Прејди на содржината

Лоран Фињон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лорен Фињон)
Лоран Фињон
Laurent Fignon
Фињон на Тур де Франс во 1993 година
Лични податоци
Цело имеЛоран Патрик Фињон
ПрекарПрофесорот
Роден12 август 1960(1960-08-12)
Париз, Франција
Починал31 август 2010(2010-08-31) (возр. 50)
Париз, Франција
Висина&100000000000001740000001,74 м
Маса67 kg (148 lb; 10.6 st)
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
1982–1985
1986–1989
1990–1991
1992–1993
Рено-Елф-Житан
Систем У-Житан
Касторама
Гаторад
Значајни победи
Гран тур
Тур де Франс
Генерален пласман (1983, 1984)
Млад возач (1983)
Награда за борбеност (1989)
9 поединечни етапи (1983, 1984, 1987, 1989, 1992)
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1989)
Планински пласман (1984)
3 поединечни етапи (1982, 1984, 1989)
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (1983, 1987)

Класици

Француско национално друмско првенство (1984)
Милан-Санремо (1988, 1989)
Флеш Валон (1986)
Гент-Вевелгем (1977)
Критериум ентернасионал (1982, 1990)

Лоран Фињон (француски: Laurent Fignon), (Париз, 12 август 1960Париз, 31 август 2010) – поранешен француски професионален велосипедист во периодот 1982 до 1993 година. Роден е во северниот дел на Париз, се занимавал со фудбал, а пријателите го вовлекле во велосипедизмот. Професионалната кариера ја почнал во 1982 година, а веќе наредната го освоил Тур де Франс, а победил и во 1984 година. Во 1989 година го освоил Џиро д’Италија, а подоцна водел голема борба на Тур де Франс и изгубил од Грег Лемонд за 8 секунди, што е најмалата разлика во историјата на Тур де Франс. Двапати ја освоил трката Милано-Санремо, а по еднаш Флеш Валон и националното друмско првенство. Фињон во два наврати бил позитивен на допинг тест. Умрел од рак во 2010 година.

Поврзано =

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • „Достигнувања на 4959“. Cycling Archives.
  • Official Tour de France results of Laurent Fignon
  • Лоран Фињон на Семрежната филмска база на податоци (англиски)