Мајлс Скотсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајлс Скотсон
Скотсон на Тур де Бретањ 2014
Лични податоци
Цело имеМајлс Скотсон
ПрекарМајло[1]
Роден18 јануари 1994(1994-01-18)(30 г.)
Кемпбелтаун, Австралија Австралија[1]
Висина1,89 м[2]
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри[1]
Професионални клубови
2016
→ 2016 [заб. 1]
2017-2018
2019-
Тим Илуминејт
Ванти-Груп Гобер

Ванти-Груп Гобер
Групама-ФДЖ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2017)
Последна промена
21 јануари 2019

Мајлс Скотсон (англиски: Miles Scotson; р. 18 јануари 1994) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[3]

Скотсон бил студент на Тринити колеџот Голер, завршувајќи ги своите студии во 2011 година.[4] Прва професионална победа на Скотсон била на националното друмско првенство во 2017 година.[5] Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[6]

Помладиот брат на Скотсон, Калум Скотсон е исто така професионален велосипедист и поранешен студент на Тринити, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Тим Џејко-АИУла.[7][8]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
1. Светско јуниорско првенство - екипна потера
3. Национално јуниорско хронометарско првенство
2013
4. Океанско хронометарско првенство под 23 години
2014
1. Светско првенство - екипна потера
1. Светски куп - екипна потера
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2015
Национални друмски првенства под 23 години
1. Друмска трка
1. Хронометар
3. Светско првенство - екипна потера
4. Хроно Шампеноа
7. Светско хронометарско првенство под 23 години
8. Гран Премио ди Поџана
2016
1. Светско првенство - екипна потера
1. Етапа 3а (ITT) Трка Олимпија
Национални друмски првенства под 23 години
2. Хронометар
3. Друмска трка
3. Светско хронометарско првенство под 23 години
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Хроно Шампеноа
5. Дуо Норманд (со Калум Скотсон)
2017
Национални друмски првенства
1. Друмска трка
5. Хронометар
2. Светско првенство во екипен хронометар
2019
4. Краен пласман Тур Поату-Шарант ан Нувел-Аквитан
1. Пласман за млад возач
2021
4. Класик Лоар Атлантик
9. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Етапа 1

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2019 2020 2021 2022
Џиро 138 113 127
Тур СО
Вуелта

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „High Performance > Rider Profiles > Male > Miles Scotson“. Cycling Australia. Архивирано од изворникот на 2015-09-28. Посетено на 26 септември 2015.
  2. „Business and community > Team UniSA-Australia Supporters' Club > Team profiles > Miles Scotson“. Универзитет Јужна Австралија. Архивирано од изворникот на 2015-09-27. Посетено на 26 септември 2015.
  3. „Groupama - FDJ“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  4. „Miles Scotson to Represent Australia in Glasgow“. Trinity College. Архивирано од изворникот на 2017-03-27. Посетено на 12 January 2015.
  5. Woodpower, Zeb (8 January 2017). „Double delight for BMC at Australian national championships“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 8 November 2020.
  6. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 May 2019.
  7. „Scotson World Champion“. Trinity College. Архивирано од изворникот на 28 April 2016. Посетено на 16 April 2016.
  8. „Scotson World Champion“. Trinity College. Архивирано од изворникот на 2016-04-28. Посетено на 16 април 2016.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Скотсон бил стажант од август до декември 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]