Лук Дарбриџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лук Дарбриџ
Дарбриџ во 2020 година
Лични податоци
Цело имеЛук Дарбриџ
ПрекарТурбо Дурбо
Роден9 април 1991 (1991-04-09) (32 г.)
Гринмаунт, Западна Австрија, Австралија Австралија
Висина1,87 м[1]
Маса78 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТим БајкЕксчејнџ-Џејко
Дисциплинавелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Професионални клубови
2010–2011
2012–
Тим Џајко-Скинс
ГринЕЏ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 ТТТ етапи (2014, 2015)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustralia.PNG Национален друмски првак (2013)
MaillotAustralia.PNG Национален хронометарски првак
(2012, 2013, 2019, 2020)
Последна промена
18 октомври 2022

Лук Дарбриџ (англиски: Luke Durbridge; р. 9 април 1991) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Тим БајкЕксчејнџ-Џејко.[2] Дарбриџ е специјализиран за поединечен хронометар, друмски трки и повеќе велодромски дисциплини.[3][4]

Откако станал национален хронометарски првак во 2012 година, Дарбриџ ги освоил обете титули во 2013, хронометарот и друмската трка. Со тоа станал првиот возач, кој ги обединил титулите во една година на професионално ниво,[5] Џонатан Хал претходно ги освоил обете титули во 1997, но не на елитно ниво.[6]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Започнал со велосипедизам на 14 години, настапувајќи и во триатлони. Во 2009 станал светски јуниорски хронометарски првак на Светски друмски првенства под 19 години во Москва, Русија, притоа освојувајќи го златото и во медисон на Светското јуниорско велодромско првенство истата година. Во 2010 станал најмладиот освојувач на медал на хронометарот под 23 години на Светските друмски првенства.

Професионална друмска кариера[уреди | уреди извор]

Дарбриџ се приклучил на екипата ГринЕЏ за сезоната 2012, што се поклопила со неговото исфрлање од австралиската велодромска екипа.[7][8] По освојувањето на националното хронометарско првенство под 23 години во 2011, Дарбриџ станал национален хронометарски првак во јануари 2012,[9] победувајќи го колегата и двократниот првак, бранител на титулата, Камерон Мајер за скоро седум секунди. Неговата прва професионална победа се случила во април 2012, освојувајќи го генералниот пласман на Сиркут де ла Сарт и покрај тоа што бил оставен само со двајца колеги за последната етапа.[10] Во јуни неочекувано победил на прологот на Критериум ди Дофине, победувајќи го Бредли Вигинс и светскиот хронометарски првак Тони Мартин.[11] Подоцна, завршил петти на Енеко Тур пред да го освои својот втор генерален пласман во таа година на трката Тур ду Поату-Шарент.[12]

