Лиеж-Бастоњ-Лиеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лиеж-Бастон-Лиеж)
Лиеж-Бастон-Лиеж
Лого на трката
За трката
Датумкрај на април
РегионАрдени, Белгија
Месно имеLiège–Bastogne–Liège (француски)
ПрекарLa Doyenne („Најстарата“)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидМонументален еднодневен класик
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Историја
Прво одржување1892 (1892)
Одржувања108 (до 2022)
Прв победник Леон Хуа (БЕЛ)
Најмногу победи Еди Меркс (БЕЛ) (5 пати)
Неодамнешен победник Ремко Евенепул (БЕЛ)

Лиеж-Бастон-Лиеж (француски: Liège–Bastogne–Liège; често нарекувана La Doyenne („Најстарата“)[1][2][3]) — еден од петте монументи во европскиот професионален календар во друмскиот велосипедизам.[4] Се вози низ регионот на Ардените во Белгија, од Лиеж до Бастон и назад.

Лиеж-Бастон-Лиеж била дел од Светскиот друмски куп и е дел од белгиската серија арденски класици, која ја вклучува и Флеш Валон. Обете трки се организирани од Amaury Sport Organisation. Еднаш, Флеш Валон и Лиеж-Бастон-Лиеж биле организирани една по друга во т.н. Арденски викенд. Само седум возачи победиле на двете трки во иста година: Швајцарецот Ферди Киблер двапати (во 1951 и 1952), Белгијците Стан Окерс (1955) и Еди Меркс (1972), Италијанците Морено Аргентин (1991) и Давиде Ребелин, Шпанецот Алехандро Валверде (2006) и на крај Филип Жилбер во 2011 како дел од четирикратната победа со Амстел Голд Рејс и Брабант Пејл.

Победници[уреди | уреди извор]

