Пјер Ролан (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пјер Ролан
Лични податоци
Цело име Пјер Ролан
Роден 10 октомври 1986 (1986-10-10) (32 г.)
Жијан,  Франција
Висина 1,84 м[1]
Маса 71 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клуб ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување / Универзален возач
Аматерски клубови
2005
2006
Супер Спорт 35
Кредит Агрикол (стажант)
Професионални клубови
2007–2008
2009–2015
2016-
Кредит Агрикол
Ббокс Буиг Телеком
Канондејл-Драпак
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2017)
Тур де Франс
Пласман за млад возач (2011)
2 индивидуални етапи (2011, 2012)

Етапни трки

Сиркут де ла Сарт (2013)
Вуелта а Кастилја и Леон (2015)
Последна промена
26 август 2018

Пјер Ролан (француски: Pierre Rolland; р. 10 октомври 1986 во Жијан) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ролан вози за победа на Алп д’Ез, 19. етапа на Тур де Франс 2011

Ролан станал професионалец во 2007 за Кредит Агрикол по возењето за екипата како стажист во доцната 2006. Во неговата прва сезона како професионалец, тој освоил етапи на Ла Тропикал Амиса Бонго и Тур ду Лимузин. Во 2008 тој го освоил планинскиот пласман на Критериум ду Дофине Либере.[2] На Летните олимписки игри 2008, Ролан се натпреварувал на друмската трка, но не успеал да заврши.

Ббокс Бјуик Телеком/Тим Јуропкар (2009–2015)[уреди | уреди извор]

Во 2010 година освоил етапа на Сиркут де Лорен и завршил осми на Критериум ду Дофине.

2011[уреди | уреди извор]

Во текот на Тур де Франс 2011, Ролан добил признание за неговата силна работа во одбрана на жолтата маичка на Тома Веклер. По 14. етапа на Трката, Ленс Армстронг го нарече Ролан, како „рокѕвезда“.[3] Ролан ја освои 19. етапа на врвот на Алп д’Ез, победувајќи го олимписки златен победник Самуел Санчез и трикратниот победник на Тур де Франс Алберто Контадор.[4] Победата му ја донело и белата маичка, која успешно ја одбранил на 20. етапа. Го завршил Тур 10. во крајниот пласман, негов најдобар пласман во кариерата.

2012[уреди | уреди извор]

На Тур де Франс 2012, Ролан ја освоил етапата 11, етапа која завршувала на нагорнина во Ла Тусујар/Ле Сибел.[5] Завршил на Тур на осмото место во генералниот пласман, негов најдобар плсман и највисоко место на некој Французин таа година.

2014[уреди | уреди извор]

На Џиро д’Италија 2014, Ролан завршил четврти во генералниот пласман, негов најдобар пласман на некоја голема трка.[6] Исто така, завршил на 11. место на Тур де Франс.

2015[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, првиот успех на Ролан бил победата на Вуелта а Кастилја и Леон, која ја освоил по победите на третата и последната етапа.[7]

Канондејл (2016-денес)[уреди | уреди извор]

На 27 август 2015 година било објавено дека Ролан ќе се приклучи на ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак за сезоната 2016.[8]

2016[уреди | уреди извор]

На Критериум ди Дофине, Ролан завршил на 10. место. Пјер бил 9. во генералниот пласман по седмата етапа на Тур де Франс, меѓутоа паднал во карпа при спуст на осмата етапа и изгубил скоро 2 минути.[9] Исто така, паднал на спуст на етапата 19 откако бил во бегство со Руј Кошта. На Вуелта а Еспања, Пјер завршил седми на четвртата етапа.

2017[уреди | уреди извор]

Пјер ја започнал сезоната 2017 со 78. место на Вуелта а Андалусија. Негов прв резултат меѓу првите десет бил на Трката на Алпите, каде завршил шести. Исто така завршил четврти на третата етапа и петти на завршната петта етапа. Една од целите на Ролан било 100. издание на Џиро д’Италија. На Џиро, Пјер ја освоил седумнаесеттата етапа, откако нападнал во последните 10 километри од бегство.[10] Исто така ја освоил третата етапа на Рут ди Сид. Се чувствувал болен на последната недела на Тур де Франс поради што немал добар резултат.

2018[уреди | уреди извор]

На Париз-Ница, Пјер завршил на 23. место. Завршил на 20. место на Сиркут Сартр пред да вози на арденските класици.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Етапа 2 Тур ду Лимузин
2. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 1
2008
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Критериум ду Дофине Либере
2009
3. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
2010
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Критериум Интернасионал
2. Краен пласман Сиркут де Лорен
1. Етапа 4
8. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
2011
10. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 19[11]
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2012
1. Етапа 3 Етоал де Бесеже
8. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 11
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 4
3. Париз-Камемберт
10. Краен пласман Џиро дел Трентино
2014
4. Краен пласман Џиро д’Италија
2015
1. Jersey white.svg Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
1. Етапа 3
10. Краен пласман Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 19
2016
10. Краен пласман Критериум ди Дофине
2017
1. Етапа 17 Џиро д’Италија
1. Етапа 3 Рут ди Сид
1. Soccer Jersey White-Black (borders).png Спринтерски пласман Волта а Каталуња
6. Краен пласман Трка на Алпите
2018
8. Краен пласман Критериум ди Дофине

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро  —  —  —  —  — 4  —  — 22  —
Jersey yellow.svg Тур 21 58 10 8 24 11 10 16 54 27
Jersey red.svg Вуелта  — СО  —  —  —  — 50 50

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Профил на Пјер Ролан“. 
 2. [1]
 3. http://www.cyclingnews.com/news/voeckler-a-tour-de-france-contender-says-armstrong
 4. [2]
 5. „Вигинс и Фрум до првите две места“. BBC Sport. BBC. 12 јули 2012. http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/18819093. посет. 18 јули 2012 г. 
 6. Питер Косинс. „Mezgec wins first Grand Tour stage“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 јуни 2014 (посет. 2 јуни 2014 г).
 7. Кастилја и Леон: Ролан ја обезбеди титулата на трката“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 20 април 2015 (посет. 20 април 2015 г).
 8. Пјер Ролан потпиша за Канондејл-Гармин“, „Cyclingnews.com“, 27 август 2015 (посет. 27 август 2015 г).
 9. Tour de France 2016: Stage 8 Results“, „Cyclingnews.com“ (посет. 1 април 2018 г). (на (англиски))
 10. Giro d'Italia: Rolland steps up and wins big for Cannondale-Drapac“, „Cyclingnews.com“ (посет. 1 април 2018 г). (на (англиски))
 11. http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-19/results

Надворешни врски[уреди | уреди извор]