Планински пласман на Џиро д’Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планински пласман на Џиро д’Италија
Детали за наградата
СпортДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЏиро д’Италија
Доделена заНајдобар искачувач на планинските етапи
Локално имеMaglia azzurra
Историја
Прва награда1933
Изданија85 (до 2022)
Прв победник Алфредо Бинда (ИТА)
Најмногу победи Џино Бартали (ИТА) (7 пати)
Најнов победник Кун Бауман (ХОЛ)


Планински пласман на Џиро д’Италија — второстепен пласман на трката. Во овој пласман, бодовите им се доделуваат на водечките возачи преку одредени искачувања. Повеќето искачувања се подредени во едно од трите нивоа на тежина и нивната позиција на етапата. Бонуси се добиваат на планинските завршници на етапите и на првите возачи преку Чима Копи, традиционално сметано за највисока точка на целиот Џиро. Чима Копи бил воспоставен во 1965 во чест на италијанскиот велосипедски првак Фаусто Копи.

Пласманот бил првпат сметан во 1933; од 1974 до 2011, водачот на планинскиот пласман а Џиро д’Италија ја носи maglia verde (од италијански: „зелена маичка“). Во 2012, како дел од договорот за спонзорство, бојата на маичката била променета во сина (maglia azzurra).

Историја[уреди | уреди извор]

Планинскиот пласман бил додаден на Џиро д’Италија во 1933 година.[1] Во воведната година на пласманот, организаторите избрале одбрани искачувања и доделиле бодови на првите тројца возачи кои поминале преку нив.[1] Алфредо Бинда бил прв преку секое искачување и го освоил планинскиот пласман.[1] Во 1974 година, организаторите ја додале зелената маичка за да го означат предводникот на пласманот.[2] Зелената маичка била користена до 2012 година, кога спонзорот на пласманот, Банка Медиоланум, го обновила своето спонзорство за уште четири години и побарала маичката да биде сина наместо зелена.[3]

Победници[уреди | уреди извор]

  • задебелено - означува возачи, кој го освоил и генералниот пласман.
  • косо - означува возач, кој го освоил и бодовниот пласман.
  • косо и задебелено - означува возач, кој ги освоил генералниот, бодовниот и планинскиот пласман.
Година Победник Националност
1933 Алфредо Бинда  Италија
1934 Ремо Бертони  Италија
1935 Џино Бартали  Италија
1936 Џино Бартали (2)  Италија
1937 Џино Бартали (3)  Италија
1938 Џовани Валети  Италија
1939 Џино Бартали (4)  Италија
1940 Џино Бартали (5)  Италија
1946 Џино Бартали (6)  Италија
1947 Џино Бартали (7)  Италија
1948 Фаусто Копи  Италија
1949 Фаусто Копи (2)  Италија
1950 Иго Кобле  Швајцарија
1951 Лујон Бобе  Франција
1952 Рафаел Џеминијани  Франција
1953 Паскале Форнара  Италија
1954 Фаусто Копи (3)  Италија
1955 Гастоне Ненчини  Италија
1956 Шарли Гол
Федерико Бахамонтес
 Луксембург
 Шпанија
1957 Рафаел Џеминијани (2)  Франција
1958 Жан Бранкар  Белгија
1959 Шарли Гол (2)  Луксембург
1960 Рик ван Лој  Белгија
1961 Вито Таконе  Италија
1962 Анхелино Солер  Шпанија
1963 Вито Таконе (2)  Италија
1964 Франко Битоси  Италија
1965 Франко Битоси (2)  Италија
1966 Франко Битоси (3)  Италија
1967 Аурелио Гонсалес  Шпанија
1968 Еди Меркс  Белгија
1969 Клаудио Микелото  Италија
1970 Мартин Ванденбоске  Белгија
1971 Мануел Фуенте  Шпанија
1972 Мануел Фуенте (2)  Шпанија
1973 Мануел Фуенте (3)  Шпанија
1974 Мануел Фуенте (4)  Шпанија
1975 Франсиско Галдос
Андрес Олива
 Шпанија
 Шпанија
1976 Андрес Олива (2)  Шпанија
1977 Фаустино Фернандес Овиес  Шпанија
1978 Или Сутер  Швајцарија
1979 Клаудио Бортолото  Италија
1980 Клаудио Бортолото (2)  Италија
1981 Клаудио Бортолото (3)  Италија
1982 Лисиен ван Импе  Белгија
1983 Лисиен ван Импе (2)  Белгија
1984 Лорен Фињон  Франција
1985 Хосе Луис Наваро  Шпанија
1986 Педро Муњос  Шпанија
1987 Роберт Милар  Обединето Кралство
1988 Енди Хемпстен  САД
1989 Луис Ерера  Колумбија
1990 Клаудио Кјапучи  Италија
1991 Инаки Гастон  Шпанија
1992 Клаудио Кјапучи (2)  Италија
1993 Клаудио Кјапучи (3)  Италија
1994 Паскал Ришар  Швајцарија
1995 Маријано Пиколи  Италија
1996 Маријано Пиколи (2)  Италија
1997 Чепе Гонсалес  Колумбија
1998 Марко Пантани  Италија
1999 Чепе Гонсалес (2)  Колумбија
2000 Франческо Казагранде  Италија
2001 Фреди Гонсалес  Колумбија
2002 Хулио Перес Квапио  Мексико
2003 Фреди Гонсалес (2)  Колумбија
2004 Фабијан Вегман  Германија
2005 Хосе Рухано  Венецуела
2006 Хуан Мануел Гарате  Шпанија
2007 Леонардо Пјеполи  Италија
2008 Емануеле Села  Италија
2009 Стефано Гарцели  Италија
2010 Метју Лојд Австралија Австралија
2011 Стефано Гарцели (2)  Италија
2012 Матео Работини  Италија
2013 Стефано Пираци  Италија
2014 Хулијан Аредондо  Колумбија
2015 Џовани Висконти  Колумбија
2016 Микел Ниеве  Шпанија
2017 Микел Ланда  Шпанија
2018 Крис Фрум  Обединето Кралство
2019 Џулио Чиконе  Италија
2020 Рубен Гереиро  Португалија
2021 Жофри Бушар  Франција
2022 Кун Бауман  Холандија

