Бенжамен Тома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенжамен Тома
Тома на Европското велодромско првенство 2015
Лични податоци
Роден12 септември 1995 (1995-09-12) (27 г.)
Лавор,  Франција
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012–2013
2014
Жирусенс Лавор Јуниор
Бурж 18
Професионални клубови
2015–2017
2018–
Арме де Тер
ФДЖ
Последна промена
21 јануари 2019

Бенжамен Тома (француски: Benjamin Thomas; р. 12 септември 1995) — француски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Вози на Светските велодромски првенства.[2]

Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
Европски велодромски првенства
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Екипна потера
2. Silver medal europe.svg Медисон (со Морган Кнајски)
3. Bronze medal europe.svg Омниум
2. Silver medal blank.svg Светско велодромско првенство - медисон (со Морган Кнајски)
2017
Светски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Медисон (со Морган Кнајски)
1. Jersey rainbow.svg Омниум
Европски велодромски првенства
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Медисон (со Флоријан Метр)
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Екипна потера
3. Bronze medal europe.svg Омниум
Светски велодромски куп
1. Gold medal blank.svg Омниум - Манчестер
2. Silver medal blank.svg Медисон - Манчестер
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера - Манчестер
1. Етапа 3 Четири дена Динкерк
2. Шест дена Гент (со Морган Кнајски)
3. Краен пласман Тур де Валони
1. Jersey red.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1
4. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
4. Гран при Пино Черами
4. Ронде ван Лимбург
9. Букл де л’Олн
2018
3. Национално хронометарско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FDJ sign track rider Benjamin Thomas“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 август 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. „En try List: Men“ (PDF). UCI. Посетено на 25 февруари 2015.
  3. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]