Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2021
Детали за трката
Издание107. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум25 април 2021
Растојание259,1 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеЛиеж
Екипи25
Возачи на почеток174
Возачи на крај147
Просечна брзина38,92 км/ч
Искачени метри4265 m
Добитници на наградите
ПобедникSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
ВторопласиранFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ)
ТретопласиранFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ)
◀20202022▶
Документација

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2021 — 107. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 25 април 2020 година како 16. настан во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од Тадеј Погачар.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати6ч 39' 26
2. FRA Жилијан Алафилип светски друмски првакДекојнинк-Квик Степ+ 0
3. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 0
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
5. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 0
6. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 7
7. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 7
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 7
9. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 9
10. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 9
11. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 9
12. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 9
13. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 9
14. COL Естебан Чавес Тим БајкЕксчејнџ+ 9
15. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 9
16. ITA Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 9
17. AUS Џек Хејг Бахреин Викториус+ 12
18. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 37
19. AUS Мајкл Метјус Тим БајкЕксчејнџ+ 1' 21
20. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cossins, Peter (25 April 2021). „Pogacar denies Alaphilippe to win Liège-Bastogne-Liège“. CyclingNews. Посетено на 25 April 2021.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 21 April 2021.
  4. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2021“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]