ 0
16. GER Паул Фос Бора-Аргон 18+ 0
17. NED Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
18. AUS Дејвид Танер ИАМ+ 0
19. CAN Рајдер Хесједал Трек-Сегафредо+ 0
20. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 5 декември 2015.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Гран при Монтреал 2016“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]