Година Земја Возач Екипа
1892  Белгија Хуа, ЛеонЛеон Хуа
1893  Белгија Хуа, ЛеонЛеон Хуа
1894  Белгија Хуа, ЛеонЛеон Хуа
1895-
1907
Немало трка
1908  Франција Труселие, АндреАндре Труселие
1909  Белгија Фастре, ВикторВиктор Фастре
1910 Немало трка
1911  Белгија Деле, Јозеф ванЈозеф ван Деле
1912  Белгија Вершоре, ОмерОмер Вершоре
1913  Белгија Мориц, МауритсМауритс Мориц
1914-
1918
Немало трка
1919  Белгија Девос, ЛеонЛеон Девос
1920  Белгија Скиур, ЛеонЛеон Скиур Ла Спортив
1921  Белгија Мотијат, ЛујЛуј Мотијат Ла Спортив
1922  Белгија Мотијат, ЛујЛуј Мотијат Алсион
1923  Белгија Вермандел, РенеРене Вермандел Алсион
1924  Белгија Вермандел, РенеРене Вермандел Алсион
1925  Белгија Ронсе, ЖоржЖорж Ронсе
1926  Белгија Сметс, ДиодонеДиодоне Сметс
1927  Белгија Рес, МорисМорис Рес
1928  Белгија Мотард, ЕрнестЕрнест Мотард
1929  Белгија Шеперс, АлфонсАлфонс Шеперс
1930  Германија Бузе, ХерманХерман Бузе Диркоп
1931  Белгија Шеперс, АлфонсАлфонс Шеперс Ла Франсес
1932  Белгија Хују, МарселМарсел Хују
1933  Белгија Гардие, ФрансоаФрансоа Гардие Сајкл де Пас
1934  Белгија Херкенрат, ТеоТео Херкенрат Ла Франсес
1935  Белгија Шеперс, АлфонсАлфонс Шеперс Дилекта
1936  Белгија Бекерт, АлбертАлберт Бекерт Алсион
1937  Белгија Меленберг, ЕлојЕлој Меленберг Алсион
1938  Белгија Делор, АлфонсАлфонс Делор Helyett
1939  Белгија Ритсервелт, АлбертАлберт Ритсервелт Дилекта-Де Дион
1940-
1942
Немало трка
1943  Белгија Депортер, РишарРишар Депортер Хелиет
1944 Немало трка
1945  Белгија Енгелс, ЖанЖан Енгелс Алсион
1946  Белгија Депредоме, ПросперПроспер Депредоме Дилекта-Волбер-Гарин
1947  Белгија Депортер, РишарРишар Депортер Гарин-Волбер
1948  Белгија Молен, МорисМорис Молен Мерсие-Хатчинсон
1949  Франција Дангијом, КамилКамил Дангијом Пежо-Данлоп
1950  Белгија Депредоме, ПросперПроспер Депредоме Жирарденго-Гарин
1951  Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер Фрејус-Фјорели-Тебаг
1952  Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер Фрејус-Тебаг
1953  Белгија Хертог, Алоа деАлоа де Хертог Алсион-Данлоп
1954  Луксембург Ернцер, МарселМарсел Ернцер Терот-Хатчинсон
1955  Белгија Окерс, СтанСтан Окерс Елве-Пежо
1956  Белгија Брујне, Фред деФред де Брујне Мерсие-БП-Хатчинсон
1957  Белгија Шубен, ФрансФранс Шубен (поделена победа со Дерик, ЖерменЖермен Дерик) Елве-Пежо
1957  Белгија Дерик, ЖерменЖермен Дерик (поделена победа со Шубен, ФрансФранс Шубен) Фаема-Гуера
1958  Белгија Брујне, Фред деФред де Брујне Карпано
1959  Белгија Брујне, Фред деФред де Брујне Карпано
1960  Холандија Гелдерманс, АлбертАлберт Гелдерманс Св. Рафаел
1961  Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој Фаема
1962  Белгија Планкерт, ЏефЏеф Планкерт Фландрија-Фаема-Клемент
1963  Белгија Мелкенбек, ФрансФранс Мелкенбек Мерсие-БП-Хатчинсон
1964  Белгија Блоклант, ВилиВили Блоклант Фландрија-Ромеро
1965  Италија Прециоси, КарминеКармине Прециоси Пелфорт-Соваж-Лежан
1966  Франција Анкетил, ЖакЖак Анкетил Форд Хатчинсон
1967  Белгија Годефрот, ВалтерВалтер Годефрот Фландрија-Де Клерк
1968  Белгија Свефелт, Валтер ванВалтер ван Свефелт Смитс
1969  Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс Фаема
1970  Белгија де Влеминк, РожеРоже де Влеминк Фландрија-Марс
1971  Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс Молтени
1972  Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс Молтени
1973  Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс Молтени
1974  Белгија Пинтенс, ЖоржЖорж Пинтенс МИК-Де Грибалди-Лудо
1975  Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс Молтени-Кампањоло
1976  Белгија Брујере, ЈозефЈозеф Брујере Молтени-Кампањоло
1977  Франција Ино, БернарБернар Ино Житан-Кампањоло
1978  Белгија Брујере, ЈозефЈозеф Брујере C&A
1979  Германија Турау, ДитрихДитрих Турау Ејсбурке-Варнке Ајс
1980  Франција Ино, БернарБернар Ино Рено-Елф-Житан
1981  Швајцарија Фукс, ЈозефЈозеф Фукс Сило-Ауфина
1982  Италија Контини, СилваноСилвано Контини Бјанки-Поџо
1983  Холандија Рокс, СтевенСтевен Рокс Сем-Франс Лоара
1984  Ирска Кели, ШонШон Кели Скил-Сем-Рејдел
1985  Италија Аргентин, МореноМорено Аргентин Самонтана-Бјанки
1986  Италија Аргентин, МореноМорено Аргентин Самонтана-Бјанки
1987  Италија Аргентин, МореноМорено Аргентин Гевис-Бјанки
1988  Холандија Пул, Адри ван дерАдри ван дер Пул ПДМ-Конкорд
1989  Ирска Кели, ШонШон Кели ПДМ-Конкорд
1990  Белгија Ланкер, Ерик ванЕрик ван Ланкер Панасоник-Спортлајф
1991  Италија Аргентин, МореноМорено Аргентин Ариостеа
1992  Белгија Волф, Дирк деДирк де Волф Гатораде-Шато д’О
1993  Данска Серенсен, РолфРолф Серенсен Карера Џинс-Тасони
1994  Русија Берзин, ЕвгенијЕвгениј Берзин Гевис-Балан
1995  Швајцарија Џанети, МауроМауро Џанети Полти-Гранароло-Сантини
1996  Швајцарија Ришар, ПаскалПаскал Ришар МГ Малјифичио-Техноџим
1997  Италија Бартоли, МикелеМикеле Бартоли МГ Малјифичио-Техноџим
1998  Италија Бартоли, МикелеМикеле Бартоли Асикс-КГА
1999  Белгија Ванденбрук, ФранкФранк Ванденбрук Кофидис
2000  Италија Бетини, ПаолоПаоло Бетини Мапеи-Квик Степ
2001  Швајцарија Каменцинд, ОскарОскар Каменцинд Лампре-Даикин
2002  Италија Бетини, ПаолоПаоло Бетини Мапеи-Квик Степ
2003  САД Хамилтон, ТајлерТајлер Хамилтон Тим ЦСЦ
2004  Италија Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин Геролштајнер
2005  Казахстан Винокуров, АлександарАлександар Винокуров Т-Мобајл Тим
2006  Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Кес д’Епарњ-Илес Балеарс
2007  Италија ди Лука, ДанилоДанило ди Лука Ликвигас
2008  Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Кес д’Епарњ
2009  Луксембург Шлек, ЕндиЕнди Шлек Тим Саксо Банк
2010  Казахстан Винокуров, АлександарАлександар Винокуров Астана
2011  Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер Омега Парма-Лото
2012  Казахстан Иглински, МаксимМаксим Иглински Астана
2013  Ирска Мартин, ДаниелДаниел Мартин Гармин-Шарп
2014  Австралија Геранс, СајмонСајмон Геранс Орика-ГринЕЏ
2015  Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Мовистар Тим
2016  Холандија Пулс, ВаутВаут Пулс Тим Скај
2017  Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Мовистар Тим
2018  Луксембург Јунгелс, БобБоб Јунгелс Квик-Степ Флорс
2019  Данска Фуглсанг, ЈакобЈакоб Фуглсанг Астана
2020  Словенија Роглич, ПриможПримож Роглич Џамбо-Висма
2021  Словенија Погачар, ТадејТадеј Погачар ОАЕ Тим Емирати
2022  Белгија Евенепул, РемкоРемко Евенепул Квик-Степ Алфа Винил Тим

