Рамон Синкелдам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамон Синкелдам
Синкелдам во 2016
Лични податоци
Цело имеРамон Синкелдам
Роден9 февруари 1989.(1989-02-09)(34 г.)
Вормер,  Холандија
Висина1,93 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер/Специјалист за класици
Аматерски клубови
2007–2011 Рабобанк Континентал Тим
Професионални клубови
2012–2017
2018-
Проект 1т4и
Групама-ФДЖ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2017)
Последна промена
21 јануари 2019

Рамон Синкелдам (холандски: Ramon Sinkeldam; р. 9 февруари 1989) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Синкелдам возел за Рабобанк Континентал Тим во текот на неговата аматерска кариера, помеѓу 2007 и 2011 година. За тој период ја освоил трката Париз-Рубе за младинци во 2011 година, како и Трката околу Лимбург 2011 и станал национален друмски првак под 23 години во 2011 година, откако претходно завршувал втор две години по ред. Во неговата младост, Синкелдам бил исто така активен во планинскиот велосипедизам и во велокросот.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Синкелдам станал професионален во сезоната 2012, приклучувајќи се на екипата Проект 1т4и. Ја освоил првата професионална победа со екипата во октомври 2012 година, освојувајќи две етапи на Трката околу Хајнан во Кина. Ја завршил трката на шестото место. Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[2] Немал ниедна победа во 2013 година, но завршил како трет на трката Четири дена Динкерк. Во 2014 година ја освоил втората етапа на Светскиот пристаништен класик и завршил како втор на трката. Во 2015 година имал успешна сезона со победа на трките Велотон Берлин и Бинше-Шиме-Бинше. Синкелдам бил втор и на националното друмско првенство зад Ники Терпстра.

На 23 јануари 2016 година бил еден од шесте членови на Тим Џајант-Алпесин, кои биле удрени од автомобил за време на тренинг во Шпанија. Сите возачи биле во стабилна состојба.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
2. Национално друмско првенство под 23 години
2010
2. Национално друмско првенство под 23 години
9. Минстерланд Џиро
2011
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Париз-Рубе за младинци
1. Трка околу Лимбург
5. Краен пласман Трка Олимпија
8. Краен пласман Волта ао Алентежо
2012
6. Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 5
1. Етапа 8
2013
2. Трка околу Зеланд
3. Краен пласман Четири дена Динкерк
2014
2. Краен пласман Светски пристаништен класик
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2
2. Краен пласман Тур де Пикарди
2. Трка околу Зеланд
6. ГП Импанис-Ван Петегем
2015
1. Велотон Берлин
1. Бинше-Шиме-Бинше
2. Национално друмско првенство
8. Ватенфал Класик
2017
1. Национално друмско првенство
9. Схелдепрејс
2018
1. Париз-Шони
3. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро
Тир СО 143 148 134
Вуелта СО 136

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FDJ sign Sinkeldam to bolster Demare's sprint train“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 1 август 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. „Почетна листа за Тур де Франс 2015“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  3. „John Degenkolb and Warren Barguil among six Giant-Alpecin cyclists hospitalised after being hit by a car“. Irish Independent. 23 јануари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]