Прејди на содржината

Давиде Габуро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давиде Габуро
Лични податоци
Роден1 април 1993(1993-04-01)(31 г.)
Боволоне,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012

2013
2014

2015
2016
2017
Симаф Кариер Вега Трак Италија Валдарно
Фуд Италија Мг К Вис Норда
Керамика Фламинија-Фондрист (стажант)
Генерал Стор Ботоли Ѕардини
Залф-Еуромобил-Дезире-Фјор
Биг Хантер Белтрами Сеанесе
Професионални клубови
2018
2019–
Аморе & Вита-Продир
Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
Последна промена
29 декември 2019

Давиде Габуро (италијански: Davide Gabburo; р. 1 април 1993) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
3. Трофео Сан Роко
6. ГП Дел’Арно
10. Краен пласман Тре Чиклистика Брешана
2014
1. Етапа 4 Гран При Жеман
2015
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Трофео Пива
6. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
7. Гран Премио Индустри дел Мармо
10. Џиро дел’Апенино
10. Гран Премио Спортиви ди Поџана
2017
9. Краен пласман Трка Бихор
2018
6. ГП Адрија Мобил
2019
3. ГП Словенска Истра
5. Џиро дела Тоскана
7. Трка околу Франкфурт
9. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wilier Triestina become Neri Sottoli-Selle Italia-KTM for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 6 јануари 2019. Посетено на 21 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]