Диего Улиси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диего Улиси
Лични податоци
Цело имеДиего Улиси
Роден15 јули 1989 (1989-07-15) (30 г.)
Чечина,  Италија
Висина1,75 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2010– Лампре-Фарнезе Вини
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
6 поединечни етапи (2011, 2014, 2015, 2016)

Етапни трки

Трка околу Турција (2017)
Трка околу Словенија (2011, 2019)

Еднодневни трки и класици

Милано-Торино (2013)
Џиро дел’Емилија (2013)
ГП Монтреал (2017)
Последна промена
1 февруари 2020

Диего Улиси (италијански: Diego Ulissi; р. 15 јули 1989 во Чечина) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој победил на јуниорската друмска трка на Светските првенства во 2006 и 2007. Тој е втор велосипедист некогаш - по Џузепе Палумбо – кој успеал да победи на две јуниорски светски првенства по ред. Тој победил на етапата 17 на Џиро д’Италија 2011, откако резултатот на Џовани Висконти бил повлечен поради несоодветен спринт.[2]

Во јуни 2011 освоил една етапа[3] и генералниот пласман на Трката околу Словенија.[4]

Во јуни 2014 година било објавено дека Улиси имал позитивно резултати на допинг-тестот во текот на Џиро д’Италија 2014, каде освоил две етапи. Бил позитивен на лекот за астма салбутамол. Улиси имал дозвола да го користи лекот, меѓутоа тестот покажал нивото било скоро два пати поголемо.[5] Добил деветмесечна забрана која завршила во март 2015 година.[6] По овој јаз, Улиси се вратил со победа на седмата етапа на Џиро д’Италија во Фјуџи.[7]

Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[8]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. ГП Индустриа е Комерсио де Прато
8. Краен пласман Трка околу Полска
2011
1. Етапа 17 Џиро д’Италија
1. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Етапа 2
2. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Пласман за млад возач
2012
1. Гран Премио Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
2. Милано-Торино
3. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Етапи 3 & 4
6. Гран при Квебек
10. Класика де Сан Себастијан
2013
1. Jersey red.svg Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 2
1. Милано-Торино
1. Копа Сабатини
1. Џиро дел’Емилија
1. Етапа 1 Трка околу Полска
2. Гран Премио Чита ди Камаиоре
2. Гран Премио дела Коста Етруски
4. Трофео Лаигвелја
6. Краен пласман Трка околу Баварија 2013
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
7. Краен пласман Париз-Ница
2014
1. Гран Премио Чита ди Камаиоре
Џиро д’Италија
1. Етапа 5
1. Етапа 8
3. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 2
3. Гран Премио ди Лугано
5. Трофео Лаигвелја
2015
1. Етапа 7 Џиро д’Италија
1. Меморијал Марко Пантани
2. Јапонски куп
5. Гран Квебек
5. Краен пласман Трка Абу Даби
6. Краен пласман Трка околу Полска
2016
1. Jersey pink.svg Краен пласман Велосипедска трка Чешка
1. Етапа 3
Џиро д’Италија
1. Етапа 4
1. Етапа 11
1. Сиркуито де Гечо
1. Етапа 3 (ITT) Трка околу Словенија
2. Копа Уго Агостони
2. Гран Премио ди Лугано
2. Тре Вали Варезине
3. Краен пласман Тур ди О Вар
3. Гран Премио дела Коста Еструски
3. ГП Монтреал
3. Краен пласман Трка Абу Даби
5. Милано-Торино
6. Трофео Лаигвелја
7. Страде Бјанке
7. Амстел Голд Рејс
7. ГП Квебек
8. Флеш Валон
8. Џиро дел'Емилија
2017
1. MaillotCyan.PNG Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 4
1. ГП Монтреал
1. Гран Премио дела Коста Етруски
2. Национално друмско првенство
4. Тре Вали Варезине
5. Краен пласман Тур Даун Андер
7. Џиро дел’Емилија
10. Флеш Валон
2018
4. Краен пласман Тур Даун Андер
4. Краен пласман Трка околу Турција
4. Гран Премио ди Лугано
7. Краен пласман Трка Абу Даби
7. ГП Монтреал
9. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 5
10. Џиро ди Тоскана
2019
1. Jersey green 2.svg Краен пласман Трка околу Словенија
1. Етапа 3
1. Гран Премио ди Лугано
1. Токио 2020 тест-трка
2. Гран при Монтреал
3. Краен пласман Трка околу Полска
3. Флеш Валон
4. Национално друмско првенство
4. Гран при Квебек
5. Краен пласман Трка околу Германија
6. Џиро дел’Емилија
9. Краен пласман Тур Даун Андер
2020
2. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 41 21 СО 64 21 28 42
Jersey yellow.svg Тур 39
Jersey red.svg Вуелта 32

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Санремо 140 СО СО СО 58 40 103 72
Трка околу Фландрија
Париз-Рубе
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 76 78 20 66 СО 55 30 28
Џиро ди Ломбардија СО СО 41 28 74 22 21
Класични трки 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Амстел Голд Рејс СО СО 25 34 49 7 27 50 22
Флеш Валон СО 9 13 17 50 8 10 14 3
Гран при Квебек 70 6 5 7 11 11 4
Гран при Монтреал 58 67 СО 3 1 7 2

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "UAE Team Emirates complete 2020 roster with re-signing of former world champion Rui Costa". Cyclingnews.com. Future plc. 8 октомври 2019. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. Улиси награден со етапа по казната на Висконти
  3. http://www.cyclingnews.com/races/18th-tour-de-slovenie-2-1/stage-2/results
  4. http://au.eurosport.com/cycling/ulissi-wins-in-slovenia_sto2840380/story.shtml
  5. "Етапниот победник на Џиро д'Италија падна на тестот за допинг". bbc.co.uk. 25 јуни 2014. Посетено на 26 јуни 2014.
  6. Грегор Браун (19 јануари 2015). "Диего Улиси суспендиран на девет месеци за допинг". Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 16 мај 2015.
  7. Стивен Фаранд (16 мај 2015). "Џиро д'Италија: Улиси победи во Фјуџи". Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 16 мај 2015.
  8. "2017: 104th Tour de France: Start List". Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]