Светска турнеја на UCI 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светска турнеја на UCI 2015
Седмо издание на Светска турнеја на UCI
Поединости
Датуми20 јануари — 4 октомври
МестаЕвропа, Канада и Австралија
Трки28
Прваци
Поединечен пласман Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Екипен пласманМовистар Тим
Државен пласманШпанија
2014
2016


Светска турнеја на UCI 2015 — седмо издание на системот за рангирање започнат од Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009 година. Турнејата започнала со воведната етапа на Тур Даун Андер на 20 јануари, а завршила со Џиро ди Ломбардија на 4 октомври.

Втора година по ред, Шпанецот Алехандро Валверде го освоил поединечниот пласман, освојувајќи 675 бода во текот на сезоната. Возачот од Мовистар Тим завршил 201 бод пред најблискиот соперник и сонародник Хоаким Родригес од Катјуша, додека колумбискиот возач Наиро Кинтана бил трет – исто така од Мовистар Тим – 17 бода зад Родригес и 218 бода зад Валверде. Во екипниот пласман, екипата Мовистар Тим се нашла на врвот трета година по ред, со вкупно 1619 бода. Второто место ѝ припаднало на екипата Катјуша, 13 бода зад нив, додека екипата Тим Скај завршила на третото место. Националниот пласман бил удобно предводен од Шпанија, со бодовна разлика од 839 бода пред Италија, која се нашла на второто место на последната трка – поради победата на Винченцо Нибали на Ил Ломбарија.

Екипи[уреди | уреди извор]

На Светската турнеја право на настап на секоја од трките имаат UCI World Tour екипите, додека професионалните континентални екипи или националните екипи, можат да настапат на некоја од трките само со посебна покана од организаторот.

Екипи кои имаат право на настап на секоја од трките за 2015 година се следниве:[1]

Код Официјално име Носител на лиценцата Земја Делови Велосипед
ALM Аг2р-Ла Мондијал EUSRL France Cyclisme  Франција СРАМ Фокус
AST Астана Abacanto SA  Казахстан Кампањоло Спешалајзд
BMC Ванти-Груп Гобер Continuum Sports LLC  САД Шимано БМЦ
TCG Канондејл-Гармин Slipstream Sports, LLC  САД Шимано Канондејл
EQS Етикс-Квик Степ Esperanza bvba  Белгија Шимано Спешалајзд
FDJ ФДЖ Société de Gestion de L'Echappée  Франција Шимано Лапјер
TGA Џајант-Алпецин SMS Cycling B.V.  Холандија Шимано Џајант
IAM ИАМ Сајклинг IAM Independent Asset Management SA  Швајцарија Шимано Скот
KAT Катјуша Katusha Management SA  Русија Шимано Кањон
LAM Лампре-Мерида CGS Cycling Team AG  Италија Шимано Мерида
TLJ Лото НЛ-Џамбо Rabo Wielerploegen  Холандија Шимано Бјанки
LTS Лото-Судал Belgian Cycling Company sa  Белгија Кампањоло Ридли
MOV Мовистар Тим Abarca Sports S.L.  Шпанија Кампањоло Кањон
OGE Орика-ГринЕЏ GreenEdge Cycling Австралија Австралија Шимано Скот
SKY Тим Скај Tour Racing Limited  Обединето Кралство Шимано Пинарело
TCS Тинкоф-Саксо Tinkoff Sport  Данска Шимано Спешалајзд
TFR Трек Фактори Рејсинг Trek Bicycle Corporation  САД Shimano Трек

Настани[уреди | уреди извор]

Сите настани од минатата сезона биле вклучени, освен Трката околу Пекинг, која повеќе немало да се организира.[2]

