Микел Ниеве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Микел Ниеве
Лични податоци
Цело имеМикел Ниеве Итуралде
ПрекарФрости
Роден26 мај 1984 (1984-05-26) (35 г.)
Леица,  Шпанија
Висина1,77 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМичелтон-Скот
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за искачувања
Професионални клубови
2008
2009–2013
2014–2017
2018-
Орбеа-Орека СДА
Еускалтел-Еускади
Тим Скај
Мичелтон-Скот
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Планински пласман (2016)
3 индивидуални етапи (2011, 2016, 2018)
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2010)
Последна промена
9 април 2019

Микел Ниеве Итуралде (шпански: Mikel Nieve Iturralde; р. 26 мај 1984) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мичелтон-Скот.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Еускалтел-Еускади (2009–2013)[уреди | уреди извор]

Ниеве ја освоил шеснаесеттата етапа на Вуелта а Еспања 2010, победувајќи ги четирите возачи за победа на планинската завршница на Алто де Котобело.[2] Освоил уште една престижна победа на петнаесеттата етапа на Џиро д’Италија 2011, кралската етапа на трката, која Алберто Контадор подоцна ја опишал како најтешката етапа во неговиот живот.[3] Ниеве се одвоил рано од групата и се искачувал на претпоследното искачување на етапата, каде само Стефано Гарцели бил пред него. На пониските падини на последното искачување, Ниеве го поминал Гарцели и се задржал пред него и стигнал до етапна победа откако поминал околу седум и пол часа во бегство.[4]

Двапати завршил 10. на Џиро д’Италија во 2011 и 2012. Исто така, двапати завршил 10. на Вуелта а Еспања во 2010 и 2011.

Ниеве настапил по прв пат на Тур де Франс во 2013, каде завршил на третото место на Мон Венту и деветти на Алп д’Ез. Завршил на 12. место во генералниот пласман. Откако распаѓањето на екипата Еускалтел-Еускади било потврдено на крајот на сезоната 2013 година,[5] Ниеве се согласил да се приклучи на Скај на двегодишен договор.[6]

Тим Скај (2014–2017)[уреди | уреди извор]

Ниеве на Париз-Ница 2016

Во 2014 година ја освоил осмата етапа, завршната етапа на Критериум ди Дофине и завршил осми на крајот на трката.

Во 2015 година, Ниеве завршил осми на Вуелта а Еспања, највисок пласман на некоја голема трка дотогаш.

Во 2016 година ја освоил тринаесеттата етапа на Џиро д’Италија. Исто така го освоил планинскиот пласман.[7] Ниеве исто така возел на Тур де Франс, каде му помогнал на Крис Фрум во победата како еден од планинските помошници.

Мичелтон-Скот (2018-)[уреди | уреди извор]

Во август 2017 година било објавено дека Ниеве ќе се приклучи на Мичелтон-Скот за сезоната 2018.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
3. Краен пласман Синтури де л’Емпорда
2009
7. Трофео Инка
7. Вуелта а Мајорка
2010
4. Трофео Инка
7. Џиро ди Ломбардија
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 16
2011
10. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 15
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
10. Краен пласман Вуелта а Бургос
2012
5. Краен пласман Тур де Свис
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2013
4. Класика де Сан Себастијан
2014
4. Класика де Сан Себастијан
8. Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 8
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 18
2015
2. Краен пласман Трка околу Словенија
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
6. Џиро ди Ломбардија
8. Краен пласман Вуелта а Еспања
10. Краен пласман Трка околу Полска
2016
Џиро д’Италија
1. Jersey blue.svg Планински пласман
1. Етапа 13
10. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2017
8. Џиро ди Ломбардија
9. Краен пласман Тур де Свис
2018
1. Етапа 20 Џиро д’Италија
2019
4. ГП Мигел Индураин

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 10 10 17 25 17
Jersey yellow.svg Тур 12 18 17 14 23
Jersey red.svg Вуелта 10 10 23 12 8 16

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Mikel Nieve leaves Team Sky for Orica-Scott“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 3 август 2017 (посет. 4 јануари 2018 г).
  2. Вуелта а Еспања 2010: Микел Ниеве победи на етапата 16, додека Хоаким Родригез го презеде водството“, „The Telegraph“, Telegraph Media Group Limited 2012, 13 септември 2010 (посет. 10 декември 2012 г).
  3. Ha sido la etapa más dura de mi vida“, 22 мај 2011 (посет. 23 мај 2011 г).
  4. Чаркс Пелки. „As Mikel Nieve wins stage at Giro d’Italia, Alberto Contador just keeps adding to his lead“, „Velo News“, 2012 Competitor Group, Inc., 22 мај 2011 (посет. 10 декември 2012 г).
  5. Баскиската екипа Еускалтел го објави составот за сезоната“, „EITB“, EiTB Group, 23 октомври 2012 (посет. 5 јануари 2013 г).
  6. Браун, Грегор (1 октомври 2013). „Скај го спаси Ниеве, додека останатите возачи на Еускалтел бараат договори“. VeloNews. конс. 6 октомври 2013. 
  7. http://www.cyclingnews.com/news/nieve-saves-team-skys-giro-ditalia-with-mountains-classification-victory/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]