Ендру Талански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ендру Талански
Талански на Тур де Романди 2011.
Лични податоци
Цело имеЕндру Талански
ПрекарПит Бул
Роден23 ноември 1988 (1988-11-23) (33 г.)
Њујорк, Њујорк,  САД
Висина1,75 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2010 Гармин-Транзишанс (стажант)
Професионални клубови
2008
2009
2011–2017
Тошиба-Санто-Хербалајф
Аморе & Вита-Мекдоналдс
Гармин-Сервело
Значајни победи
Етапни трки
Тур де л’Ен (2012)
Критериум ду Дофине (2014)

Еднодневни трки и класици

MaillotUSA.PNG Национално хронометарско првенство (2015)

Ендру Талански (германски: Andrew Talansky; р. 23 ноември 1988) — американски професионален триатлонец и поранешен професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2008-2017. Талански престојува во Напа, Калифорнија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Талански настапувал во крос-кантри трчање во средното училиште во Флорида пред да започне со велосипедизам на 17 години. По успехот на локалните аматерски трки, се преселил на колеџот Лис-Мекри во Северна Каролина, победувајќи на националното колеџ првенство во неговата прва година. Го напуштил колеџот една година подоцна за да ѝ се приклучи на екипата Аморе & Вита во Италија во 2009, но не бил задоволен со условите и се вратил во Америка истата пролет.[2] Возел во САД во 2009 без екипна поддршка. По силниот настап на трката Тур Гила, се приклучил на Гармин во 2010, преселувајќи се во професионалната екипа во 2011, со која успеал да стигне меѓу првите десет на Тур де Романди 2011.

Во 2012, Талански ја остварил неговата прва професионална победа во Европа на Тур де л’Ен и бил именуван за водечки возач на Гармин за Вуелта а Еспања 2012,[3] каде завршил седми во генералниот пласман. Во 2013 бил втор на Париз-Ница, водејќи на трката два дена и бил избран за Тур де Франс по првпат, повторно успевајќи да стигне меѓу првите десет.

Ја освоил етапна трка Критериум ду Дофине 2014, приклучувајќи се на бегството во последната етапа, при што надокнадил 39 секунди задоцнување зад предводникот на трката Алберто Контадор.[4]

Се повлекол од Тур де Франс 2014 по повеќето падови во еден ден.[5]

Во септември 2017 година, Талански го објавил своето повлекување од трки преку објава на Инстаграм.[6] Меѓутоа, следниот месец најавил дека ќе продолжи да настапува во триатлон.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
9. Национално хронометарско првенство под 23 години
2010
1. MaillotUSA.PNG Национален хронометарски првак (под 23 години)
1. Етапа 1 Тур де по де Савоја
2. Краен пласман Тур де л’Авенир
3. Краен пласман Тур де л’Изар
10. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2011
4. Краен пласман Медитеранска трка
9. Краен пласман Тур де Романди
1. Бела маичка Пласман за млад возач
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 4
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
2. Краен пласман Тур де Романди
1. Бела маичка Пласман за млад возач
7. Краен пласман Вуелта а Еспања
8. Краен пласман Волта ао Алгарве
8. Национално хронометарско првенство
2013
2. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 3
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Краен пласман Критериум Интернасионал
10. Краен пласман Тур де Франс
2014
1. Краен пласман Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ду Дофине
7. Краен пласман Волта а Каталуња
2015
1. MaillotUSA.PNG Национално хронометарско првенство
7. Национално друмско првенство
10. Краен пласман Критериум ди Дофине
2016
3. Краен пласман Трка околу Јута
1. Етапа 6
4. Краен пласман Трка околу Калифорнија
5. Краен пласман Тур де Свис
5. Краен пласман Вуелта а Еспања
2017
3. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапа 5

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 10 СО 11 49
Jersey red.svg Вуелта 79 7 51 СО 5

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ендру Талански - Профил“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Посетено на 6 јануари 2013.
  2. „Top American in Tour de France Is a Rookie: Andrew Talansky, 24, Took a Different Path to the Big Race“. WSJ. Посетено на 16 јуни 2014.
  3. „Garmin Sees Its Future in Rising American Star Andrew Talansky“. Посетено на 16 јуни 2014.
  4. „Талански го победи Контадор!“. Телеграф. 15 јуни 2014. Посетено на 17 јуни 2014.
  5. „Тур де Фарс: храброста на Талански, славата на Галопен, лутината на Саган“. Eurosports. Yahoo. 16 јули 2014. Посетено на 11 септември 2014.
  6. „Talansky announces his retirement“. cyclingnews.com. 5 септември 2017. Посетено на 7 септември 2017.
  7. „Talansky taking up triathlon“. cyclingnews.com. 5 октомври 2017. Посетено на 6 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]