Трка Датум Победник Втор Трет Други бодови[3]
(4. место, па надолу)
Етапни бодови[3]
Австралија Тур Даун Андер 20-25 јануари  Роан Денис (АВС) 100 бода  Ричи Порт (АВС) 80 бода  Кедел Еванс (АВС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Ница 8-15 март  Ричи Порт (АВС) 100 бода  Михал Квјатковски (ПОЛ) 80 бода  Симон Шпилак (СЛО) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Тирено-Адријатико 11-17 март  Наиро Кинтана (КОЛ) 100 бода  Бауке Молема (ХОЛ) 80 бода  Ригоберто Уран (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Милано-Санремо 22 март  Џон Дегенколб (ГЕР) 100 бода  Александер Кристоф (НОР) 80 бода  Мајкл Метјус (АВС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Волта а Каталуња 23-29 март  Ричи Порт (АВС) 100 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода  Доменико Поцовиво (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Белгија Е3 Харелбеке 27 март  Герајнт Томас (ВБР) 80 бода  Здењек Штибар (ЧЕШ) 60 бода  Матео Трентин (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Гент-Вевелгем 29 март  Лука Паолини (ИТА) 80 бода  Ники Терпстра (ХОЛ) 60 бода  Герајнт Томас (ВБР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Трка околу Фландрија 5 април  Александер Кристоф (НОР) 100 бода  Ники Терпстра (ХОЛ) 80 бода  Грег ван Авермат (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Трка околу Баскија 6-11 април  Хоаким Родригес (ШПА) 100 бода  Серхио Енао (КОЛ) 80 бода  Јон Изагире (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Рубе 12 април  Џон Дегенколб (ГЕР) 100 бода  Здењек Штибар (ЧЕШ) 80 бода  Грег ван Авермат (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Холандија Амстел Голд Рејс 19 април  Михал Квјатковски (ПОЛ) 80 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 60 бода  Мајкл Метјус (АВС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Флеш Валон 22 април  Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода  Жилијан Алафилип (ФРА) 60 бода  Михаел Албасини (ШВА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Лиеж-Бастон-Лиеж 26 април  Алехандро Валверде (ШПА) 100 бода  Жилијан Алафилип (ФРА) 80 бода  Хоаким Родригес (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Швајцарија Тур де Романди 28 април-3 мај  Илнур Закарин (РУС) 100 бода  Симон Шпилак (СЛО) 80 бода  Крис Фрум (ВБР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Џиро д’Италија 9-31 мај  Алберто Контадор (ШПА) 170 бода  Фабио Ару (ИТА) 130 бода  Микел Ланда (ШПА) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Франција Критериум ди Дофине 7-14 јуни  Крис Фрум (ВБР) 100 бода  Тиџеј ван Гардерен (САД) 80 бода  Руј Кошта (ПОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Швајцарија Тур де Свис 13-21 јуни  Симон Шпилак (СЛО) 100 бода  Герајнт Томас (ВБР) 80 бода  Том Димулен (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Тур де Франс 4-26 јули  Крис Фрум (ВБР) 200 бода  Наиро Кинтана (КОЛ) 150 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 120 бода 110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4 20, 10, 6, 4, 2
Шпанија Класика де Сан Себастијан 1 август  Адам Јејтс (ВБР) 80 бода  Филип Жилбер (БЕЛ) 60 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Полска Трка околу Полска 2-8 август  Јон Изагире (ШПА) 100 бода  Барт де Клерк (БЕЛ) 80 бода  Бен Херманс (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Белгија Холандија Енеко Тур 10-16 август  Тим Веленс (БЕЛ) 100 бода  Грег ван Авермат (БЕЛ) 80 бода  Вилко Келдерман (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Шпанија Вуелта а Еспања 22 август-13 септември  Фабио Ару (ИТА) 170 бода  Хоаким Родригес (ШПА) 130 бода  Рафал Мајка (ПОЛ) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Германија Ватенфал Класик 23 август  Андре Грајпел (ГЕР) 80 бода  Александер Кристоф (НОР) 60 бода  Џакомо Ницоло (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Франција ГП Западна Франција 30 август  Александер Кристоф (НОР) 80 бода  Симоне Понци (ИТА) 0 бода[заб 1]  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП Квебек 11 септември  Ригоберто Уран (КОЛ) 80 бода  Мајкл Метјус (АВС) 60 бода  Александер Кристоф (НОР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП Монтреал 13 септември  Тим Веленс (БЕЛ) 80 бода  Адам Јејтс (ВБР) 60 бода  Руј Кошта (ПОР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
САД Екипен хронометар на Светското првенство[заб 2] 20 септември Ванти-Груп Гобер 200 бода Етикс-Квик Степ 170 бода Мовистар Тим 140 бода 130, 120, 110, 100, 90, 80, 70 нема
Италија Џиро ди Ломбардија 4 октомври  Винченцо Нибали (ИТА) 100 бода  Даниел Морено (ШПА) 80 бода  Тибо Пино (ФРА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Забелешки
  1. Бидејќи Понци возел за екипата Саутист Про Сајклинг, која не е дел од Светската турнеја, не можел да освои бодови за пласман во Светската турнеја.
  2. Светското првенство во екипен хронометар носи бодови само во екипниот поредок, не и во поединечниот или националниот.

