Калум Скотсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калум Скотсон
Скотсон во 2016 година
Лични податоци
Цело имеКалум Скотсон
Роден10 август 1996 (1996-08-10) (26 г.)
Голер, Австралија Австралија
Висина1,84 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим БајкЕксчејнџ-Џејко
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2017 БМЦ Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2016
2018
2019-
Тим Илуминејт[1]
Мичелтон-БајкЕксчејнџ
Мичелтон-Скот
Последна промена
27 октомври 2022

Калум Скотсон (англиски: Callum Scotson; р. 10 август 1996) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист[2], кој моментално вози за UCI World Tour екипата Тим БајкЕксчејнџ-Џејко.[3] Возел на екипната потера на Светското велодромско првенство, каде што го освоил златниот медал.[4][5]

Постариот брат на Скотсон, Мајлс Скотсон е исто така професионален велосипедист и тие исто така биле поранешни студенти на Тринити колеџ Голер.[6] Во август 2020 година, Скотсон учел додипломски студии за трговија/уметност на Универзитетот „Дикин“.[7] Во октомври 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2020.[8]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
1. Jersey rainbow.svg Светско велодромско првенство - екипна потера
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Silver medal olympic.svg Олимписка екипна потера
3. Шест дена Лондон (со Камерон Мајер)
5. Дуо Норманд (со Мајлс Скотсон)
2017
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Шест дена Лондон (со Камерон Мајер)
5. Светско хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2018
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Игри на Комонвелтот - хронометар
5. Париз-Рубе за младинци
10. Светско хронометарско првенство под 23 години

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2020 2021 2022
Jersey pink.svg Џиро 83 80
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 88

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Callum Scotson“. cyclingnews.com. Посетено на 26 септември 2016.
  2. „Callum Scotson“. Cycling Archives. Посетено на 4 март 2016.
  3. „GreenEDGE Cycling“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 2 January 2021.
  4. Start list
  5. Final Results
  6. „Scotson World Champion“. Trinity College. Архивирано од изворникот на 28 April 2016. Посетено на 16 April 2016.
  7. „Elite Athlete Program Profiles“. Deakin University. Посетено на 10 August 2020.
  8. „75th La Vuelta ciclista a España: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 19 October 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]