Тирено-Адријатико 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирено-Адријатико 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 3 од 28
Детали за трката
Датум(и) 7–13 март
Етапи 7[1]
Растојание 1.063,2 км
Време 29ч 38' 08" (35.835 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Винченцо Нибали (ИТА) (Ликвигас-Канондејл)
Втор  Крис Хорнер (САД) (РадиоШек-Нисан)
Трет  Роман Кројцигер (ЧЕШ) (Астана)

Бодовен  Винченцо Нибали (ИТА) (Ликвигас-Канондејл)
Планински  Стефано Пираци (ИТА) (Колнаго-ЦСФ Бардијани)
Младински  Ваут Пулс (ХОЛ) (Вакансолел-ДКМ)
Екипен Аг2р-Ла Мондијал
2011
2013

Тирено-Адријатико 2012 било 47. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, често нарекувана како Трка на две мориња. Започнала на 7 март во Доноратико, а завршила на 13 март во Сан Бенедето дел Тронто и се состоела од седум етапи, вклучувајќи го и екипниот хронометар на почетокот на трката и поединечниот хронометар на крајот. Таа била трета трка од сезоната на светската турнеја.

Трката била освоена од Италијанецот Винченцо Нибали од Ликвигас-Канондејл,[2] по постигнувањето побрзо време во завршниот поединечен хронометар од возачите на РадиоШек-Нисан Крис Хорнер и на Астана Роман Кројцигер, со тоа успевајќи и обата возача да ги победи; во текот на трката, Нибали исто така ја освоил и кралската етапа на трката до Прати ди Тиво. Нибали исто така ја освоил и црвената маичка за освојувањето на најголем број на бодови во текот на етапите на средните спринтови и етапните краеви и победил во генералниот пласман со четиринаесет секунди предност пред освојувачот на второто место Хорнер. Кројцигер го освоил третото место, 12 секунди зад Хорнер и 26 секунди зад Нибали.[3]

Во останатите пласмани во трката, Ваут Пулс од Вакансолел-ДКМ ја освоил белата маичка за највисоко пласиран возач роден во 1987 или подоцна со освојувањето на осмото место во генералниот пласман,[4] додека возачот на Колнаго-ЦСФ Бардијани Стефано Пираци го освоил планинскиот пласман,[5], а Аг2р-Ла Мондијал завршиле на чело на екипниот пласман.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од светската турнеја на UCI, сите 18 UCI ProTeam екипи се поканети автоматски и се обврзани да испратат екипа. Четири други екипи биле повикани дополнително преку посебни покани,[6] и со тоа се создава групата од 22 екипи за оваа трка.

22-те екипи, кои се натпреваруваат во трката се:[7]

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

7 март 2012 — Сан Винченцо до Доноратико, 16,9 км, екипен хронометар (TTT)[8]
Резултати од етапа 1
Екипа Време
1 ГринЕЏ 18' 41"
2 РадиоШек-Нисан + 17"
3 Гармин-Баракуда + 17"
4 Тим Скај + 23"
5 Астана + 30"
6 Тим Саксо Банк + 38"
7 Аква & Сапоне + 39"
8 Катјуша + 40"
9 Аг2р-Ла Мондијал + 43"
10 Лото-Белисол + 45"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Метју Гос (АВС) Blue jersey ГринЕЏ 18' 41"
2  Свен Тафт (КАН) ГринЕЏ + 0"
3  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) ГринЕЏ + 0"
4  Стјуарт О’Грејди (АВС) ГринЕЏ + 0"
5  Камерон Мајер (АВС) White jersey ГринЕЏ + 0"
6  Баден Кук (АВС) ГринЕЏ + 5"
7  Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 17"
8  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Нисан + 17"
9  Хејден Ролстон (НВЗ) РадиоШек-Нисан + 17"
10  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Нисан + 17"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