Краен пласман[уреди | уреди извор]

Поединечен[уреди | уреди извор]

[4]

Возачите изедначени со ист број на бодови се рангираат по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места и така натаму, на настаните и етапите од Светската турнеја.[3]

Место Име Екипа Бодови
1  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 675
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 474
3  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 457
4  Александер Кристоф (НОР) Катјуша 453
5  Фабио Ару (ИТА) Астана 448
6  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 430
7  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 407
8  Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер 324
9  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида 324
10  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ 319
11  Ричи Порт (АВС) Тим Скај 314
12  Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Алпецин 302
13  Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ 301
14  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај 283
15  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Алпецин 271
16  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша 269
17  Петер Саган (СВК) Тинкоф-Саксо 257
18  Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал 242
19  Винченцо Нибали (ИТА) Астана 238
20  Мајкл Метјус (АВС) Орика-ГринЕЏ 221
21  Даниел Морено (ШПА) Катјуша 216
22  Бауке Молема (ХОЛ) Трек Фактори Рејсинг 212
23  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал 206
24  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Судал 203
25  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Судал 195
  • 215 возачи забележале бодови. 48 други возачи завршиле на места кои носат бодови, но биле членови на екипи кои не се дел од Светската турнеја.

Екипен[уреди | уреди извор]

[5]

Екипниот пласман бил пресметуван преку додавање на бодовите на првите петмина возачи од секоја екипа, плус бодовите освоени на Светското првенство во екипен хронометар (СПЕХ).

Место Екипа Бодови Први пет возчаи СПЕХ
1 Мовистар Тим 1619 Валверде (675), Н. Кинтана (457), Ј. Изагире (173), Амадор (93), Инчаусти (81) 140
2 Катјуша 1606 Родригес (474), Кристоф (453), Шпилак (269), Д. Морено (216), Закарин (194) 0
3 Тим Скај 1378 Фрум (430), Порт (314), Томас (283), Сер. Енао (167), Ниеве (104) 80
4 Етикс-Квик Степ 1158 Уран (301), Квјатковски (195), Алафилип (180), Штибар (172), Терпстра (140) 170
5 Астана 1106 Ару (448), Нибали (238), Ланда (164), Бом (102), Фуглсанг (64) 90
6 Ванти-Груп Гобер 1010 Ван Авермат (324), Жилбер (179), Денис (135), Ван Гардерен (96), Еванс (76) 200
7 Тинкоф-Саксо 929 Контадор (407), П. Саган (257), Мајка (165), Кројцигер (64), Брешел (36) 0
8 Орика-ГринЕЏ 845 Метјус (221), А. Јејтс (150), С. Јејтс (148), Чавес (134), Албасини (62) 130
9 Лото-Судал 832 Грајпел (203), Веленс (195), Галопен (127), Де Клерк (106), Бенот (101) 100
10 Џајант-Алпецин 769 Дегенколб (302), Т. Димулен (271), Баргиј (34), Гешке (32), Зинкелдам (10) 120
11 Аг2р-Ла Мондијал 587 Поцовиво (242), Барде (206), Бакелантс (59), Вијермо (49), Риблон (31) 0
12 Лампре-Мерида 566 Кошта (324), Улиси (98), Бонифацио (60), Модоло (43), Валс (41) 0
13 Трек Фактори Рејсинг 529 Молема (212), Ницоло (78), Фелине (64), Канчелара (59), Јунгелс (46) 70
14 Лото НЛ-Џамбо 485 Гесинк (114), Келдерман (111), Краусвајк (80), Ванмарке (52), Линдеман (18) 110
15 ФДЖ 439 Пино (319), Жене (44), Демар (33), Ру (22), Морабито (21) 0
16 Канондејл-Гармин 340 Хесједал (102), Д. Мартин (85), Талански (54), Навардаускас (50), Слагтер (49) 0
17 ИАМ Сајклинг 189 Франк (72), Елмигер (56), Пантано (27), Пелуки (20), Си. Шаванел (14) 0

Национален[уреди | уреди извор]

[6]

Националниот пласман се пресметување со додавање на освоените бодови на најдобрите пет возачи од секоја земја. Националниот пласман до 21. трка Класика де Сан Себастијан исто така се користи за одредување на тоа колку возачи ќе има одредена земја на Светското првенство.

