Антони Ру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Антони Ру
Ру на Четири дена Денкерк 2008
Лични податоци
Цело име Антони Ру
Роден 18 април 1987 (1987-04-18) (воз. 30 г.)
Верден,  Франција
Висина 1,89 м
Маса 70 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Групама-ФДЖ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Панчер
Професионални клубови
2008– Франсес де же
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2009)
Последна промена
11 aавгуст 2017

Антони Ру (француски: Anthony Roux; р. 18 април 1987 во Верден, Меза) — француски друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
2. Национално друмско првенство под 17 години
2005
1. Краен пласман Тур де Лорен под 19 години
2007
2. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2009
1. Етапа 17 Вуелта а Еспања
1. Етапа 4 Сиркут де ла Сарт
2010
1. Етапа 5 Сиркут де Лорен
4. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2011
1. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 4
1. Пласман за млад возач
1. Тур де ла Сом
2. Национално друмско првенство
2012
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 2
2013
Вуелта а Бургос
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Jersey green.svg Бодовен пласман Рут ду Суд
3. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 6 (ITT)
4. Гран при д’Увертир ла Марселеза
6. Трофео Лаигвелја
2014
4. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
5. Париз-Камемберт
10. Краен пласман Тур де Валони
2015
1. Етапа 2а Сиркут де ла Сарт
6. ГП Западна Франција
7. Гран при де ла Сом
2016
2. Национално хронометарско првенство
3. ГП Квебек
5. Европско хронометарско првенство
6. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
9. ГП Монтреал
10. Тур Ла Прованс
2017
3. Национално хронометарско првенство
7. Класика де Сан Себастијан

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро СО 63
Jersey yellow.svg Тур 167 101 126 63
Jersey red.svg Вуелта 120 34 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]