8 март 2012 — Сан Винченцо до Индикаторе, 230 км[8]
Резултати од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Марк Кевендиш (ВБР) Тим Скај 6ч 32' 32"
2  Оскар Фреир (ШПА) Катјуша и.в.
3  Тајлер Фарар (САД) Гармин-Баракуда и.в.
4  Петер Саган (СВК) Ликвигас-Канондејл и.в.
5  Сака Модоло (ИТА) Колнаго-ЦСФ Бардијани и.в.
6  Кени ван Хумел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
7  Данило Наполитано (ИТА) Аква & Сапоне и.в.
8  Борут Божич (СЛО) Астана и.в.
9  Вилијам Боне (ФРА) ФДЖ-БигМет и.в.
10  Рубен Перес (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Метју Гос (АВС) Blue jersey ГринЕЏ 6ч 51' 13"
2  Стјуарт О‘Грејди (АВС) ГринЕЏ + 0"
3  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) ГринЕЏ + 0"
4  Камерон Мајер (АВС) White jersey ГринЕЏ + 0"
5  Марк Кевендиш (ВБР) Red jersey Тим Скај + 13"
6  Тајлер Фарар (САД) Гармин-Баракуда + 13"
7  Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 17"
8  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 17"
9  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Нисан + 17"
10  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Баракуда + 17"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

9 март 2012 — Индикаторе до Терни, 178 км[8]
Резултати од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај 4ч 45' 31"
2  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в.
3  Петер Саган (СВК) Ликвигас-Канондејл и.в.
4  Тајлер Фарар (САД) Гармин-Баракуда и.в.
5  Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
6  Метју Гос (АВС) Blue jersey ГринЕЏ и.в.
7  Кени ван Хумел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
8  Франсиско Вентосо (ШПА) Мовистар Тим и.в.
9  Елија Фавили (ИТА) Фарнезе Вини-Селе Италија и.в.
10  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 3"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Метју Гос (АВС) Blue jersey ГринЕЏ 11ч 36' 44"
2  Стјуарт О‘Грејди (АВС) ГринЕЏ + 3"
3  Камерон Мајер (АВС) White jersey ГринЕЏ + 3"
4  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) ГринЕЏ + 3"
5  Тајлер Фарар (САД) Гармин-Баракуда + 13"
6  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај + 13"
7  Марк Кевендиш (ВБР) Red jersey Тим Скај + 14"
8  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 20"
9  Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 20"
10  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Нисан + 20"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

10 март 2012 — Амелија до Кјети, 252 км[8]
Резултати од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Петер Саган (СВК) Ликвигас-Канондејл 7ч 24' 50"
2  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана и.в.
3  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
4  Данило ди Лука (ИТА) Аква & Сапоне и.в.
5  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан и.в.
6  Џони Хогерланд (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 8"
7  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 10"
8  Кедел Еванс (АВС) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 12"
9  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 12"
10  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 12"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Крис Хорнер (САД) Blue jersey РадиоШек-Нисан 19ч 01' 54"
2  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 7"
3  Камерон Мајер (АВС) White jersey ГринЕЏ + 13"
4  Петер Саган (СВК) Red jersey Ликвигас-Канондејл + 21"
5  Данило ди Лука (ИТА) Аква & Сапоне + 22"
6  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Нисан + 30"
7  Паоло Тиралонго (ИТА) Астана + 32"
8  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 34"
9  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 35"
10  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 36"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

11 март 2012 — Мартинсикуро до Прати ди Тиво, 196 км[8]
Резултати од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл 5ч 46' 33"
2  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 16"
3  Крис Хорнер (САД) Blue jersey РадиоШек-Нисан + 16"
4  Џони Хогерланд (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 18"
5  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 18"
6  Доменико Поцовиво (ИТА) Колнаго-ЦСФ Бардијани + 18"
7  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 23"
8  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 37"
9  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 37"
10  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 53"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Крис Хорнер (САД) Blue jersey РадиоШек-Нисан 24ч 48' 39"
2  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 5"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 12"
4  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 45"
5  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 47"
6  Џони Хогерланд (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 48"
7  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 1' 00"
8  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 10"
9  Доменико Поцовиво (ИТА) Колнаго-ЦСФ Бардијани + 1' 17"
10  Камерон Мајер (АВС) White jersey ГринЕЏ + 1' 23"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