Место Држава Бодови Најдобри пет возачи
1  Шпанија 1945 Валверде (675), Родригес (474), Контадор (407), Д. Морено (216), Ј. Изагире (173)
2  Италија 1106 Ару (448), Поцовиво (242), Нибали (238), Улиси (98), Паолини (80)
3  Колумбија 1099 Н. Кинтана (457), Уран (301), Сер. Енао (167), Чавес (134), Атапума (40)
4  Обединето Кралство 1041 Фрум (430), Томас (283), А. Јејтс (150), С. Јејтс (148), Кевендиш (30)
5  Белгија 905 Ван Авермат (324), Веленс (195), Жилбер (179), Де Клерк (106), Бенот (101)
6  Франција 881 Пино (319), Барде (206), Алафилип (180), Галопен (127), Вијермо (49)
7  Холандија 848 Т. Димулен (271), Молема (212), Терпстра (140), Гесинк (114), Келдерман (111)
8  Австралија 777 Порт (314), Метјус (221), Денис (135), Еванс (76), Роџерс (31)
9  Германија 587 Дегенколб (302), Грајпел (203), Т. Мартин (40), Гешке (32), Кител (10)
10  Норвешка 453 Кристоф (453)
11  Полска 376 Квјатковски (195), Мајка (165), Боднар (16)
12  Португалија 355 Кошта (324), Оливеира (24), Кардозо (6), Машадо (1)
13  Чешка 306 Штибар (172), Кениг (70), Кројцигер (64)
14  Словенија 294 Шпилак (269), Поланц (16), Мезгец (9)
15  Швајцарија 270 Франк (72), Албасини (62), Канчелара (59), Елмигер (56), Морабито (21)
  • Возачи од 34 држави освоиле бодови.

Напредок во водството[уреди | уреди извор]

Трка
(Победник)
Поединечен Екипен Национален
Тур Даун Андер
(Роан Денис)
Роан Денис Ванти-Груп Гобер Австралија
Париз-Ница
(Ричи Порт)
Ричи Порт Тим Скај
Тирено-Адријатико
(Наиро Кинтана)
Милано-Санремо
(Џон Дегенколб)
Е3 Харелбеке
(Герајнт Томас)
Волта а Каталуња
(Ричи Порт)
Гент-Вевелгем
(Лука Паолини)
Трка околу Фландрија
(Александер Кристоф)
Трка околу Баскија
(Хоаким Родригес)
Париз-Рубе
(Џон Дегенколб)
Амстел Голд Рејс
(Михал Квјатковски)
Етикс-Квик Степ
Флеш Валон
(Алехандро Валверде)
Лиеж-Бастон-Лиеж
(Алехандро Валверде)
Алехандро Валверде Шпанија
Тур де Романди
(Илнур Закарин)
Џиро д’Италија
(Алберто Контадор)
Критериум ди Дофине
(Крис Фрум)
Тим Скај
Тур де Свис
(Симон Шпилак)
Катјуша
Тур де Франс
(Крис Фрум)
Класика де Сан Себастијан
(Адам Јејтс)
Трка околу Полска
(Јон Изагире)
Енеко Тур
(Тим Веленс)
Ватенфал Класик
(Андре Грајпел)
ГП Западна Франција
(Александер Кристоф)
Катјуша
ГП Квебек
(Ригоберто Уран)
Вуелта а Еспања
(Фабио Ару)
ГП Монтреал
(Тим Веленс)}}
Светско првенство во екипен хронометар
(Ванти-Груп Гобер)
Мовистар Тим
Џиро ди Ломбардија
(Винченцо Нибали)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.uci.ch/pressreleases/2015-team-registration-process/
  2. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 8 декември 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Дел 2: Друмски трки“ (PDF). UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 24 јануари 2015. стр. 58–59. Посетено на 25 јануари 2015.
  4. „Пласман на Светската турнеја на UCI – 2015: Поединечен“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 4 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 11 октомври 2015.
  5. „Пласман на Светската турнеја на UCI – 2015: Екипен“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 4 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 4 октомври 2015.
  6. „Светска турнеја на UCI - 2015: Национален“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 4 октомври 2015. Посетено на 22 октомври 2015.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]