Тирено-Адријатико 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирено-Адријатико 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание54. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми13 – 19 март
Растојание1.041 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај140
Просечна брзина40,876 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенITA Мирко Маестри (Бардијани ЦСФ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиKAZ Алексеј Луценко (Астана) Wikidata-logo S.svg
МладинскиNED Сам Омен (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг Wikidata-logo S.svg
◀20182020▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тирено-Адријатико 2019 — 54. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала помеѓу 13 и 19 март како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Примож Роглич од екипата Џамбо-Висма.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Пет професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 23 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (5)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg13 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре
екипен хронометар
21,5AUS Мичелтон-Скот Wikidata-logo S.svgAUS Мајкл Хепберн Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg14 марЛидо ди Камаиоре – Помаранче
среднопланинска етапа
189FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg15 марПомаранче – Фолињо
рамна етапа
189ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg16 марФолињо – Фосомброне
ридеста етапа
223KAZ Алексеј Луценко Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg17 марКоли ал Метауро – Реканати
среднопланинска етапа
178DEN Јакоб Фуглсанг Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg18 марМателика – Јеси
рамна етапа
195FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg19 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто
индивидуален хронометар
10,5BEL Виктор Кампенертс Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Мичелтон-Скот 2019 22' 25
2. Џамбо-Висма 2019 + 7
3. Санвеб 2019 + 22
4. Декојнинк-Квик Степ 2019 + 37
5. Инеос 2019 + 47
6. Лото-Судал 2019 + 54
7. ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг 2019 + 56
8. Групама-ФДЖ 2019 + 58
9. Израелска велосипедска академија 2019 + 1' 05
10. Бахреин-Мерида 2019 + 1' 10
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Хепберн сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот22ч 25' 00
2. USA Брент Букволтер Мичелтон-Скот+ 0
3. AUS Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 0
4. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
5. AUS Александер Едмондсон Мичелтон-Скот+ 3
6. NED Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 7
7. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 7
8. NED Кун Бауман Џамбо-Висма+ 7
9. GER Тони Мартин Џамбо-Висма+ 7
10. BEL Лауренс де Плус бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 7
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 48' 09
2. BEL Грег ван Авермат ССС+ 0
3. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
4. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
5. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
6. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 0
7. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
8. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 0
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
10. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот5ч 10' 34
2. USA Брент Букволтер Мичелтон-Скот+ 0
3. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 7
4. BEL Лауренс де Плус бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 7
5. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 22
6. NED Том Димулен Санвеб+ 22
7. NED Сам Омен Санвеб+ 22
8. FRA Жилијан Алафилип портокалова маичка за предводникот на бодовниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 27
9. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 37
10. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ5ч 26' 45
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
4. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
5. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 0
6. ITA Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
7. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9. ITA Давиде Балерини Астана+ 0
10. ITA Лука Пачони Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот10ч 37' 19
2. USA Брент Букволтер Мичелтон-Скот+ 0
3. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 7
4. BEL Лауренс де Плус бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 7
5. NED Том Димулен Санвеб+ 22
6. NED Сам Омен Санвеб+ 22
7. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 22
8. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 27
9. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 47
10. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. KAZ Алексеј Луценко Астана5ч 16' 29
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3. GBR Адам Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот+ 0
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
5. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 9
6. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 23
7. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 23
8. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 23
9. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 23
10. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 23
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот15ч 53' 42
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 7
3. NED Том Димулен Санвеб+ 50
4. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 56
5. NED Сам Омен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 56
6. KAZ Алексеј Луценко зелена маичка за предводникот во планинскиот пласманАстана+ 1' 06
7. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 1' 16
8. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 19
9. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 21
10. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јакоб Фуглсанг Астана4ч 39' 32
2. GBR Адам Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот+ 40
3. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 56
4. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 39
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 53
6. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 1' 57
7. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 2' 09
8. FRA Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 12
9. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 2' 12
10. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 12
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманпортокалова маичка за предводникот на бодовниот пласманМичелтон-Скот20ч 33' 48
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 25
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 35
4. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 55
5. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 2' 34
6. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 2' 39
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 2' 46
8. NED Сам Омен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 2' 58
9. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3' 03
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 42' 11
2. ITA Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
3. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
6. ARG Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
7. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 0
8. BEL Грег ван Авермат ССС+ 0
9. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
10. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот25ч 15' 59
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 25
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 35
4. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 55
5. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 2' 24
6. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 2' 39
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 2' 46
8. NED Сам Омен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 2' 58
9. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3' 03
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал11' 23
2. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3
3. NED Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 4
4. NED Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
5. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 7
6. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 8
7. NED Том Димулен Санвеб+ 8
8. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 9
9. AUS Мајкл Хепберн Мичелтон-Скот+ 11
10. ITA Филипо Гана Тим Скај+ 12
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич сина маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма25ч 28' 00
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 30
4. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 25
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 2' 32
6. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 2' 34
7. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 2' 42
8. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3' 01
9. NED Сам Омен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 3' 12
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 18
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тирено-Адријатико 2019 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал сината маичка. Овој пласман бил сметан за најважен на Тирено-Адријатико 2019 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 12 10 8 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана црвената маичкамаичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; пет бода за првиот кој ќе ја помине линијата, три бода за вториот, два бода за третиот и еден за четвртиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за врвна 15 10 7 5 3 2 1
Бодови за една категорија 5 3 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал зелената маичка. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како врвно или со една категорија, при што повеќе бодови биле достапни на врвното искачување. За Сасотето, првите седум возачи освојувале бодови, додека на другите искачувања, само првите четворица освојувале бодови.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1994 година.

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey blue.svg
Бодовен пласман
Jersey orange.svg
Планински пласман
Jersey green.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1 Мичелтон-Скот Мајкл Хепберн недоделена недоделена Лауренс де Плус Мичелтон-Скот
2 Жилијан Алафилип Адам Јејтс Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Џамбо-Висма
3 Елија Вивијани Мирко Маестри Натнаел Беране
4 Алексеј Луценко Алексеј Луценко Сам Омен ЕФ Едукејшн Фирст
5 Јакоб Фуглсанг Адам Јејтс
6 Жилијан Алафилип Мирко Маестри
7 Виктор Кампенертс Примож Роглич
На крај Примож Роглич Мирко Маестри Алексеј Луценко Сам Омен ЕФ Едукејшн Фирст

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]