Во 2021 година, Дарбриџ возел на олимписката друмска трка за првпат на Летните олимписки игри 2020 во Токио, каде завршил на 72. место.[13][14]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Бодовна трка
1. Gold medal blank.svg Екипна потера, Светски велодромски куп 2008–09
2009
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Медисон
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско јуниорско хронометарско првенство
1. Gold medal blank.svg Екипна потера, Светски велодромски куп 2009–10
1. MaillotAustralia.PNG Екипна потера, Национални велодромски првенства
Национални јуниорски друмски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Поединечен хронометар
4. Друмска трка
2010
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Мерси Вали Тур
1. Пролог (ITT)
1. Меморијал Давиде Фардели
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Тирингија под 23 години
2. Silver medal blank.svg Светско хронометарско првенство под 23 години
Национални велодромски првенства
2. Екипна потера
2. Бодовна трка
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Bronze medal blank.svg Хронометар на Комонвелтските игри
3. Хроно Шампеноа
2011
1. Jersey rainbow.svg Светски велодромски првенства - Екипна потера
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско хронометарско првенство под 23 години
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. MaillotAustralia.PNG Национални велодромски првенства - Бодовна трка
1. Хроно Шампеноа
3. Меморијал Давиде Фардели
7. Краен пласман Трка Олимпија
1. Пролог
1. Етапа 5 (ITT)
2012
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Jersey blue.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3 (ITT)
1. Jersey white.svg Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Jersey orange.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4 (ITT)
1. Пролог Критериум ду Дофине
1. Дуо Норманд (со Свен Тафт)
3. Bronze medal blank.svg Светско хронометарско првенство
5. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 2 (ТТТ)
7. Краен пласман Три дена Де Пане
2013
Национални друмски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Друмска трка
1. MaillotAustralia.PNG Хронометар
1. Дуо Норманд (со Свен Тафт)
1. Заливска класична серија
1. Етапа 3 (ITT) Сиркут де ла Сарт
2. Silver medal blank.svg Светско хронометарско првенство
6. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
7. Краен пласман Три дена Де Пане
2014
Друмски првенства на Океанија
1. OceaniaChampionJersey.png Друмска трка
8. Хронометар
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
2. Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Три дена Де Пане
9. Хронометар на Комонвелтските игри
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
4. Национално хронометарско првенство
7. Краен пласман Три дена Де Пане
2016
1. Дуо Норманд (со Свен Тафт)
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
6. Краен пласман Три дена Де Пане
2017
1. Етапа 3b Три дена Де Пане
2. Национално хронометарско првенство
4. Дварс дор Вландерен
4. Е3 Харелбеке
6. Страде Бјанке
2018
2. Национално хронометарско првенство
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 18 на Тур де Франс
2019
Национални друмски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Хронометар
4. Друмска трка
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Чешка
2020
Национални друмски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Хронометар
4. Друмска трка
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Чешка
2021
1. Jersey light blue.svg Краен пласман Сантос Фестивал на велосипедизмот
1. Етапа 1
2. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Трка околу Бенелукс
2022
2. Национално хронометарско првенство
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во мешан екипен хронометар

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Jersey pink.svg Џиро 142 СО 109 78
Jersey yellow.svg Тур 122 151 112 СО 118 109 100 СО
Jersey red.svg Вуелта не настапил во текот на својата кариера

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Лук Дарбриџ“. Орика-ГринЕЏ. GreenEDGE Cycling. Посетено на 3 јануари 2014.
 2. „GreenEDGE Cycling“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
 3. „Лук Дарбриџ“. Тим Џајко Скинс. Архивирано од изворникот на 2010-05-16. Посетено на 1 октомври 2010.
 4. „Лук Дарбриџ“. Cycling Australia. Архивирано од изворникот на 2011-03-01. Посетено на 1 октомври 2010.
 5. „Доминантниот Дарбриџ го додаде златото на друмската трка на успехот од хронометарот“. VeloNation. VeloNation LLC. 13 јануари 2013. Посетено на 13 јануари 2013.
 6. „Australian Road Championships: Men's and Women's Road Race – Perth, November 8, 1997“. Cycling News. Future Publishing Limited. 8 ноември 1997. Посетено на 13 јануари 2013.
 7. Когој, Питер (5 април 2012). „Luke Durbridge finds road to his liking“. The Australian. Посетено на 26 август 2012.
 8. „ГринЕЏ го заокружи составот со Дарбриџ и Хепбурн во 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 8 ноември 2011. Посетено на 1 јануари 2012.
 9. Воган, Роџер (10 јануари 2012). „Дарбриџ победи, Бобриџ во болница“. The Sydney Morning Herald. Fairfax Media. Australian Associated Press. Посетено на 10 јануари 2012.
 10. Когој, Питер (7 април 2012). „Three-man GreenEDGE team scores at Circuit Cycliste Sarthe“. The Australian. Посетено на 26 август 2012.
 11. „Дарбриџ победи на прологот на Дофине“. ABC News. 4 јуни 2012. Посетено на 26 август 2012.
 12. „Дарбриџ победи на Поату-Шарент“. Sky News Australia. 25 август 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-31. Посетено на 26 август 2012.
 13. Benson, Daniel (24 July 2021). „Olympics: Richard Carapaz claims men's road race title“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 15 December 2021.
 14. „Luke DURBRIDGE“. Olympics.com. Архивирано од изворникот на 2021-11-26. Посетено на 2021-11-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]