Стефано Пираци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефано Пираци
Пираци на Гран при де Денен 2015
Лични податоци
Цело имеСтефано Пираци
Роден11 март 1987 (1987-03-11) (34 г.)
Алатри,  Италија
Висина1,80 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубсуспендиран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007–2009 Палацаго Сакла Мајет
Професионални клубови
2010–2017 Колнаго-ЦСФ Инокс
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2014)
Планински пласман (2013)
Последна промена
6 април 2018

Стефано Пираци (италијански: Stefano Pirazzi; р. 11 март 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој моментално е суспендиран поради позитивен допинг-тест.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Алатри, Пираци се натпреварува како професионалец од 2010, придружувајќи му се Колнаго-ЦСФ Инокс од аматерско ниво; неговиот брат-близнак Роберто е исто така велосипедист и исто така бил член на екипата Палацаго Рад Логистика со Стефано во 2009.[2]

Во мај 2017 година, еден ден пред почетокот на Џиро д’Италија 2017, UCI објавиле дека Пираци и колегата од Бардијани-ЦСФ, Никола Руфони, биле позитивни на хормони за раст во контрола надвор од трките пред еден месец.[3] Подоцна истиот месец, UCI ги поврдила и Б-примероците на обајцата, поради што екипата објавиле дека ги прекинува нивните договори.[4] Во октомври, Пираци добил четиригодишна забрана почнувајќи од првичната објава, поради што не смее да настапи повторно до мај 2021 година.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Етапа 3 Џиро деле Региони
4. Џиро дел Канавезе
6. Гара Сиклистика Милионарија
8. Краен пласман Волта а Љејда
1. Етапа 4
1. Етапа 5b
2008
7. Кроноскалата Гардоне Валтромпија
2009
1. Гара Милионарија Монтапоне
3. Трофео Бастијанели
6. Џиро дел Сињо
2011
1. Планински пласман Џиро дела Провинсија ди Реџо Калабрија
1. Пласман за млад возач Џиро дел Трентино
3. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2012
1. Jersey green.svg Планински пласман Тирено-Адријатико
2013
1. Jersey blue.svg Планински пласман Џиро д’Италија
2. Национално хронометарско првенство
7. Краен пласман Џиро дел Трентино
2014
1. Етапа 17 Џиро д’Италија
4. Национално хронометарско првенство
2015
2. Џиро дел’Апенино
2016
1. Етапа 4 Сетимана Копи е Бартали

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 120 61 46 44 85 22 18
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Pirazzi handed four-year ban for doping - News Shorts“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 октомври 2017. Посетено на 5 јануари 2018.
  2. „Шестата сезона на Палацаго“. BergamoSportNews.com (италијански). Bergamo Sport News. 28 февруари 2009. Посетено на 9 март 2012.
  3. „Giro d'Italia: Two Bardiani CSF riders positive in out-of-competition control“. cyclingnews.com. 4 мај 2017. Посетено на 4 мај 2017.
  4. „Pirazzi and Ruffoni sacked by Bardiani CSF as B-samples come back positive“. cyclingnews.com. 19 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]