Победници по националност[уреди | уреди извор]

Победи Држава
60  Белгија
12  Италија
6  Швајцарија
5  Франција
4  Холандија,  Шпанија
3  Ирска,  Казахстан,  Луксембург
2  Германија,  Данска ,  Словенија
1 Австралија Австралија,  Русија,  САД

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Возачи кои успеале да ја освојат трката повеќе од еднаш.

Активните возачи се напишани со закосени букви.

Победи Возач Земја Години
5 Еди Меркс  Белгија 1969 + 1971 + 1972 + 1973 + 1975
4 Морено Аргентин  Италија 1985 + 1986 + 1987 + 1991
Алехандро Валверде  Шпанија 2006 + 2008 + 2015 + 2017
3 Леон Хуа  Белгија 1892 + 1893 + 1894
Алфонс Шеперс  Белгија 1929 + 1931 + 1935
Фред де Брујне  Белгија 1956 + 1958 + 1959
2 Луј Мотијат  Белгија 1921 + 1922
Рене Вермандел  Белгија 1923 + 1924
Ришар Депортер  Белгија 1943 + 1947
Проспер Депредоме  Белгија 1946 + 1950
Фердинанд Киблер  Швајцарија 1951 + 1952
Јозеф Брујер  Белгија 1976 + 1978
Бернар Ино  Франција 1977 + 1980
Шон Кели  Ирска 1984 + 1989
Микеле Бартоли  Италија 1997 + 1998
Паоло Бетини  Италија 2000 + 2002
Александар Винокуров  Казахстан 2005 + 2010

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.letour.fr/stf/liege/1999/fr/lbl1.html
  2. Cycling Weekly, UK, 13 March 1993
  3. Cycling Weekly, UK, 7 March 1992
  4. Титулата „монумент“ нема официјално значење; често е употребувана од францускиот дневен печат со цел да го означи непроменливото место на трката во календарот, но терминот добива пошироко значење поради спортските коментатори на телевизиите, особено во САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]