12 март 2012 — Офида до Офида, 181 км[8]
Резултати од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 4ч 38' 27"
2  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
3  Данило ди Лука (ИТА) Аква & Сапоне и.в.
4  Крис Хорнер (САД) Blue jersey РадиоШек-Нисан и.в.
5  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
6  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
7  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана и.в.
8  Оскар Гато (ИТА) Фарнезе Вини-Селе Италија и.в.
9  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
10  Џони Хогерланд (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Крис Хорнер (САД) Blue jersey РадиоШек-Нисан 29ч 27' 06"
2  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 5"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Red jersey Ликвигас-Канондејл + 6"
4  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 45"
5  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 47"
6  Џони Хогерланд (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 48"
7  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 50"
8  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 15"
9  Данило ди Лука (ИТА) Аква & Сапоне + 1' 21"
10  Доменико Поцовиво (ИТА) Колнаго-ЦСФ Бардијани + 1' 22"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

13 март 2012 — Сан Бенедето дел Тронто, 9,3 км, поединечен хронометар (ITT)[8]
Резултати од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Нисан 10' 36"
2  Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 12"
3  Камерон Мајер (АВС) ГринЕЏ + 16"
4  Свен Тафт (КАН) ГринЕЏ + 16"
5  Мануеле Боаро (ИТА) Тим Саксо Банк + 16"
6  Хејден Ролстон (НВЗ) РадиоШек-Нисан + 17"
7  Ијан Станард (ВБР) Тим Скај + 18"
8  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 20"
9  Винченцо Нибали (ИТА) Red jersey Ликвигас-Канондејл + 20"
10  Марко Пиноти (ИТА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 21"
Последен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Blue jersey Red jersey Ликвигас-Канондејл 29ч 38' 08"
2  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 14"
3  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 26"
4  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 53"
5  Џони Хогерланд (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 1' 00"
6  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 1' 16"
7  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 16"
8  Ваут Пулс (ХОЛ) White jersey Вакансолел-ДКМ + 1' 25"
9  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 31"
10  Камерон Мајер (АВС) ГринЕЏ + 1' 33"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1 ГринЕЏ Метју Гос нема награда нема награда Камерон Мајер ГринЕЏ
2 Марк Кевендиш Марк Кевендиш Стефано Пираци
3 Едвалд Боасон Хаген
4 Петер Саган Крис Хорнер Петер Саган Астана
5 Винченцо Нибали Катјуша
6 Хоаким Родригес Винченцо Нибали Ваут Пулс
7 Фабијан Канчелара Винченцо Нибали Аг2р-Ла Мондијал
На крај
Винченцо Нибали Винченцо Нибали Стефано Пираци Ваут Пулс Аг2р-Ла Мондијал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Етапа 7: Сан Бенедето дел Тренто - поединечен хронометар“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Digital. 13 март 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-28. Посетено на 13 март 2012.
  2. „Нибали триумфирал на Тирено-Адријатико“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 13 март 2012. Посетено на 13 март 2012.
  3. „Нибали го претрка Хорнер за победа на Тирено“. SuperSport. Naspers. South African Press Association; Agence France-Presse. 13 март 2012. Посетено на 13 март 2012.
  4. „Хогерланд заврши петти во Тирено, Пулс ја освои младинската маичка“. NU.nl (холандски). Sanoma. 13 март 2012. Посетено на 13 март 2012.
  5. „Нибали победи во Тирено: И сега маршира кон Сан Ремо“. Тирено-Адријатико (италијански). RCS Digital. 13 март 2012. Посетено на 13 март 2012.
  6. „Именувани се поканите за Џиро д'Италиа 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 10 јануари 2012. Посетено на 7 март 2012. Tirreno-Adriatico: Acqua & Sapone, Colnago-CSF Inox, Colombia-Coldeportes, Farnese Vini-Selle Italia.
  7. Браун, Грегор (5 март 2012). „Тирено-Адријатико 2012: Преглед“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 7 март 2012.
  8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 „Тирено-Адријатико 2012: два екипни хронометри и многу ридови“. Тирено-Адријатико. RCS Digital. 1 февруари 2012. Посетено на 7 март 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]