Дион Смит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дион Смит
Смит на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеДион Смит
Роден3 март 1993(1993-03-03)(31 г.)
Таупаки, Нов Зеланд Нов Зеланд
Висина1,79 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејко-АИУла
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012
2013
ПјурБлек Рејсинг
Предатор Карбон Репер
Професионални клубови
2013
2014–2015

2016
2017-2018
2019-
Чемпион Систем (стажант)
Хинкапи Спортвер Дивилопмент Тим
ОНЕ Про Сајклинг
Ванти-Груп Гобер
Мичелтон-Скот
Последна промена
9 април 2019

Дион Смит (англиски: Dion Smith; р. 3 март 1993) — новозеландски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Џејко-АИУла.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во септември 2015 година било објавено дека ќе се приклучи на ОНЕ Про Сајклинг за сезоната 2016.[2] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3] На шестата етапа на трката бил дел од спринтот на завршницата и добил исто време како победникот, Марсел Кител.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
2. Тур де л’Абитиби
2013
1. Етапа 4 Класик Меклејн Пацифик
4. Тур де Делта
6. Меѓународно првенство Филаделфија
2014
1. Етапа 1 Велосипедски класик Редлендс
Национални првенства под 23 години
2. Друмска трка
3. Хронометар
3. Меѓународно првенство Филаделфија
7. Краен пласман Тур де Бос
2015
1. Краен пласман Велосипедски класик Каскад
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Класик критериум Винстон-Салем
3. Краен пласман Велосипедски класик Нов Зеланд
3. Краен пласман Тур де Бос
4. Краен пласман Етапна трка Џо Мартин
1. Пласман за млад возач
5. Краен пласман Трка околу Алберта
2016
1. Класик РЕВ
1. Трофеј Бомонт
2. Национално друмско првенство
5. Минстерланд Џиро
5. Краен пласман Четири дена Динкерк
5. Краен пласман Ронде ван Миден-Недерланд
1. Етапа 1 (TTT)
5. ГП Џеф Схеренс
10. Краен пласман Хералд Сан Тур
10. Краен пласман Тур де Јоркшир
10. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2017
3. Национално друмско првенство
2018
2. Париз-Шони
3. Краен пласман Трка околу Белгија
8. Копа Сабатини

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mitchelton-Scott finalise 25-rider roster for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „ONE Pro Cycling announce Hayden McCormick, James Oram and Dion Smith signings“. cyclingnews.com. 26 септември 2015. Посетено на 26 септември 2015.
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  4. „Dion Smith has strong stage at Tour de France“. Radio New Zealand. 7 јули 2017. Посетено на 9 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]