Тур де Романди 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тур де Романди 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание70. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2016 2.UWT
Етапи6
Датуми26 април – 1 мај 2016
Растојание646,66 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеЛа Шо де Фон
ОдредиштеЖенева
Екипи20
Возачи на почеток160
Возачи на крај124
Просечна брзина43.185 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Наиро Кинтана (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Тибо Пино (ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранESP Јон Исагире (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
БодовенSUI Михаел Албасини (Орика-ГринЕЏ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Сандер Арме (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Пјер Латур (AG2R La Mondiale) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур де Романди 2016 (именувана и како Трка околу Романди) — 70. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 26 април и 1 мај како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката имала шест етапи. Првата била пролог (поединечен хронометар); петте етапи кои следувале имале две завршници на нагорнина и уште еден ридест хронометар.

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог Wikidata-logo S.svg26 априлЛа Шо де Фон – Ла Шо де Фон
пролог
3,95ESP Јон Исагире Wikidata-logo S.svgESP Јон Исагире Wikidata-logo S.svg
1 Wikidata-logo S.svg27 априлMathod – Мудон
ридеста етапа
100,5GER Марсел Кител Wikidata-logo S.svgESP Јон Исагире Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg28 априлМудон – Моржен
планинска етапа
177COL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svgCOL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg29 априлСјон – Сјон
индивидуален хронометар
15,11FRA Тибо Пино Wikidata-logo S.svgCOL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg30 априлКонти – Вијар сир Ојон
планинска етапа
172,7GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svgCOL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg1 мајОјон – Женева
ридеста етапа
177,4SUI Михаел Албасини Wikidata-logo S.svgCOL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Две други професионални континентални екипи биле дополнително поканети и на трката настапиле вкупно 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA AG2R La Mondiale
 2. KAZ Астана
 3. RUS Катјуша
 4. ESP Мовистар
 5. USA БМЦ Рејсинг Тим
 6. RUS Тинкоф
 7. USA Cannondale
 8. FRA ФДЖ
 9. RSA Дименжн Дата
 10. ITA Лампре-Мерида
 11. USA Трек-Сегафредо
 12. BEL Лото-Судал
 13. AUS Орика-ГринЕЏ
 14. BEL Етикс-Квик Степ
 15. SUI ИАМ
 16. GER Giant-Alpecin
 17. GBR Тим Скај
 18. NED Лото НЛ-Џамбо
Професионални континентални екипи (2)
 1. SUI Рот
 2. BEL Ванти-Груп Гобер
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Романди 2016 биле доделувани четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси на етапите — десет секунди за етапниот победник, шест секунди за второпласираниот и четири секунди за третопласираниот. Немало временски бонуси на средните спринтови. Предводникот на пласманот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Тур де Романди 2017 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.[3]

Дополнително, постоел и пласман за млад возач, кој се наградувал со бела маичка. Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите родени на и по 1 јануари 1990 можеле да учествуваат во пласманот.[4]

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала розевата. Во планинскиот пласман, бодови се добиваат доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања; постоеле петнаесет категоризирани искачувања, поделени во три различни категории. На искачувањата од прва категорија, првите петорица возачи добивале бодови; првиот освојувал 12 бода. Бодови добивале исто така првите пет возачи на искачувањата од втора категорија, иако победникот освојувал само 8 бода. На искачувањата од третата категорија, само првите четворица возачи добивале бодови, а првиот меѓу нив добивал 5 бода.

Постои и бодовен пласман. На секоја од етапите постоеле два средни спринта. Првиот возач на овие спринта освојувал шест бода, вториот возач три бода и третопласираниот еден бод. Немало бодови за етапните завршници. Победникот во пласманот ја добивал зелената маичка.[5]

Последен поединечен пласман била наградата за борбеност. По секоја друмска трка, жирито избирало еден возач на основа на покажаното и напорот на етапата. Возачот го добивал црвениот број на следната етапа. По последната етапа, жирито го бирало најборбениот возач на целата трка.[6]

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно. Водечката екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време и секој член на победничката екипа добива маичка со жолт број на завршниот подиум.[4]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey pink.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Награда за борбеност
Jersey red number.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
П Јон Изагире Јон Изагире Јон Изагире Луј Вервеке Луј Вервеке недоделена Мовистар Тим
1 Марсел Кител Марсел Кител Сандер Арме Сандер Арме
2 Наиро Кинтана Наиро Кинтана Наиро Кинтана Давиде Формоло Дарил Импи Канондејл
3 Тибо Пино Јон Изагире Дамјен Хаусон недоделена Мовистар Тим
4 Крис Фрум Пјер Латур Боб Јунгелс
5 Михаел Албасини Михаел Албасини Сандер Арме Крис Фрум
На крај Наиро Кинтана Михаел Албасини Сандер Арме Пјер Латур недоделена Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Вин, Најџел. „UCI WorldTour calendar 2016“. Cycling Weekly. конс. 18 декември 2015. 
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 3. TdR 2015, стр. 3.
 4. 4,0 4,1 TdR 2015, стр. 4.
 5. TdR 2015, стр. 3–4.
 6. TdR 2015, стр. 4–5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]