[4]

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

До 2022 година, 15 велосипедисти повеќепати го освоиле планинскиот пласман.[5]

Повеќекратни победници на планинскиот пласман на Џиро д’Италија
Велосипедист Вкупно Години
 Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА) 7 1935, 1936, 1937, 1939, 1940, 1946, 1947
 Мануел Фуенте, ХосеХосе Мануел Фуенте (ШПА) 4 1971, 1972, 1973, 1974
 Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) 3 1948, 1949, 1954
 Битоси, ФранкоФранко Битоси (ИТА) 3 1964, 1965, 1966
 Бортолото, КлаудиоКлаудио Бортолото (ИТА) 3 1979, 1980, 1981
 Кјапучи, КлаудиоКлаудио Кјапучи (ИТА) 3 1990, 1992, 1993
 Џеминијани, РафаелРафаел Џеминијани (ФРА) 2 1952, 1957
 Гол, ШарлиШарли Гол (ЛУК) 2 1956, 1959
 Таконе, ВитоВито Таконе (ИТА) 2 1961, 1963
 Олива, АндресАндрес Олива (ШПА) 2 1975, 1976
 ван Импе, ЛисјенЛисјен ван Импе (БЕЛ) 2 1982, 1983
 Пиколи, МаријаноМаријано Пиколи (ИТА) 2 1995, 1996
 Гонсалес, ХепеХепе Гонсалес (КОЛ) 2 1997, 1999
 Гонсалес, ФредиФреди Гонсалес (КОЛ) 2 2001, 2003
 Гарцели, СтефаноСтефано Гарцели (ИТА) 2 2009, 2011

По националност[уреди | уреди извор]

Возачи од четиринаесет различни држави го имаат освоено планинскиот пласман на Џиро д’Италија.[5]

Победници по националност на планинскиот пласман на Џиро д’Италија
Држава Бр. на велосипедисти Бр. на победи
 Италија 21 39
 Шпанија 12 16
 Белгија 5 6
 Колумбија 4 6
 Франција 4 5
 Швајцарија 3 3
 Обединето Кралство 2 2
 Луксембург 1 2
Австралија Австралија 1 1
 Венецуела 1 1
 Германија 1 1
 Мексико 1 1
 Португалија 1 1
 САД 1 1
 Холандија 1 1

Поделба на бодовите[уреди | уреди извор]

Бодовите, кои ги добиваат првите возачи, кои доаѓаат на врвот на искачувањето се делат според следниот редослед:

Поделба на бодовите во 2012
GPM4 GPM3 GPM2 GPM1
1. возач 3 5 9 15
2. возач 2 3 5 9
3. возач 1 2 3 5
4. возач 1 2 3
5. возач 1 2
6. возач 1

Организаторите на трката одредуваат, кои искачувања и врвови ќе бидат вклучени за планинскиот пласман и во која категорија ќе бидат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Бил и Карол Мекган. „Џиро д'Италија 1933“. Bike Race Info. Dog Ear Publishing. Архивирано од изворникот на 2015-09-30. Посетено на 10 јули 2012.
  2. Бил и Карол Мекган. „Џиро д'Италија 1974“. Bike Race Info. Dog Ear Publishing. Архивирано од изворникот на 2015-09-08. Посетено на 10 јули 2012.
  3. Cycling News (17 декември 2011). „Сина маичка за планините за Џиро д'Италија 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 20 јуни 2013.
  4. „91. издание на Џиро д'Италија“. Autobus.cyclingnews.com. 1 јуни 2008. Посетено на 19 јули 2012.
  5. 5,0 5,1 „Џиро д'Италија 2009“ (PDF). Infostrada sports. 2009. стр. 187. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-12-17. Посетено на 29 јуни 2011.